Hlavní navigace

Euro si ze špatných zpráv už nic nedělá. Nic jiného mu nezbývá

31. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euru se dařilo navzdory špatným makro datům z eurozóny. Posílení proti dolaru pomohl i hurikán Sandy.

Zprávy a události

Důvěra v ekonomiku eurozóny poklesla v říjnu zhruba v souladu s očekáváním na 84,5 bodu. Důvěra spotřebitelů dosáhla –25,7 bodu po –25,9 v září. Důvěra v průmyslu poklesla v říjnu na –18 bodů z –15,9 bodu. Důvěra ve službách se snížila na –12,1 bodu a –11,9 bodu.

Španělská ekonomika v Q3 12 poklesla o 0,3 % q/q. Trh očekával hlubší pokles o 0,4 %, tedy stejně jako v Q2 12. Španělská recese tak trvá už rok. V meziročním vyjádření pokleslo španělské HDP o 1,6 % (trh –1,7 % y/y).

 Německá míra nezaměstnanosti vzrostla v říjnu v souladu s očekáváním analytiků na 6,9 %. Na stejnou hodnotu však byla revidována i zářijová hodnota.

Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním snížila sazby o 25 bb na 6,25 %. Zářijová míra nezaměstnanosti v Maďarsku setrvala na 10,4 % (trh 10,5 %).

Euro posílilo navzdory špatným indikátorům z eurozóny

Euru se včera dařilo i navzdory špatným makroekonomickým údajům z EMU. Ve Spojených státech totiž stále řádil hurikán Sandy, který jednak zastavil obchodování a především přinesl výrazné lidské a materiální ztráty. Společná evropská měna si tak včera proti dolaru připsala půl procenta a na mezibankovním trhu uzavřela na úrovni 1,297 USD/EUR.

Důvěra v ekonomiku eurozóny poklesla v říjnu zhruba v souladu s očekáváním na 84,5 bodu na nové minimum od srpna 2009. Snížila se důvěra v průmyslu i ve službách, důvěra spotřebitelů zůstala prakticky beze změny také na nejnižších úrovních za poslední tři roky.

Německá nezaměstnanost dosáhla v říjnu 6,9 %, na stejnou úroveň byla revidována i zářijová hodnota z původních 6,8 %. Podle našich kolegů z SG je ale více znepokojující zvrat trendu v počtu zaměstnaných, který přinesly revidovaná zářijová data. Pokles zaměstnanosti v Německu, spolu s dalším prohloubením nedůvěry v evropskou ekonomiku je podle SG důkazem, že ekonomická aktivita v EMU dále zpomaluje a problémy zasahují i Německo.

Dnešními nejdůležitějšími makroekonomickými indikátory bude říjnová inflace v eurozóně (trh očekává zpomalení na 2,5 % y/y ze 2,7 % v předchozím měsíci) a zářijová míra nezaměstnanosti také v EMU. Ta by měla po dvou měsících stagnace mírně vzrůst na nové historické maximum 11,5 %. Německé maloobchodní tržby byly zveřejněny už dnes ráno. V meziročním vyjádření poklesly o 3,1 % y/y (trh –1,1 %), jedná se však o vysoce volatilní indikátor s omezenou vypovídací hodnotou.

V úterý se středoevropským měnám dařilo

Regionální měny si včera připisovaly zisky, čímž částečně vykompenzovaly své pondělní oslabení. Koruna si připsala zhruba desetinu procenta, když se po 16. hodině obchodovala na úrovni 25 CZK/EUR. Zlotý posílil o zhruba půl procenta pod 4,13 PLN/EUR.

Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním snížila úrokové sazby o 25 bb na 6,25 %. Podle guvernéra bylo hlasování těsné, bankovní rada nicméně ve svém prohlášení nevyloučila možnost dalšího snižování sazeb v rámci podpory ekonomiky. Záležet však bude na vývoji tržního sentimentu a kurzu forintu. Ten včera proti euru navzdory snížení sazeb posílil a připsal si zhruba půl procenta. V Maďarsku byla dále zveřejněna zářijová míra nezaměstnanosti, která setrvala na 10,4 %. Trh přitom očekával její růst na 10,5 %.

skoleni9_11

Dnes se v České republice a v Polsku dočkáme říjnových indikátorů PMI. Ten český by měl podle našeho odhadu poklesnout ze zářijových 48 bodů na 47,4 bodu. V České republice budou dále zveřejněny zářijové údaje pro měnovou zásobu a v Maďarsku přinese dnešek index cen výrobců.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně vzrostla po celé své délce o 1 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).