Hlavní navigace

Euro ve středu mírně posilovalo

28. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna ve středu mazala ztráty z předchozích dnů.

Nicméně zisky eura byly pouze mírné. Kurz USD/EUR se posunul z ranních úrovní okolo 1,3060 USD/EUR nad hladinu 1,3100 (dnes ráno se euro vůči dolaru obchoduje okolo 1,3140 USD/EUR).Posilovala pak i další riziková aktiva, například evropské akcie si připsaly zisky ve výši 1,6 %. Euru pomohla zejména italská aukce státních dluhopisů (prodávaly se pětileté a desetileté dluhopisy), která nezklamala. Pozornost trhů na tuto aukci se soustředila kvůli patovému výsledku pondělních voleb do parlamentu. Nicméně ani úspěch této aukce Itálii nezaručí dlouhodobou udržitelnost veřejných financí a znovuzískání mezinárodní konkurenceschopnosti. K tomu budou zapotřebí výrazné reformy. Vzhledem k výsledku voleb však bude pro politiky těžké důležité reformy prosadit. Itálie se tak určitě bude nacházet pod pečlivým pozorováním finančních trhů (výnosy 10Y státního dluhopisu v posledních dnech vzrostly z úrovní pod 4,5 % nad 4,8 %).

Včera zveřejněná data v souhrnu potěšila. Ekonomická důvěra v EMU se zlepšila, když růst zaznamenala složka průmyslu i služeb. Zlepšení zaznamenala i německá spotřebitelská důvěra. V USA pak příjemně překvapily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které se zvýšily o 1,9 % meziměsíčně (po očištění o volatilní dopravu).

Dnes budou v Německu zveřejněny spotřebitelské ceny (inflace by se měla v únoru snížit z 2,2 % na 2,0 %) a míra nezaměstnanosti (v únoru by měla stagnovat na úrovni 6,8 %). Dočkáme se i francouzských spotřebitelských výdajů, které by měly poklesnout o 0,2 % m/m. Sledovanější údaje pak přijdou z USA. Pravidelné nové žádosti v nezaměstnanosti by se dle našich kolegů z SG měly zvýšit z 345 tis. na 370 tis. (trh 360 tis.), stále by se tak měly bezpečně držet pod hladinou 400 tis. Dále se dočkáme upřesnění HDP za 4Q (očekává se revize nahoru) a několika indikátorů důvěry, z nich nejdůležitější bude průmyslový index z okolí Chicaga (trh očekává zhoršení, naši kolegové z SG jsou však optimističtější).

Zprávy a události

Japonský premiér dle očekávání nominoval na nového guvernéra centrální banky Hurahiko Kurodu (prezident Asijské rozvojové banky).

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v lednu snížily o 5,2 % (trh –4,8 %). Po očištění o volatilní dopravu nicméně vzrostly o 1,9 % meziměsíčně (trh +0,2 %). Chystané prodeje domů se v lednu zvýšily o 4,5 % meziměsíčně (trh +1,9 %). Meziročně byly v lednu vyšší o 10,4 %.

Německá spotřebitelská důvěra se v březnu dle očekávání zvýšila z 5,8 bodu na 5,9 bodu. Francouzská spotřebitelská důvěra pak v únoru stagnovala na 86 bodech (trh 86 bodů). Důvěra v ekonomiku eurozóny se v únoru zlepšila z 89,5 bodu na 91,1 bodu (trh 89,9 bodu). Zlepšení nastalo v průmyslu i ve službách. Peněžní zásoba M3 se v lednu zvýšila o 3,5 % meziročně (trh 3,2 %). V prosinci to bylo o 3,4 % y/y.

Česká koruna ve středu dále oslabovala

Středeční obchodování na koruně bylo podobné tomu úternímu. Česká koruna už dopoledne oslabila z ranních úrovní těsně pod 25,60 CZK/EUR až na 25,66 (nejvyšší mezibankovní obchod dle agentury Reuters). V pozdějším obchodování pak část svých ztrát vymazala. Víceméně podobně se obchodovaly i okolní měny v regionu, kterým se však své ztráty podařilo vymazat úplně. Žádných důležitých zpráv či ekonomických údajů jsme se z regionu nedočkali.

Účto_tip_změny21

Dnes se dočkáme české peněžní zásoby za leden (v prosinci vzrostla o 4,5 % y/y). Budou zveřejněny i produkční ceny v Maďarsku za leden a polská inflační očekávání za únor, kde se očekává pokles z 2,7 % na 2,3 %. Jenom poslední údaj má možnost ovlivnit alespoň minimálně dění na trzích (tržní očekávání ohledně dalšího snižování sazeb v Polsku). Důležitější údaje v regionu budou zveřejněny až v pátek, když se dočkáme únorových PMI indexů z průmyslu. Dnešní obchodování na regionálních trzích tak bude asi opět poklidnější.

Česká swapová výnosová křivka ve středu dále poklesla přibližně o 3 bb po své celé délce. Tento pohyb byl v souladu s vývojem na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).