Hlavní navigace

Euro v pondělí částečně korigovalo své předchozí ztráty

8. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna včera umazala část svých ztrát z minulého týdne a posílila o zhruba půl procenta mírně nad úroveň 1,31 USD/EUR.

Jeho lednová hodnota totiž oproti prosinci vyskočila o téměř 10b na –7,0 bodu, což je nejvíce za poslední rok a půl. Zveřejněná hodnota navíc výrazně překonala očekávání trhu.

Kalendář makroekonomických dat byl včera v podstatě prázdný. Kromě důvěry investorů v ekonomiku EMU jsme se dočkali dynamiky cen výrobců v eurozóně za listopad. Indikátor PPI ukázal v souladu s očekáváním trhu na pokles cen o 0,2 % m/m, meziročně se výrobní ceny zvýšily o 2,1 % (trh +2,4 %).

Dnešní data budou zajímavější. Ráno zveřejněné údaje pro německý listopadový zahraniční obchod zaostaly za očekáváním. Exporty se snížily o 3,4 % m/m (trh –0,5 %) a exporty dokonce o 3,7 % (trh +0,5 %). Obchodní bilance německé ekonomiky se tak opticky vylepšila na přebytek 17 mld. EUR (trh očekával 15,8 mld. EUR, tedy stejně jako říjnová hodnota přebytku). Později se dočkáme prosincové důvěry v ekonomiku eurozóny ze strany spotřebitelů i firem, a dále listopadových maloobchodních tržeb a míry nezaměstnanosti.

Zprávy a události

Německé exporty v listopadu poklesly o 3,4 % m/m (trh –0,5 %), importy se snížily o 3,7 % (trh +0,5 %). Obchodní bilance skončila v přebytku 17,0 mld. EUR (trh 15,8 mld. EUR). Běžný účet platební bilance vykázal aktivum 15,3 mld. EUR (trh 16,0 mld. EUR).

Ceny výrobců v EMU v listopadu v souladu s očekáváním poklesly o 0,2 % m/m. Meziroční dynamika dosáhla +2,1 % (trh +2,4 % y/y). Důvěra investorů v ekonomiku EMU podle institutu Sentix vzrostla z prosincových –16,8 bodu na –7,0 bodu (trh –14,2 bodu).

Česká průmyslová produkce poklesla v listopadu o 3,9 % y/y a výrazně tak zaostala za očekáváním trhu (-1,0 %). Meziměsíčně se aktivita v průmyslu snížila o 0,8 % (sa, wda). Zahraniční obchod překvapil v listopadu vysokým přebytkem 35,5 mld. CZK (trh 22,7 mld. CZK), překvapení se však koncentrovalo do nižších importů.

Maďarské ceny výrobců v listopadu poklesly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření se snížily o 2,9 % (trh –1,9 % y/y)

Zklamání z makroekonomických dat srazilo korunu

První letošní makroekonomické údaje dále srazily korunu ke slabším úrovním. Výrazný propad průmyslové produkce a pokles importů během listopadu 2012 signalizovaly pokračující slabost domácí ekonomiky. Česká měna tak proti euru oslabila o zhruba osm desetin procenta, když se posunula k úrovni 25,57 CZK/EUR. Koruna by na těchto slabších úrovních měla vytrvat i ve zbytku týdne. Zítra bude zveřejněna prosincová nezaměstnanost, u které očekáváme poměrně výrazný nárůst, a i data pro spotřebitelskou inflaci by měla ukázat na zpomalení růstu cen. Data jsou tak výrazně protiinflační. Včera ztrácely i polský zlotý a maďarský forint, obě měny si odepsaly zhruba dvě desetiny procenta.

Statistika průmyslové produkce přinesla v listopadu výrazné zklamání. Výroba poklesla v meziročním vyjádření o 3,9 %, konsenzus trhu přitom očekával jen o 1,0 %. Navíc po očištění o nestejný počet pracovních dní (loňský listopad měl o jeden pracovní den více v porovnání se stejným měsícem roku 2011) se produkce snížila o výrazných 6,2 %. Listopadové údaje zaostaly i za našimi pesimistickými odhady. To je patrné na meziměsíčním vyjádření, když průmysl zaznamenal pokles o 0,8 %. My jsme odhadovali v postatě meziměsíční stagnaci. Průmyslu tak neprospěly ani lepší říjnové německé objednávky (ty vzrostly o 3,9 % m/m, nejvíce za posledního dva a půl roku).

Český zahraniční obchod v listopadu překvapil svým vysokým listopadovým přebytkem ve výši 35,5 mld. CZK, když trh očekával 22,7 mld. CZK a my 24 mld. CZK. Překvapení se koncentrovalo na stranu importů, exporty se se svým růstem o 4,2 % y/y od našeho odhadu příliš nelišily (dovozy v listopadu klesly o 2,4 % meziročně). To ukazuje na pokračující slabost domácí poptávky. Výsledek ovšem také může ukazovat na to, že firmy omezují zásoby a připravují se tak na horší situaci na exportních trzích, což se zejména týká automobilového průmyslu.

V Maďarsku byly zveřejněny listopadové ceny výrobců. Ty meziměsíčně poklesly o 0,7 %, a v meziročním vyjádření se tak snížily o 2,9 % (trh očekával –1,9 %).

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu dočkáme pouze maďarské průmyslové produkce za listopad.

Česká swapová křivka se včera posunula dolů o zhruba 2 bb po celé své délce. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).