Hlavní navigace

Euro těžilo z nominace Yellenové

11. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po středečním propadu se včera euro v průběhu evropské seance tlačilo výše ve světle zprávy, že novou guvernérkou Fedu se stane J. Yellen.

Současná viceguvernérka patří mezi největší holubice ve vedení americké centrální banky a dá se předpokládat, že bude pokračovat v trendu, který nastolil B. Bernanke. Těžko tedy očekávat rychlý ústup od třetího kola kvantitativního uvolňování, což dolaru samozřejmě neprospívá. Na přelomu evropské a americké seance se tak kurz dostal na úroveň 1,3550 USD/EUR, poblíž které se nacházel i dnes ráno.

Závěr týdne bude bohatý na čerstvé ekonomické indikátory. Hned ráno se dočkáme finálních čísel německé inflace za září, kde se žádné překvapení neočekává. Zajímavější statistiky přijdou odpoledne ze Spojených států. Pozornost bude směřovat k zářijovým maloobchodním tržbám. Po očištění o automobilový segment by měl být zaznamenán slušný růst o 0,5 % m/m, což by mělo potvrdit zvyšující se apetit amerických domácností. Ve stejném duchu by pak měl vyznít i předběžný říjnový indikátor spotřebitelské důvěry University of Michigan. Z pohledu dolaru by se tedy mělo jednat o dobré zprávy. Je ovšem otázkou, zda budou schopny převážit současný negativní sentiment související s politickým patem ohledně státního rozpočtu a dluhového stropu.

Koruna opět v blízkosti sedmiměsíčního maxima

Česká koruna včera v podstatě vymazala středeční ztráty, když si proti euru polepšila o více než třetinu procenta. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu nacházely téměř u 25,62 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již byl kurz o cca 10 haléřů níže.

Koruna reflektovala zejména silnější euro na trhu s dolarem, kde po středečním poklesu byl obnoven rostoucí trend. To se promítlo do celkově pozitivní nálady v celém středoevropském regionu. O více než čtvrt procenta si včera polepšil polský zlotý, vítězem regionu pak byl maďarský forint se ziskem více než půl procenta. Středoevropské měny profitovaly ze zprávy, že novou šéfkou Fedu se stane J. Yellen. Ta patří mezi největší holubice, což bude znamenat zajištění kontinuity po odcházivším B. Bernankem.

legislativni_zmeny_21

Česká koruna se tak opět přiblížila své nejsilnější úrovni od počátku března. Středeční korekce i ve světle nižších než očekávaných inflačních dat byla prozatím krátkodobého charakteru. Důvodem je zejména zmíněné silné euro vůči dolaru, z domácích faktorů hraje roli zejména to, že do dalšího zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice zbývají ještě čtyři týdny. Pokračující dezinflační trend a současný kurz koruny zřejmě s blížícím se zasedáním přiměje centrální bankéře k další vlně verbálních intervencí. Z technického pohledu i nadále pro nejbližší období platí, že trh bude mít tendenci testovat úroveň podpory 25,46 CZK/EUR a v případě jejího zdolání by se otevřel prostor pro posílení až k 25,23 CZK/EUR.

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla, na kratším konci o 2 bb, na delším o 4 bb. Důvodem byl obdobný pohyb na eurové křivce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).