Hlavní navigace

Euro vůči dolaru na jedenáctiměsíčním maximu

Jan Vejmělek

V průběhu páteční seance se kurz poprvé od loňského února rychle dostal přes 1,3400 USD/EUR a na počátku amerického obchodování se již nacházel nad 1,3460 USD/EUR.

Doba čtení: 4 minuty

Díky tomuto úspěšnému tažení tak euro zakončilo minulý týden vůči dolaru se ziskem zhruba jednoho a čtvrt procenta.

Euru pomohl růst optimismu na globálních trzích v souvislosti s vyšším apetitem investorů k riziku. Za tím stála zejména páteční dopolední data německého Ifo indexu. Jedná se o další z indikátorů v řadě potvrzující pozitivní dopad snížení stresu na finančních trzích do očekávání, v tomto případě podnikatelů. Vlnu optimismu pak podpořila zpráva z evropského bankovního sektoru. Ten hodlá předčasně splatit původně tříleté půjčky ECB, a to v objemu 137,2 mld. EUR, což je mnohem více, než se čekalo. Jenom to dokumentuje lepšící se situaci v evropském bankovním sektoru.

Z fundamentálního pohledu bude zajímavý samotný vstup do nového týdne, neboť budou publikovány důležité americké indikátory v podobě prosincových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, lednového Fed indexu aktivity z okolí Dallasu a další prosincové statistiky z trhu nemovitostí (Pending Home Sales). Naše očekávání jsou hodně optimistická, což by mohlo riziková aktiva dále podpořit. Otázkou je, co to udělá s dolarem. Může to totiž vyvolat spekulaci na dřívější ukončení programu kvantitativního uvolňování s pozitivním dopadem do dolaru (na úkor eura).

Páteční zprávy a události

Prosincové prodeje nových domů v USA zaznamenaly nečekaný a hluboký propad o 7,3 % m/m, když trh naopak předvídal mírné zlepšení o 2,1 % m/m. Významně však byl vylepšen listopadový výsledek (z původně udávaných +4,4 % m/m na +9,3 % m/m).

Německá podnikatelská důvěra se v lednu zlepšila třetí měsíc v řadě, když Ifo index stoupl na 104,2 bodu z prosincových 102,4 bodu. Výsledek tak překonal tržní očekávání ve výši 103,0 bodu. Dílčí ukazatel současných podmínek se zvedl z 107,1 bodu na 108,0 bodu. Subindex očekávání vyskočil na 100,5 bodu z 99,0 bodu.

Britská ekonomika se měřeno reálným HDP smrštila během Q412 o 0,3 % q/q, trh přitom počítal s poklesem pouze o –0,1 % q/q.

Maďarské maloobchodní tržby prohloubily v listopadu svůj meziroční pokles na –4,1 % y/y z říjnových 3,7 % y/y. Konsensus přitom ukazoval na zmírnění propadu na –3,2 % y/y.

Jednání FOMC, které se uskuteční ve středu, by žádným zlomovým být nemělo. Dokonce není ani naplánovaná tisková konference. Trhy však mohou být ovlivňované předcházejícími ekonomickými indikátory, kde očekáváme pokračování velmi dobrých výsledků. Optimističtější než trh jsme u již zmiňovaných dnešních objednávek dlouhodobé spotřeby za prosinec, lednové spotřebitelské důvěry, která bude publikována zítra i dat z lednového trhu práce, která budou oznámena v pátek. Naopak pod konsensem je náš odhad HDP za Q412, který bude zveřejněn ve středu. Zatímco trh čeká anualizovaný růst ve výši 1,2 %, náš odhad se nachází pouze na +0,7 %, zejména kvůli nižší tvorbě zásob, nižším vládním výdajům a slabším čistým exportům. Nemělo by to tedy nijak ohrozit oživování americké ekonomiky a příznivé vyhlídky pro Q113. Z eurozóny se v tomto týdnu dočkáme předběžných čísel lednové inflace (ve čtvrtek), pátek pak přinese finální čísla PMI indexů aktivity v průmyslovém sektoru. Celkově by ekonomické indikátory tohoto týdne měly poptávku po rizikovějších aktivech podporovat.

Na tuzemském devizovém trhu panuje extrémní klid

Na domácím devizovém trhu panoval v minulém týdnu absolutní klid. Chudý ekonomický kalendář a tedy nedostatek impulsů se podepsal na extrémně klidném kurzovém vývoji. Tuzemská měna se po celý týden držela stabilní v okolí úrovně 25,60 CZK/EUR a nic na tom nezměnil ani závěr týdne. Oproti regionálním měnám se však české koruně dařilo. Polský zlotý totiž v průběhu minulého týdne ztratil vůči euru jedno procento, celotýdenní ztráty maďarského forintu dokonce dosahovaly jednoho a třech čtvrtin procenta, když celé procento ztratila maďarská měna během páteční seance a dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského června. Páteční oslabování odstartoval mnohem hlubší než očekávaný propad listopadových maloobchodních tržeb (-4,1 % y/y, trh naopak čekal zlepšení na –3,2 % y/y z říjnových –3,7 %). Číslo tak jenom zapadlo do negativní nálady na maďarském trhu, kterou způsobují obavy z nového vedení maďarské centrální banky. Absolutní provládní většina v bankovní radě se ujme moci v březnu.

Jediným domácím statistickým indikátorem minulého týdne byl konjunkturální průzkum za leden. Index ekonomické důvěry v lednu klesl na 82,8 bodu, a to hlavně kvůli poklesu důvěry spotřebitelů. Ti se dle průzkumu obávají nejen budoucího hospodářského vývoje, ale i vlastní finanční situace. Nepříznivě působí situace na trhu práce a obavy plynou i z růstu cen. U podnikatelů se důvěra příliš nezměnila, když zhoršená nálada v průmyslu a obchodu byla kompenzována lepšími vyhlídkami ve službách. Celkově data nijak nezměnila současný obrázek na českou ekonomiku. K slabé spotřebě domácností se přidávají i slábnoucí objednávky v průmyslovém odvětví a nižší zájem ze zahraničí po českém zboží.

dan_z_prijmu

Z fundamentálního pohledu bude tento týden stejně nudný jako ten minulý. To platí zejména pro první polovinu týdne. Ve čtvrtek bude zveřejněn prosincový měnový přehled, v pátek pak PMI index průmyslové aktivity a výsledek lednového hospodaření státního rozpočtu. PMI by měl navázat na v tomto týdnu zveřejněný konjunkturální průzkum. Očekáváme tedy, že se index bude i nadále nacházet v pásmu snižující se aktivity, i když po výrazném prosincovém poklesu k 46,0 bodu očekáváme přeci jen zlepšení na 47,1 bodu.

Koruna by i nadále měla být ve srovnání s dlouhodobou rovnovážnou úrovní slabší. Podle přístupu NATREX odhadujeme rovnovážnou úroveň na cca 25,00 CZK/EUR. Vzhledem k recesi je tedy slabší kurz koruny ospravedlnitelný. Kurz se navíc stal nástrojem měnové politiky, což je za současného inflačního výhledu ze strany ČNB opět důvod preferovat spíše slabší měnu. Zasedání ČNB k měnové politice se uskuteční 6. února. V tomto týdnu se tak můžeme dočkat možných mediálních vyjádření centrálních bankéřů s rizikem verbálních intervencí.

Našli jste v článku chybu?