Hlavní navigace

Euro vůči dolaru rozšiřuje svoje zisky

Miroslav Frayer

Euro pokračovalo již čtvrtou seanci v řadě v posilování vůči americkému dolaru

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Index ISM z amerického průmyslu zklamal v listopadu poklesem na 49,5 bodu z říjnových 51,7 bodu (odhad trhu 51,3 bodu).

Index PMI v průmyslu eurozóny byl za listopad potvrzen na předběžném odhadu 46,2 bodu. Index tak vzrostl z 45,4 bodu za říjen.Český index PMI se v listopadu zlepšil na 48,2 bodu z říjnových 47,2 bodu. Tržní konsensus ukazoval na pouze mírné zvýšení na 47,5 bodu. ● Státní rozpočet ke konci listopadu skončil se schodkem 77,87 mld. CZK (-125,93 mld. CZK před rokem).

Na počátku tohoto týdne se tak kurz USD/EUR přehoupl přes hranici 1,305. Sentiment na trzích povzbudil hned během včerejšího asijského obchodování zveřejněný čínský PMI index za listopad, který se po 13 měsících dostal zpět nad hranici 50 bodů, která rozděluje pásmo expanze a kontrakce. Číslo za eurozónu bylo potvrzeno na předběžném odhadu, tedy 46,2 bodu, což značí zlepšení oproti říjnu a ukazuje na mírnější pokles aktivity. Naproti tomu ze Spojených států přišlo zklamání, kde index ISM výrazně zaostal za očekáváním.

Uklidnění na trhy ale přinesla i zpráva, že Španělsko oficiálně požádalo o finanční pomoc pro své banky ve výši 39,5 mld. EUR. Z toho 37 mld. EUR půjde na záchranu čtyř bankovních domů a 2,5 mld. EUR na vytvoření banky, na které budou převedeny špatné úvěry.

Řecko včera ráno představilo detaily ohledně odkupu svých dluhopisů. Vláda vynaloží až 10 mld. EUR na jejich nákup, což by mělo snížit celkový dluh o zhruba 20 mld. EUR (neboli 11 % HDP). Vykupovat se budou dluhopisy se splatností v roce 2023 až 2042 formou holandské aukce.

Maximální průměrná cena byla stanovena na 34,1 % nominální hodnoty, což je více, než se očekávalo. Na to reagovaly dluhopisy výrazným poklesem výnosů. Například 10letý spadl o 160 bb na 14,23 %, což je nejnižší úroveň od jarní restrukturalizace dluhu. Otázkou však zůstává, kolik držitelů řeckých dluhopisů se do aukce přihlásí. A na tom stojí celý úspěch zpětného odkupu a hlavně schopnost Řecka snížit svůj dluh pod požadovaných 124 % HDP v roce 2020. Nabídka bude otevřena do pátečních 17 h.

Sentimentu přispělo i prohlášení německé kancléřky A. Merkelové, která nevylučuje možnost dalšího odpisu řeckých dluhopisů a zároveň odmítla spekulace, že by v tomto rozhodnutí hrály nějakou roli podzimní volby v Německu. Rovněž zopakovala, že vystoupení Řecka z eurozóny by bylo mnohem nákladnější než jeho setrvání v EMU.

Včera panoval na tuzemských trzích klid

Pondělní obchodování s českou korunou bylo velmi klidné. Kurz CZK/EUR se na mezibankovním trhu pohyboval v rámci devíti haléřů, přičemž nejlevnější nákup eura se uskutečnil za 25,23 korun.

Příznivým údajem pro tuzemské hospodářství nacházející se v recesi byl zveřejněný PMI index o aktivitě v českém průmyslu. Ten totiž vzrostl mnohem více, než se čekalo. I tak ale stále zůstává pod hranicí 50 bodů, která rozděluje pásmo expanze a korekce. Za zlepšením stály nové domácí i zahraniční objednávky.

dan_z_prijmu

Státní rozpočet ke konci listopadu skončil se schodkem 77,9 mld. CZK. Před rokem byl deficit o téměř 50 mld. CZK hlubší. Schválený rozpočet počítá s letošním negativním saldem ve výši 105 mld. CZK. Dle ministra financí M. Kalouska bude plán splněn. Rizikem ale nadále zůstávají platby z evropských fondů.

Dluhopisová ani swapová křivka včera výraznější změny nezaznamenala. 

Našli jste v článku chybu?