Hlavní navigace

Euro si v úterý vůči dolaru polepšilo

17. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Úterní obchodování bylo pro euro příznivější než to pondělní. Vůči dolaru si polepšilo z ranní úrovně okolo 1,3050 USD/EUR až na dnešních ranních 1,3175.

Své propady včera zastavilo i zlato, jeho cena vzrostla o necelá dvě procenta. Nicméně ve srovnání s propady z předchozích dnů se jedná o mírnou korekci. Naši kolegové z SG u zlata nejsou moc optimističtí, když v nejbližších měsících vidí jeho další pokles.

Během včerejšího dopoledne bránila euru k větším ziskům horší data z Německa a z eurozóny jako celku (ZEW index). Na druhou stranu data z USA byla lepší. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 0,4 % meziměsíčně a překonala tržní očekávání. Využití kapacit v průmyslu se tak zvýšilo o 0,2 pb na 78,5 %. Prodeje nových domů dále potvrdily, že americký nemovitostní trh je ve fázi oživení. Na vzestupném trendu jsou i stavební povolení, a to i přes březnový pokles. Nicméně inflační data za březen ukázala, že americká centrální banka s ukončením kvantitativního uvolňování rychle spěchat nemusí. Naši kolegové z SG stále očekávají, že Fed ukončí tuto politiku na konci roku.

Dnešní den bude na zajímavá data chudší. V Evropě se dočkáme zveřejnění nových registrací aut. Již zveřejněná data za Německo nebudí velký optimismus a dále potvrzují chmurné vyhlídky pro automobilový průmysl (i v Česku). Dále se pak dočkáme únorového stavebnictví. V USA budou zveřejněny pouze žádosti o hypotéky. Z pohledu trhu se jedná o spíše druhořadá data. Zajímavější pro trhy bude až zasedání G20, které začíná ve Washingtonu ve čtvrtek (budou se diskutovat ekonomické výhledy a výhledy na finanční trhy, krize na Kypru atd.).

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny se v březnu zvýšily o 1,5 % y/y (trh 1,6 %). V dubnu ještě rostly o 2,0 %. Inflace bez energií a potravin pak decelerovala z 2,0 % na 1,9 % (trh 2,0 %). Nově započaté stavby se v březnu zvýšily o 7,0 % meziměsíčně (trh +1,4 %). Stavební povolení za stejný měsíc však poklesly o 3,9 % (trh +0,3 %), čímž vymazaly růst z předchozího měsíce. Průmyslová produkce se v březnu zvýšila o 0,4 % meziměsíčně (trh +0,2 %). Směrem nahoru byl navíc revidován předchozí měsíc (z +0,7 % na +1,1 %). Využití kapacit tak vzrostlo z únorových 78,3 % na 78,5 % (trh 78,4 %).

Německý ZEW index se v dubnu snížil z 13,6 bodu na 9,2 bodu (složka ohodnocující současnou situaci) a ze 48,5 bodu na 36,3 bodu (ekonomický sentiment). Obě složky výrazně zaostaly za očekáváními. Průzkum ZEW za celou EMU se pak v dubnu snížil z 33,4 bodu na 24,9 bodu. Inflace v EMU v březnu poklesla na 1,7 % y/y z 1,8 % v únoru.

Polská jádrová inflace v březnu v souladu s očekáváním poklesla na 1,0 % y/y z 1,1 % v předchozím měsíci.

Účto_tip_změny21

Koruna v úterý víceméně stabilní

Úterní obchodování na koruně bylo nezajímavé. Kurz CZK/EUR osciloval okolo úrovně 25,88 a za celý den neopustil pásmo 25,84–25,91. Jen nepatrné ztráty zaznamenal polský zlotý, naopak mírně posílil maďarský forint. Polskou měnu nepodpořila jádrová inflace, která opět zvýšila šance na pokračování cyklu snižování sazeb. Jádrová inflace se v březnu dále snížila na 1,0 % meziročně. Přitom ještě na konci roku 2011 převyšovala 3 %. Již v pondělí byla zveřejněna celková inflace za březen, která poklesla z 1,3 % na 1,0 %, což bylo jednu desetinu pod tržními očekáváními.

Dnes se dočkáme ekonomických údajů opět pouze z polské ekonomiky, když budou zveřejněny údaje z trhu práce. Průměrná hrubá mzda by měla v březnu růst méně než v předchozím měsíci a zaměstnanost by měla poklesnout o 0,9 % meziročně. Náš kolega z Polska je u vývoje mezd optimističtější, když očekává dokonce zvýšení dynamiky ze 4,0 % y/y na 4,5 %. 

Na trhu s korunou vůči euru bude převažovat opět obchodování technického charakteru s ohledem na náladu investorů v regionu i na globálních trzích. Důležitou technickou rezistenci nadále představuje oblast kolem 25,95, úroveň podpory se pak nachází na 25,70.
Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula mírně výše (kratší konec přibližně o 2 bb a delší o 1 bb). Svým pohybem pasivně následovala vývoj na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).