Hlavní navigace

Euro vůči dolaru opět ztrácí

Jana Steckerová

Společná evropská měna během včerejšího obchodování umazávala své zisky z úterního obchodování, když během dne ztratila téměř 0,5 %

Zprávy a události

  • Americký index S&P/Case-Shiller, který monitoruje ceny domů ve 20 metropolích, zpomalil své meziroční tempo růstu z prosincových 13,42 % na lednových 13,24 % y/y (trh 13,34 %). Zpomalení růstu cen nemovitostí měly pravděpodobně na svědomí vyšší úrokové sazby a také nepříznivé počasí, které v lednu brzdilo prodeje nemovitostí. ● Prodeje nových domů v únoru poklesly o 3,3 % m/m. Jednalo se však do značné míry o korekci silného lednového růstu o 9,6 % m/m.
  • Ifo index v březnu zpomalil na 110,7 bodu z únorových 111,3 bodu. Složka hodnotící současnou situaci vzrostla na 115,2 bodu. Naopak složka očekávání zpomalila více než se očekávalo – na 106,4 bodu (konsenzus počítal se 107,7 bodu). ●Inflace ve Velké Británii zpomalila v únoru na 1,7 % y/y na nejnižší hodnotu od října 2009.
  • Polské maloobchodní tržby za měsíc únor vzrostly o 7 % y/y (konsenzus 6,1 % y/y). Únorová míra nezaměstnanosti poklesla na 13,9 % y/y.

Euro vůči dolaru opět ztrácí

Společná evropská měna během včerejšího obchodování umazávala své zisky z úterního obchodování, když během dne ztratila téměř 0,5 % (na 1,378 USD/EUR). Euro i nadále zůstává pod nepříznivým vlivem zasedání americké centrální banky z minulého týdne, na kterém zpřísnila svůj výhled na úrokové sazby (pro konec roku 2015 z 0,75 % na 1% a pro konec roku 2016 z 1,75 % na 2,25 %). Euru příliš nepomohl ani centrální bankéř ECB Makuch, který prohlásil, že ECB je připravena použít jakékoli nástroje, aby se vyhnula deflaci, přičemž by nebyl ani proti kvantitativnímu uvolňování, pokud by se ukázalo jako potřebné. V podobném duchu se vyjadřoval i prezident Bundesbank Weidmann, zatímco další centrální bankéř Liikanen hovořil o možnosti záporných depozitních sazeb. Všechny výše uvedené komentáře naznačují, že silné euro začíná být pro vývoj inflace v eurozóně stále významnější, což včera ve svém vystoupení potvrdil i šéf ECB Draghi.

Ifo index, mapující náladu mezi německými podnikateli v březnu zpomalil na 110,7 bodu z únorových 111,3 bodu. Přesto však zůstává na nejvyšších úrovních za více než dva a půl roku. Složka hodnotící současnou situaci dokonce předčila tržní očekávání, když vzrostla na 115,2 bodu. Naopak složka očekávání, která hodnotí očekávaný vývoj v příštích šesti měsících, zpomalila více než se očekávalo – na 106,4 bodu (konsenzus počítal se 107,7 bodu). Důvodem je pravděpodobně nejistota spojená s dalším vývojem na Ukrajině a případnými sankcemi vůči Rusku, což se patrně promítne i do nižšího růstu HDP v Německu za Q2 2014.

Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny objednávky zboží dlouhodobě spotřeby za měsíc únor. Objednávky očištěné o volatilní složku dopravních zařízení by podle odhadů SG měly zůstat meziměsíčně beze změny. Dodávky kapitálových statků očištěné o vojenské nákupy a nákupy letadel by v meziměsíčním vyjádření měly vykázat růst o 1,6 % m/m.

V Německu bude zveřejněna dubnová důvěra spotřebitelů podle Gfk. Ta by měla zůstat na své březnové úrovni 8,5 bodu, což je ale stále nejvyšší hodnota od roku 2007. 

Všechny regionální měny si během včerejší seance připisovaly zisky. Hlavním důvodem pravděpodobně bylo celkové zklidnění nervozity spojené se situací na Ukrajině. Česká koruna si během dne připsala 0,1 % (na 27,392 CZK/EUR), polský forint 0,2 % (na 4,19 PLN/EUR), přičemž nejvíce si i navzdory snížení domácích úrokových sazeb polepšil maďarský forint (+0,4 % na 312 HUF/EUR).

Maďarská centrální banka ani tentokrát nezklamala a snížila úrokové sazby již po dvacáté v řadě. Vzhledem k nejistotě spojené s vývojem na Ukrajině však přistoupila pouze k 10 bodovému snížení sazeb na úroveň 2,6 %. Podle vyjádření centrální banky se však již sazby přiblížily hladině, která je v souladu s inflačním cílem centrální banky a podporuje ekonomický růst. Centrální banka zároveň zveřejnila svoji novou inflační prognózu. Podle té by inflace měla v polovině roku 2015 překročit 3% inflační cíl centrální banky a vrátit se k němu na konci roku 2015. To zvyšuje pravděpodobnost, že cyklus uvolňování měnových podmínek v Maďarsku je již u svého konce.

cestovko

V regionu dnes nebudou zveřejněna žádná data. Čeká nás tak obchodování spíše technického charakteru, kdy trhy i nadále budou sledovat vývoj krize na Ukrajině.

Česká swapová křivka se včera po celé své délce posunula o 1 bb směrem dolů.

Našli jste v článku chybu?