Hlavní navigace

Euro ve čtvrtek na dvacetidenním maximu

2. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Euru se během uplynulých dvou dnů na trhu s dolarem dařilo. Především kombinace slabých údajů o americkém HDP za Q1 14 a zrychlení inflace v eurozóně se promítla do středečního posílení společné evropské měny o téměř půl procenta. Během čtvrtečního obchodování se kurz USD/EUR podíval dokonce nad hranici 1,3880, a euro si tak zaznamenalo dvacetidenní maximum. Dnes ráno během obchodování na asijských trzích si ale dolar připisuje mírné zisky pravděpodobně v očekávání příznivých údajů o počtu nově vytvořených pracovních míst.

Během uplynulých dvou dnů jsme se na zahraničních trzích dočkali několika zajímavých údajů. Americká ekonomika si podle prvního odhadu v Q1 14 připsala pouze 0,1 % q/q (anualizovaně), trh přitom očekával růst o 1,2 %. Za takto nízkou dynamikou stál především pokles investic (jak v korporátní sféře, tak výdaje domácností na bydlení) a negativní změna zásob. Tyto faktory můžeme do velké míry přičíst na vrub mrazivému počasí, která na začátku roku v USA panovalo. Naopak příznivě působila spotřeba domácností, která vzrostla o silné 3 %. Už ve druhém čtvrtletí bychom se tak mohli dočkat naopak silného růst HDP, když investicím a výdajům na bydlení nebudou v oživení bránit vnější faktory jako právě počasí. Americká centrální banka v souladu s očekáváním snížila tempo kvantitativního uvolňování na 45 mld. USD měsíčně.

Zasedání nepřineslo žádnou jinou změnu postoje Fedu, a tak ani nemělo velký vliv na trhy.

Ve středu jsme se dočkali také zveřejnění dlouho očekávané dubnové inflace. Tak zrychlila z březnových 0,5 % na 0,7 % y/y, což sice bylo mírně pod odhady trhu (0,8 %), ale i tak tyto data pomohla posílení eura. Jádrová inflace totiž dosáhla 1,0 % y/y, což by mohlo ECB odradit od zavedení nových opatření pro uvolnění měnových podmínek (pokud opět inflace nezpomalí).

Nejdůležitější dnešní událostí bude zveřejnění statistiky nových pracovních míst v USA za duben. Trh očekává velmi slušnou hodnotu 218 tis. a pokles míry nezaměstnanosti o desetinu procenta na 6,6 %. Pokud se tato očekávání vyplní, můžeme očekávat další korekci kurzu USD/EUR směrem k silnějším dolarovým úrovním.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).