Hlavní navigace

Euro ve středu mazalo své předchozí ztráty

28. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euru se včera dařilo i přes pravděpodobné zhoršení spotřebitelské důvěry v Německu a Itálii a podnikatelské důvěry ve Francii.

Zprávy a události

·         Německá spotřebitelská důvěra se v září zhoršila z 8,9 bodu na 8,6 bodu (trh 8,9). Francouzská podniková důvěra také poklesla z 93 bodů na 91 bodů (trh 93). Ve zpracovatelském průmyslu se snížila z 97 bodů na 96 bodů. Italská spotřebitelská důvěra se zhoršila ze 104,4 bodu na 101,9 bodu (trh 104,0).

·         Maďarská míra nezaměstnanosti se snížila z 8,0% na 7,9 % (trh 8,0 %). 

Euro ve středu mazalo své předchozí ztráty

Během včerejšího dne jsme se dočkali pouze ekonomických údajů z eurozóny. Předstihové ukazatele naznačily zhoršení spotřebitelské důvěry v Německu a Itálii a podnikatelské důvěry ve Francii. Euro však své ztráty dále nerozšířilo. Naopak proběhla technická korekce, když se kurz USD/EUR odrazil do úrovně 1,3150 na dnešních ranních 1,3210. Tuto korekci podpořila i zpráva Reuters, že ECB na zasedání v příštím týdnu žádnou akci nechystá, pokud dnešní a páteční údaje o spotřebitelských cenách nenaznačí, že EMU míří do deflace.

Dnes již bude ekonomický kalendář nabitější. Z EMU stojí rozhodně za pozornost růst peněžní zásoby v červenci, který by měl zůstat beze změny ve výši 1,5 %. Zlepšit by se však měla úvěrová dynamika, což naznačoval průzkum ECB ohledně kreditních podmínek. Další předstihové ukazatele za celou EMU s velkou pravděpodobností poklesnou, vzhledem k již zveřejněným indexům by to však nemělo být pro trh žádným velkým překvapením. Německá míra nezaměstnanosti by měla v srpnu zůstat beze změny na 6,7 %, když tamní trh práce se nachází v dobrém stavu. Nakonec německá inflace by měla v srpnu akcelerovat z 0,8 % na 1,1 % (odhad SG), naopak španělská dále poklesnout do červených čísel z –0,3 % na –0,5 %.

Z druhé strany Atlantiku se dočkáme upřesnění odhadu HDP za druhé čtvrtletí, které dle prvního odhadu vzrostlo o 4,0 % q/q anualizovaně (tedy o 1,0 %). Osobní spotřeba pak dle prvního odhadu byla vyšší o 2,5 %. Samozřejmě nebudou chybět pravidelné čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (stále by se měly nacházet těsně pod 300 tis.). Dále budou zveřejněna i další data z trhu nemovitostí a průmyslový index z okolí Kansasu. Celkově by ekonomická data měla dále potvrzovat, že americké ekonomice se daří, zatímco ta evropská zažívá velmi křehké oživení, které v současnosti dostává další trhlinu díky Ukrajině a Rusku.

Další úspěšný den pro korunu

Včerejší obchodování bylo pro korunu opět příznivé. Česká měna si proti euru připsala dvě desetiny procenta, když se její kurz dostal během odpoledne na mezibankovním trhu až pod hranici 27,70 CZK/EUR. Důvodem pro posílení koruny byly zřejmě především technické faktory charakteru klientských objednávek při nízké likviditě, kurz navíc prorazil dvě psychologické úrovně (ve středu 27,80 CZK/EUR, včera 27,70). Zisků zhruba dvou desetin procenta dosáhl i maďarský forint, kterému prospěla lepší data z trhu práce – maďarská nezaměstnanost v červenci překvapivě poklesla na 7,9 % (trh očekával stagnaci na hodnotě 8,0 %). Příznivě mohlo působit i opadnutí geopolitického napětí po schůzce ruských a ukrajinských prezidentů. Jedinou regionální měnou, která oslabovala, tak byl zlotý. Ten si odepsal dvě desetiny procenta, když se stupňovaly spekulace ohledně možného snížení sazeb polské centrální banky.

FIN21

Dnes se z regionálních trhů dočkáme zveřejnění jen maďarských cen výrobců, což by na obchodování nemělo mít dopad. Důležitější by tak měly být údaje ze Spojených států – revize HDP a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Příznivé údaje by mohly dále přispět k očekávání dřívějšího utahování měnové politiky Fedu, což by bylo nepříznivou zprávou pro rizikovější regionální aktiva, především forint.

Česká swapová výnosová křivka opět následovala pohyb svého eurového protějšku směrem dolů. Sazby na krátkém konci se snížily o 1 bb a na dlouhém konci o 4 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).