Hlavní navigace

Euro trhá rekordy. O koruně se to říci nedá

24. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Evropská měna opět zpevnila a dostala se na sedmitýdenní maximum. Česká koruna naopak byla ráda, že den skončila na pozici, při které se otevíralo obchodování.

Zprávy a události

Index PMI eurozóny v průmyslu v srpnu vzrostl na 45,3 bodu (odhad 44,1 bodu). Obdobný index ze služeb naopak klesl na 47,5 bodu (odhad 47,6 bodu). Celkový složený index PMI se pak zvýšil na 46,6 bodu (odhad 46,5 bodu).

Německý HDP ve Q212 vzrostl dle zpřesněných údajů o 0,3 % q/q, což bylo v souladu s prvním odhadem.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu stoupl o 4 tis. na 372 tis. (trh čekal pokles o 1 tis.).

Prodeje nových domů v červenci vzrostly o 3,6 % m/m, což bylo nepatrně méně, než ukazoval konsensus (+4,3 %).

Euro dosáhlo na své 7týdenní maximum

Evropská měna včera proti dolaru zpevnila na 7týdenní maximum k úrovni 1,2590. Paradoxně euro reagovalo na zprávu, že Španělsko vyjednává s eurozónou ohledně mezinárodní pomoci. Cílem těchto rozhovorů je především snížit výpůjční náklady Španělska, k čemuž by mohl být využit stávající evropský fond EFSF, který by nakupoval jeho dluhopisy na primárním trhu, a byl by podpořen ECB, která by intervenovala na sekundárním trhu.

I díky středečnímu zápisu z posledního zasedání Fedu se nyní euro veze na vlně optimismu. Klíčové bude především datum 6. září, kdy bude zasedat Evropská centrální banka. Kromě snížení úrokových sazeb o 25 bb se především očekává oznámení na odkup státních dluhopisů postižených zemí. V mediích se hovoří zejména o stropu výnosů, na kterém by ECB vstoupila na trh. Objevují se ale také zprávy, že by konkrétní hranice měla zůstat utajena. Dá se ale předpokládat, že stanovené limity se budou snažit bránit 7procentní hranici u 10letých dluhopisů, nad kterou je financování pro stát dlouhodobě neudržitelné, a nutí vlády těchto zemí k žádosti o finanční pomoc.

Zveřejněné předstihové indikátory PMI žádné překvapení ani zklamání nepřinesly. Souhrnný index za celou eurozónu v srpnu dosáhl úrovně 46,6 bodu, čímž se jen nepatrně zvýšil z červencových 46,5 bodu. Stále se však nachází v pásmu kontrakce a ukazuje na další útlum hospodářské aktivity. Dnes bude zveřejněn zpřesněný údaj o HDP ve Velké Británii za Q2 12, u jehož mezikvartálního poklesu se čeká revize k lepšímu číslu o 0,2 pp na –0,5 %. I tak se ale stále jedná o poměrně výrazný pokles. Ve Spojených státech budou zveřejněny objednávky dlouhodobého zboží, které by měly podle SG vylétnout o 7 % m/m díky sektoru dopravních prostředků. Bez nich by měly objednávky vzrůst pouze o 0,8 %. 

Regionální měny své dopolední zisky nakonec neudržely

Zápis z posledního jednání americké centrální banky, z kterého je patrná připravenost amerických centrálních bankéřů k další podpoře ekonomiky a to do té doby, dokud se neukážou jasné známky expanze, se odrazil nejen na růstu eura, ale v dopoledních hodinách pozitivně ovlivnil i vývoj regionálních měn. Krátce po poledni však začaly své zisky vymazávat.

skoleni_13_10

Česká koruna se tak během včerejšího dne obchodovala v rámci 13haléřového pásma, přičemž na mezibankovním trhu se nejdráže jedno euro zobchodovalo za 24,98 CZK/EUR a v závěru čtvrteční seance se koruna pohybovala poblíž své otevírací úrovně. Nejhůře se včera dařilo zlotému, který nakonec skončil se ztrátami okolo třetiny procenta. Polskou měnu mohl do jisté míry negativně ovlivnit zveřejněný zápis z posledního zasedání tamější centrální banky, dle kterého byla diskutována možnost snížení úrokových sazeb nejen o 25 bb, ale dokonce i o 50 bb.

Swapová i dluhopisová křivka včera po celé své délce klesla o 2 až 5 bodů, když podobný vývoj jsme zaznamenali i u evropského protějšku. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).