Hlavní navigace

Euro ve středu začalo korigovat

6. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Během středeční seance euro začalo vůči dolaru oslabovat. Jedná se o korekci svých předchozích zisků, když od 13. listopadu si připsalo 3,7 %

Zprávy a události

Americký ADP report ukázal na 118 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru (trh +125 tis.). Tovární objednávky v říjnu vzrostly o 0,8 % m/m (trh +0,0 %). ISM index ze služeb se v listopadu zlepšil z 54,2 bodu na 54,7 bodu, trh očekával naopak zhoršení na 53,5 bodu.

PMI v EMU ze služeb byl v listopadu revidován nahoru ze 45,7 bodu na 46,7 bodu. Oproti říjnu se tak zvýšil o 0,7 bodu. Maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 1,2 % m/m (trh –0,2 %). Meziročně byly nižší o 3,6 %. Španělský průmysl v říjnu poklesl o 3,3 % meziročně (WDA), trh očekával pokles až o 6,4 %.

České maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 2,2 % y/y (trh +2,5 %). Polská centrální banka dle očekávání snížila svoji klíčovou sazbu o 25 bb na 4,25 %.

 Kurz USD/EUR se tak odrazil od úrovně 1,3127 a dnes ráno se euro vůči dolaru obchoduje okolo úrovně 1,3070. Aby euro navázalo na zisky z předchozích dnů a dále výrazněji posilovalo, muselo by se na evropské politické scéně stát něco mimořádného. Další korekce eurových zisků je tak mnohem pravděpodobnější.

Včera zveřejněná data byla víceméně pozitivní. V USA i v EMU se zlepšila důvěra ve službách, lepší byl i říjnový španělský průmysl nebo americké tovární objednávky. Nakonec ADP report ukázal na 118 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, což bylo ve srovnání s trhem jen nepatrně horší číslo. Listopadové statistiky z trhu práce jsou ovlivněny hurikánem Sandy, toto číslo lze tak určitě hodnotit pozitivně.

Dnes se dočkáme v EMU upřesněných čísel o HDP za třetí kvartál (český upřesněný HDP bude zveřejněn v pátek) a hlavně německých továrních objednávek za říjen, které plní důležitou signalizační úlohu i pro český průmysl. Naši kolegové z SG očekávají meziměsíční pokles o 0,2 %, trh je se svým růstem o 1 % optimističtější. V USA budou zveřejněny pravidelné žádosti v nezaměstnanosti, ze kterých vyprchává vliv hurikánu. Trh očekává jejich pokles z 393 tis. na 380 tis., naši kolegové z SG jsou ještě optimističtější (360 tis.). Zasedat bude i ECB, ta by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 0,75 %. Nic zásadního se od tohoto zasedání čekat nedá, centrální banka svoji práci prozatím udělala, nyní je řada na vládách.

Regionálním měnám se ve středu dařilo

Středeční obchodování bylo pro regionální měny úspěšné. Mírné zisky si připisovaly koruna a forint, o něco více získával polský zlotý. Česká koruna vůči euru se tak posunula z ranních úrovní těsně pod 25,30 CZK/EUR do blízkosti hladiny 25,20. Nejsledovanější událostí v regionu bylo zasedání polské centrální banky, která dle očekávání snížila svoji klíčovou sazbu o 25 bb na 4,25 %. Dle guvernéra Belky centrální banka znovu sníží sazby, když data potvrdí pokračující zpomalení ekonomiky při limitovaných inflačních tlacích. Pokud se nestane něco drastického, snižování sazeb by mělo být postupné. Dle guvernéra je recese v Polsku nepravděpodobná. K dalšímu snížení sazeb by centrální banka měla přistoupit v lednu. Dnes bude v regionu zveřejněna pouze maďarská obchodní bilance za říjen, dopad na trhy však bude nepatrný.

Z domácí ekonomiky jsme se včera dočkali zveřejnění maloobchodních tržeb za říjen. Nejvyšší růst maloobchodních tržeb (+2,2 % y/y) od ledna letošního roku byl ovlivněn především vyšším počtem pracovních dní (v letošním říjnu bylo o 3 pracovní dny více než vloni). Očistíme-li data o tento vliv, maloobchodní tržby zaznamenaly pokles o 3,0 % y/y. V meziměsíčním srovnání pak zaznamenaly po očištění pokles o 1,5 %. Údaje tak nadále svědčí o velmi slabé spotřebitelské poptávce.

skoleni_8_6

Česká centrální banka také zveřejnila výsledky zátěžových testů bankovního sektoru. V případě scénáře „Evropa v recesi“ by kapitálová přiměřenost českých bank klesla k 11 % z nynějších 16,4 % a několik bank by potřebovalo kapitálovou injekci 18,7 mld. CZK. Při rozšíření o mimořádné dividendy v první polovině příštího roku by pak kapitálová přiměřenost klesla dokonce pod 10 %. Nad 8 % by se tak český bankovní sektor udržel i v tomto extrémním scénáři.

Česká swapová křivka se ve středu posunula dolů, krátký konec o 2 bb a delší o 3 bb. Ve stejném směru se pohybovaly i eurové protějšky. Mírný vliv měl i horší říjnový maloobchod.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).