Hlavní navigace

Euro si připsalo další ztráty

11. 3. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ani včera se společné evropské měně nepodařilo vůči dolaru zastavit další propad. Euro si odepsalo 1,1 %, když oslabilo na úroveň 1,07 USD/EUR.

Společné evropské měně neprospívá zahájení programu kvantitativního uvolňování a vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Ve Spojených státech bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Trhy si budou muset počkat na čtvrtek, kdy budou zveřejněny únorové maloobchodní tržby, které po dvou měsících poklesu přinášejí naději na růst.

Ani v eurozóně nás mnoho zajímavých událostí dnes čeká. V Bruselu se sejdou zástupci ECB, MMF, EK a Řecka, aby diskutovali další postup ekonomických reforem Řecka. Z dat bude na pořadu dne pouze zveřejnění průmyslové produkce ve Velké Británii, která by si v lednu měla polepšit o 0,5 % m/m. Z centrálních bankéřů vystoupí Mario Draghi a Peter Praet.

Regionálním měnám se včera nedařilo

Regionálním měnám se včera příliš nedařilo. Vzhledem k absenci významnějších fundamentálních zpráv se zřejmě jednalo o korekci zisků z minulých dní. Polský zlotý v průběhu úterního obchodování ztratil přes 1 %, když oslabil na úroveň 4,16 PLN/EUR, kde se naposledy nacházel počátkem minulého týdne. Maďarský forint si odepsal 0,8 % (na 307,9 HUF/EUR), což je nejslabší hodnota od poloviny února.

Z českých centrálních bankéřů dnes svůj příspěvek na blogu ČNB zveřejnil Vladimír Tomšík. Ve svém příspěvku připomněl, že kurz koruny, je jedním z faktorů, které ČNB bere ve svém rozhodování v potaz. Z tohoto důvodu by podle jeho názoru zodpovědní a profesionální tvůrci (hospodářské) politiky měli pečlivě vážit každé slovo, které může mít vliv na vývoj kurzu, neboť čím blíže se bude kurz koruny nacházet k hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost pro reakci měnové politiky ČNB. Kurz koruny však na tento komentář příliš nereagoval a po celý den se držel v úzkém pásmu 27,25 – 27,30 CZK/EUR.

Maďarská inflace v únoru dopadla o něco lépe, než trh očekával. Poprvé od poloviny loňského roku meziměsíční přírůstek spotřebitelských cen dosáhl kladných hodnot (+0,5 %), zatímco v meziročním srovnání deflace dosáhla –1,0 %, zatímco trh počítal s deflací na úrovní 1,2 %. Podle informací statistického úřadu se již trend ve vývoji spotřebitelských cen začíná postupně obracet. Důvodem jsou jednak rostoucí ceny pohonných hmot, jednak vyšší ceny potravin. Podle tržního konsenzu by se inflace měla postupně vracet do kladného teritoria, když k inflačnímu cíli centrální banky by se měla přiblížit v roce 2016.

V regionu se dnes dočkáme pouze vývoje českých reálných mezd v Q4 14, zatímco v Maďarsku bude zveřejněn záznam z posledního zasedání centrální banky. V Polsku je kalendář ekonomických událostí prázdný. Reálné mzdy by v České republice podle našeho odhadu měly v Q4 14 vzrůst o 1,9 % y/y, přičemž za celý loňský rok reálné mzdy patrně vzrostly o 2,1 %. Tomuto údaji však finanční trhy pravděpodobně příliš pozornosti věnovat nebudou. Letos by si české domácnosti měly polepšit o něco více, když očekáváme růst reálných mezd o 2,4 % (v roce 2016 by se kvůli vyšší inflaci mělo jednat už pouze o 1,0 %).

FIN21

Záznam z posledního jednání maďarské centrální banky pravděpodobně mnoho novinek nepřinese. Centrální banka již dříve avizovala, že vidí prostor pro snížení úrokových sazeb ze současných 2,1 %, nicméně že se svým rozhodnutím bude vyčkávat na 24. března, kdy bude mít k dispozici novou inflační zprávu. Trh v současné době předpokládá, že centrální banka na tomto zasedání přistoupí ke snížení úrokových sazeb o 20 bb na 1,9 %. K dalšímu snížení úroků by mělo podle konsenzu trhu dojít v Q3 15.

Česká swapová výnosová křivka v průběhu včerejšího obchodování snížila svůj sklon, když na delším konci ztratila 3 bb a na krátkém konci 1 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).