Hlavní navigace

Euro vůči regionálním měnám ve středu ztrácelo

21. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Středoevropské měny si dnes proti společné evropské měně připisovaly zisky, které však byly živeny spíše celkovou slabší pozicí eura na globálních trzích. Investoři jsou opatrní vůči eurovým aktivům kvůli nejistým výsledkům voleb do Evropského parlamentu.

V regionu si proti euru nejvíce připsal forint, téměř třetinu procenta. O zhruba pětinu posiloval zlotý, jehož pohyb nejprve přibrzdilo vyjádření guvernéra polské centrální banky (NBP) Marka Belky, že v Polsku nelze vyloučit možnost deflačního scénáře (a tím možnost dalšího uvolňování měnové politiky NBP). Koruna velkých změn nedoznala, když středeční obchodování uzavírala jen mírně silnější kolem úrovně 27,465 CZK/EUR.

I zítra se pozornost investorů zaměří spíše na hlavní trhy, když se dočkáme zveřejnění indikátorů PMI v hlavních evropských zemích a tradičních čtvrtečních statistik z trhu práce v USA. Data by měla celkově vyznít mírně ve prospěch americké ekonomiky (PMI by v Evropě měly víceméně stagnovat, naopak počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měl v USA setrvat pod 300 tis.). Pro kurzy regionálních měn by to však měly být spíše neutrální informace (příznivé zprávy z USA by mohla vykompenzovat smíšená nálada na evropských exportních trzích), naopak bychom se mohli dočkat i mírné korekce dnešních zisků.

Česká swapová výnosová křivka dnes na krátkém konci vzrostla o zhruba 1 bb a na dlouhém konci o 2 bb. Podle náměstka ministra financí Jana Gregora je poptávka po spořících dluhopisech zatím nízká a celková jarní emise by měla dosáhnout jen jednotek miliard korun. To je v souladu s naším očekáváním poklesu prodeje retailových dluhopisů v letošním roce z důvodu méně příznivých podmínek pro investory v porovnání s předcházejícími lety.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).