Hlavní navigace

Euro si během asijské seance připsalo další ztráty, koruna posiluje

10. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euro si v úvodu týdne nevedlo valně. Mohou za to evropská data, která neskončila nijak pozitivně. Českou korunu naopak podpořily dobré zprávy z ekonomiky.

Optimismus malých amerických podniků by se měl v únoru zvýšit

Zprávy a události

         Americký index pracovních podmínek se v únoru mírně zhoršil z 4,8 bodu na 4,0 bodu.

         Německé vývozy v lednu poklesly o 2,1 % meziměsíčně (trh –1,5 %), dovozy pak o 0,3 % (trh +0,5 %). Běžný účet zaznamenal v lednu přebytek 16,8 mld. eur, což bylo zhruba v souladu s očekáváními (trh +16,5 mld. eur). Francouzská podniková důvěra se v únoru zhoršila z 98 bodů na 96 bodů, když trh očekával stagnaci. Sentix důvěra investorů v EMU se v březnu výrazně zlepšila z 12,4 bodu na 18,6 bodu (trh 15,0 bodu).

         Česká spotřebitelská inflace v únoru stagnovala na úrovni 0,1 % y/y (trh –0,1 %). Obchodní bilance zaznamenala v lednu přebytek 17,3 mld. CZK (trh 16,8 mld.). Míra nezaměstnanosti se v únoru snížila ze 7,7 % na 7,5 % (trh 7,6 %).

Euro si během asijské seance připsalo další ztráty

Evropské měně se nedařilo ani na začátku týdne, když vůči dolaru nakonec odepsalo 0,5 % a dnes ráno se obchoduje okolo 1,0790 USD/EUR. Ztráty si euro připsalo až během asijské seance. Evropská data neskončila během pondělí nijak pozitivně. Německé exporty se v lednu propadly o 2,1 % meziměsíčně a dovozy pak o 0,3 %. U vývozů se nicméně jednalo o korekci vysokého růstu z předchozího měsíce. Zhoršení zaznamenala únorová francouzská podniková důvěra, která se vrátila na úrovně z října loňského roku. Pozitivní překvapení tak přinesla pouze Sentix důvěra investorů za celou EMU. V USA jsme se dočkali pouze indexu pracovních podmínek za únor, která se snížil ze 4,8 bodu na 4,0 bodu. Tento indikátor je složen z 19 měsíčních ekonomických ukazatelů a odráží celkové zlepšení či zhoršení na trhu práce.

Včera ECB zahájila program nákupu vládních dluhopisů, což se projevilo výrazným poklesem evropských úrokových výnosů. Evropskou měnu však i nadále bude trápit Řecko. Rozhovory o ekonomických reformách, které by mohly otevřít cestu k dalšímu financování této země, začnou ve středu (účastnit se budou Řekové, EK, ECB, MMF).

Dnes se dočkáme francouzské a italské průmyslové produkce. Ve Francii by si průmysl měl polepšit o 0,5 % meziměsíčně (konsensus je ovšem daleko pesimističtější, hlavním tahounem by měla být výroba energií), v Itálii pak o 0,2 %. V USA bude zveřejněn počet volných pracovních míst (stále volných i nově vytvořených), který by se měl dle ekonomů SG v lednu zvýšit o 192 tis. na 5,22 mil., velkoobchodní zásoby (které v lednu patrně velkých změn nedoznaly) a optimismus u malých podniků, který by si měl v únoru polepšit na 99,0 bodů. Trh je oproti odhadům SG pesimističtější, nicméně další dolarové zisky může v současné době omezit možná technická korekce, když eurové ztráty byly během minulých dvou týdnů vysoké (okolo 5 %).

Česká koruna na začátku týdne silnější

České koruně se na začátku týdne dařilo, když posílila přibližně o 0,2 % pod hladinu 27,30 CZK/EUR. Ještě větší zisky si připisoval polský zlotý (+0,3 %), zaostával pouze maďarský forint, který si polepšil vůči euru o 0,1 %. Z domácích dat dnes pomohla koruně vyšší než očekávaná inflace, která v únoru zůstala v kladných číslech. Dobrá však byla i další data z české ekonomiky: zahraniční obchod i míra nezaměstnanosti byly ve srovnání s tržním odhadem lepší.

Česká ekonomika se díky tabáku vyhnula v únoru deflaci. Meziroční spotřebitelská inflace se nakonec i v únoru udržela v kladných číslech (+0,1 %).  Poslední prognóza centrální banky počítala s lednovou inflací ve výši 0,0 %. Slušný růst reálné ekonomiky a mírně kladný růst spotřebitelských cen nahrává centrální bance, která není tlačena měnit svůj kurzový závazek, aby dodala ekonomice další měnový stimul. Stále tak očekáváme, že ČNB bude držet svůj intervenční režim minimálně do poloviny roku 2016, což je i současný pohled bankovní rady ČNB. Meziměsíčně se ceny zvýšily v únoru o 0,2 %. Překvapení (ve směru vyšších cen) se pro nás koncentrovalo do dvou položek – vyšší příspěvek daní z titulu změny spotřební daně na cigarety a vyšší růst jádrových cen. Ceny tabákových výrobků se v únoru zvýšily o 4,0 % m/m (my jsme předpokládali, že většina zvýšení cen se objeví až v březnu) a příspěvek změny nepřímých daní do inflace činil vysokých 0,16 pb. Jádrové ceny se pak meziměsíčně zvýšily o 0,13 % (SA) a jejich meziroční dynamika v únoru mírně poklesla z 1,19 % na 1,14 %.

Únorové statistiky z trhu práce přinesly další příjemné překvapení. Přestože únorová data bývají obvykle negativně ovlivněna sezónními faktory (nedostatek sezónních prací v tomto ročním období), podíl nezaměstnaných osob bez sezónního očištění poklesl z lednových 7,7 % na 7,5 %. Po sezónním očištění se míra nezaměstnanosti v únoru snížila o slušných 0,14 pb a dosáhla 6,88 %. Ještě na konci loňského roku se očištěná míra nezaměstnanosti nacházela o 0,37 pb výše.

Nižší ceny paliv a surovin zvyšují přebytek zahraničního obchodu. Začátek letošního roku zahájil zahraniční obchod solidním přebytkem, nicméně bližší pohled odhaluje i mírná zklamání. Přebytek ve výši 17,3 mld. CZK je sice o 1,8 mld. CZK větší, než tomu bylo rok předtím, ale za zlepšením výkonnosti stojí hlavně snížení deficitu bilance minerálních paliv o 7,2 mld. CZK. Dynamika vývozů a dovozů zůstala solidní. Exporty meziročně vzrostly o 4,9 % a importy přidaly 4,5 %.

skoleni_4_3

Dnes bude v regionu zveřejněna pouze maďarská inflace. Deflace v Maďarsku trvá od září loňského roku a v lednu dokonce dosáhla –1,4 % y/y. V únoru trh předpokládá mírné snížení na –1,2 %, meziměsíčně by pak měly spotřebitelské ceny vzrůst o 0,4 %. Vysoká deflace je jedním z hlavních důvodů, proč se očekává další pokles sazeb od maďarské centrální banky na zasedání 24. března, prozatím trh očekává snížení o 20 bb na 1,9 %.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula níže, když kratší konec křivky spadl o přibližně 2 bb a delší o 4 bb. Korunové sazby následovaly vývoj na eurových protějšcích, kde delší konec se propadl dokonce o 7 bb. Důvodem je zahájení programu nákupů vládních dluhopisů ze strany ECB. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).