Hlavní navigace

Euro v blízkosti více než dvouletého maxima

14. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společné evropské měně se uplynulý týden na trhu s americkým dolarem vydařil, když si euro polepšilo o téměř procento a půl. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel ještě v okolí hladiny 1,3700 USD/EUR, v závěru týdne již byla atakována úroveň 1,3900 USD/EUR. Euro je tak nejsilnější za poslední tři týdny a přiblížilo se nejsilnějším hodnotám za poslední více než dva roky.

Euro profituje zejména z rétoriky evropských centrálních bankéřů. I když na posledním zasedání ECB byla oficiálně připuštěna možnost v případě potřeby využít kvantitativního uvolňování, během minulého týdne byla tato možnost spíše zlehčována s tím, že riziko deflace není nijak dramaticky výrazné. V závěru týdne pak člen vedení ECB E. Nowotny uvedl, že vidí určité indikátory naznačující možnou vzestupnou revizi růstového výhledu eurozóny, což by mělo dopad i na vzestupnou revizi inflačního výhledu. S tím, že inflace v eurozóně dosáhla svého lokálního dna, souhlasíme. Domníváme se však, že silné euro povede evropské centrální bankéře ke změně rétoriky a pravděpodobnost verbálních intervencí proti silnému euru se tak zvyšuje. A první přišla hned v sobotu, kdy šéf ECB M. Draghi uvedl, že další posílení eura by si vyžádalo měnověpolitický stimul.

Fundamenty by měly spíše podporovat dolar. V tomto týdnu oznamovaná data by měla potvrdit, že oslabení růstové dynamiky americké ekonomiky patrné v prvních měsících roku bylo opravdu způsobené zejména nepříznivým počasím. Hned dnešní den by měl přinést silné březnové maloobchodní tržby, v dalších dnech bychom se měli dočkat solidních čísel z průmyslového sektoru, nemovitostního trhu i trhu práce (jobless claims). Z Evropy se bude sledovat zejména plnění fiskálních závazků za loňský rok a plány jednotlivých zemí v této oblasti na roky 2014 až 2018.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).