Hlavní navigace

Euro včera oslabilo po zveřejnění HDP za Q4 12

15. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro během včerejšího dne oslabilo proti dolaru o 0,9 %. Odpoledne a během asijské seance se pak obchodovalo kolem 1,335 USD/EUR

Za ztráty patrně může prohloubení recese v Evropě, na které poukázalo včerejší zveřejnění údajů o HDP za Q4 12 v eurozóně. Dynamika byla totiž horší, než se původně čekalo.

Hrubý domácí produkt za Q4 12 v eurozóně poklesl o 0,6 % q/q (trh –0,4 %) a jedná se tak o nejvýraznější propad za poslední čtyři roky. V Německu HDP poklesl o 0,6 % q/q (sezónně očištěno, trh –0,5 %). Ve Francii hrubý domácí produkt poklesl o 0,3 % q/q (trh –0,2 %). Stejně tomu bylo i v Itálii, kde tento ukazatel zaznamenal propad o 0,9 % q/q (trh –0,6 %).

Zprávy a události

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA poklesly minulý týden z 366 tisíc na 341 tisíc (trh 360 tis.)

Hrubý domácí produkt za Q4 12 v eurozóně se snížil o 0,6 % q/q (trh –0,4 %). V meziročním vyjádření se jednalo o propad o 0,9 % (trh –0,7 %).

Český hrubý domácí produkt za Q4 12 poklesl o 0,2 % q/q (trh –0,3 %). Na roční bázi se HDP snížil o 1,7 %, což bylo v souladu s tržním konsensem.

Slovenský HDP za Q4 12 vzrostl o 0,7 % y/y (trh 1,0 %). Maďarský HDP se za Q4 12 propadl o 2,7 % y/y (trh –1,9 %). Maďarská spotřebitelská inflace za leden decelerovala na 3,7 % y/y z prosincových 5,0 % y/y (trh +3,9 %) a průmyslová výroba za prosinec se propadla o 3,4 % y/y.

V USA byl jako každý čtvrtek zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten potěšil poklesem z 366 tisíc na 341 tisíc (trh 360 tis.).

Dnes bude v eurozóně zveřejněna obchodní bilance za prosinec. Dle odhadů analytiků by po sezónním očištění měla dosáhnout přebytku 11,5 mld. EUR. V USA bude zveřejněna celá série dat. Dočkáme se únorového indexu výrobní aktivity v okolí New Yorku a lednové průmyslové výroby, která by měla poklesnout o 0,2 %. Zároveň bude zveřejněna předběžná únorová spotřebitelská důvěra Michiganské univerzity, která by měla stoupnout ze 73,8 bodu na 74,8 bodu.

Česká ekonomika setrvala v recesi i v závěru loňského roku

Včera se česká měna oproti euru obchodovala v úzkém pásmu 25,33 až 25,42 CZK/EUR. Odpoledne si pak dokonce připisovala mírné zisky, které však v závěru dne opět ztratila. Obchodování nijak výrazně neovlivnilo zveřejnění HDP za Q4 12.

Český HDP v Q4 12 dle předběžného odhadu ČSÚ poklesl o 0,2 % q/q (-1,7 % y/y). Bohužel struktura a upřesnění čísel budou známy až 11. března, nyní máme k dispozici pouze obecné komentáře z ČSÚ. Lze říci, že nás údaje za čtvrté čtvrtletí nepřekvapily. Náš odhad ukazoval na pokles ekonomiky o 0,1 % mezikvartálně, nicméně horší prosincové údaje z reálné ekonomiky na riziko směrem dolů ukazovaly. Porovnání mezikvartálních a meziročních dynamik ukazuje na to, že předchozí čtvrtletí byla patrně mírně revidována k horšímu. Nicméně to se s finálními údaji může ještě změnit. Za celý loňský rok si pak ekonomika pohoršila dle předběžného odhadu o 1,1 %.

Obchodování na regionálních měnách bylo živější. Maďarský forint oslabil o 0,7 % po zveřejnění HDP za Q4 12, lednové inflace a průmyslové výroby za prosinec. Po celý zbytek dne byl kótován kolem 292,5 HUF/EUR. Hrubý domácí produkt zaznamenal hluboký propad o 0,9 % q/q (trh –0,3 %). V meziročním vyjádření nastal propad o 2,7 %. Z toho plyne, že recese v Maďarsku trvá a nadále se prohlubuje. Lednová spotřebitelská inflace decelerovala z prosincových 5,0 % y/y na 3,7 % y/y. Prosincová průmyslová výroba poklesla meziročně o 3,4 %, stejně tomu bylo i předchozí měsíc. Jedná se tedy o údaje, které zřejmě donutí centrální banku k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Účto_tip_změny21

Polský zlotý včera oslabil o 0,6 % a odpoledne se obchodoval kolem 4,175 PLN/EUR. Tento vývoj mohl nastat v důsledku výroků guvernéra centrální banky Marka Belky. Ten uvedl, že předpokládané přerušení cyklů uvolňování měnové politiky v březnu není vůbec jisté, a tak naznačil, že ke snížení sazeb může dojít už na příštím zasedání. Za oslabením polského zlotého mohla stát i horší než očekávaná dynamika německého HDP za Q4 12.

Dnes nebudou z domácí ekonomiky zveřejněny žádné makroekonomické ukazatele. V regionu se dočkáme polské spotřebitelské inflace, která by se měla držet regionálního trendu a decelerovat z prosincových 2,4 % y/y na 2,0 %

Česká swapová křivka včera poklesla u 2letých swapů o 2 bb, u 10letých poklesla o 3 bb.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).