Hlavní navigace

Euro vůči dolaru dále ztrácelo

Jiří Škop

Ani ve středu se společné evropské měně nedařilo, když kurz USD/EUR se posunul z ranních úrovní okolo 1,3080 USD/EUR na 1,3050.

Doba čtení: 4 minuty

V USA žádná zajímavá data zveřejněna včera nebyla, pro trhy zajímavá tak byla pouze německá průmyslová produkce za listopad. Po horších exportech a nových továrních objednávek zklamala i průmyslová výroba, která vzrostla pouze o 0,2 % meziměsíčně. To by ještě nebyl tak hrozný výsledek, ale čekalo se, že průmysl v listopadu umaže část propadů, které zaznamenal v předchozích dvou měsících.

Ani dnes příliš zajímavých dat zveřejněno nebude. Zajímavá určitě budou průmyslová data z Francie za listopad (uvidíme, zda nedojde ke zklamání jako v Německu) a řecká nezaměstnanost za říjen. V USA budou zveřejněny pravidelné týdenní žádosti v nezaměstnanosti, kde se očekává mírné snížení na 365 tis., a také velkoobchodní zásoby za listopad.Nejzajímavější událostí bude bezesporu zasedání ECB, která by měla ponechat svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 0,75 % (5 ekonomů z 55 očekává pokles sazby o 25 bb). Hýbat by se však nemělo ani s depozitní sazbou, která se nachází na nule. Minulý měsíc se zvýšila očekávání, že ECB ke snížení sazeb přistoupí. Důvodem byla významná revize prognózy centrální banky směrem dolů (HDP na –0,3 % v letošním roce) a další holubičí signály (komentáře členů ECB či známky šíření krize z jižních zemí do severních).

Nicméně data zveřejněná v poslední době a zlepšený sentiment na trzích by měly být dostatečné k tomu, aby ECB sazby nesnížila. Pro ECB je důležitější napravit nepříliš dobře fungující transmisi měnové politiky, na což slouží nekonvenční nástroje. Snížení sazeb by eurozóně příliš nepomohlo

Zprávy a události

Podle guvernéra ČNB M. Singera je těžké říci, kdy budou intervence zapotřebí. Patrně budou cílit nějakou úroveň, kterou stanoví bankovní rada.

Německý průmysl v listopadu vzrostl o 0,2 % meziměsíčně (trh +1,0 %). Meziročně byl pak nižší o 2,9 %. Řecká průmyslová produkce byla v listopadu nižší o 2,9 % y/y. Italský deficit veřejných financí k HDP se v Q3 snížil ze 4,7 % na 3,7 %.

České spotřebitelské ceny se v prosinci zvýšily o 2,4 % meziročně, v listopadu to bylo o 2,7 % (trh očekával růst o 2,4 % y/y). Míra nezaměstnanosti se v prosinci v souladu s očekáváním zvýšila z 8,7 % na 9,4 %. Polská centrální banka v souladu s očekáváním snížila svoji klíčovou sazbu ze 4,25 % na 4,00 %. Maďarská obchodní bilance za listopad vykázala přebytek 703,8 mil. EUR (trh 782,5 mil. EUR).

Ve středu koruna vůči euru mírně oslabila

Obchodování na koruně bylo ve středu relativně poklidné. Kurz CZK/EUR nevybočil po většinu dne z pásma 25,456–25,565, patrná nebyla tendence nahoru ani dolů. Ve večerních hodinách však koruna začala oslabovat a dnes ráno se kurz CZK/EUR pohybuje okolo úrovně 25,60. Naproti tomu okolní měny v regionu posilovaly, když maďarský forint si připisoval 0,6 % a polský zlotý 0,5 %. Pozitivní nálada pak panovala i na dalších rizikových aktivech, například evropské akcie si připisovaly po čtvrté hodině okolo 0,6 %. Koruně v posílení brání i antiinflační data z české ekonomiky, jelikož trhy se obávají možných intervencí ze strany centrální banky. Pravděpodobnost vstupu ČNB přímo na trh samozřejmě roste s tím, čím víc hrozí deflační rizika (právě deflaci se centrální banka bude snažit za každou cenu vyhnout).

Včera jsme se dočkali z domácích dat prosincové inflace a míry nezaměstnanosti. Růst spotřebitelských cen se v prosinci dále snížil z 2,7 % y/y v listopadu na 2,4 %, což bylo v souladu s tržním i naším odhadem. Odchylka skutečné inflace od prognózy ČNB se tak zvýšila z –0,3 pb v listopadu na –0,4 pb v prosinci, což je již relativně výrazná odchylka. Inflace pro centrální banku není problém, pozornost ČNB se spíše bude soustředit na deflační rizika. Pokud budou výrazná, centrální banka se určitě uchýlí k přímým devizovým intervencím. Prozatím inflační očekávání ekonomických subjektů na možnost deflace neukazují.

Míra nezaměstnanosti se ke konci prosince vyšplhala v souladu s naším očekáváním na 9,4 % z listopadových 8,7 %. Počet lidí bez práce se během posledního měsíce loňského roku zvýšil o téměř 37 tisíc na více než 545 tisíc. Jedná se tak o nejvyšší počet lidí bez práce od března 2011. Situace na trhu práce se bude i v letošním roce zhoršovat. České hospodářství se v loňském roce nacházelo v recesi a bojovat s ní bude ještě minimálně po první polovinu letošního roku. Očekávané mírné oživění ekonomické aktivity ve druhé polovině roku bude příliš slabé na to, aby otočilo nepříznivé trendy na trhu práce. Podle nové metodiky očekáváme míru nezaměstnanosti ke konci letošního roku kolem 8,4 % (podle staré metodiky by míra nezaměstnanosti přesáhla 10 %).

Hlavní regionální událostí bylo ve středu zasedání polské centrální banky, která v souladu s očekáváním snížila svoji hlavní sazbu o 25 bb na 4,0 %. Dle guvernéra Belky nelze vyloučit další pokles sazeb (nicméně není jistý), pokud nová data potvrdí pokračující zpomalování ekonomiky a limitované inflační tlaky. Prozatím data potvrzují významné zpomalení ekonomiky. Pokud v únoru dojde ke snížení sazeb, bude poté následovat pauza.

dan_z_prijmu

Dnes se v regionu žádných zajímavých dat nedočkáme, z domácího prostředí nás ještě tento týden čekají maloobchodní tržby za listopad, které budou zveřejněny v pátek.

Česká swapová křivka ve středu poklesla na svém delším konci o 1 bb, ve stejném směru se pohybovala i eurová křivka. Ministerstvo financí ve středeční aukci nabízelo dva dluhopisy celkem za 5–9 mld. CZK (nový dluhopis s pevným kuponem 1,50 % a splatností v roce 2019 a dluhopis s variabilním kuponem se splatností v roce 2017). Poptávka dosáhla 11,0 mld. CZK u prvního dluhopisu a 7 mld. CZK u druhého dluhopisu. Ministerstvo prodalo dluhopisy za 5 mld. a 3,2 mld. CZK u prvního a druhého dluhopisu. Průměrný výnos u dluhopisu s pevným kuponem dosáhl 1,492 %. Výsledek aukce lze hodnotit pozitivně vzhledem k velmi slušné poptávce.

Našli jste v článku chybu?