Hlavní navigace

Euro se ze ztrát vzpamatovává pomalu

27. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společná evropská měna se ze ztrát, které jí uštědřilo zasedání Evropské centrální banky, oklepává jen velmi pomalu.

Včera si euro vůči dolaru připsalo 0,2 %, stále se však nachází na nejslabší úrovni od srpna letošního roku (1,10 USD/EUR). A ani dnešek euru zřejmě příliš nenahraje. Ze Spojených států by dnes totiž měla přicházet relativně slušná data. Přestože objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září meziměsíčně pravděpodobně o 2,5 % poklesly, po očištění o dopravní prostředky by měly vykázat růst o 1,2 % m/m (nejvyšší číslo za posledních 13 měsíců). Srpnový index S&P/Case-Shiller mapující ceny nemovitostí ve 20 největších metropolích v srpnu podle ekonomů SG vzrostl o 0,62 %. Spotřebitelská důvěra by se v říjnu měla vyhoupnout na 105 bodů ze zářijových 103 bodů. Index mapující aktivitu v oblasti zpracovatelského průmyslu v okolí Richmondu by měl v říjnu stagnovat, zatímco v září o pět bodů poklesl.

V eurozóně nás čeká zveřejnění vývoje peněžní zásoby M3, která by v září měla vykázat růst o 5 % y/y. Tempo růstu HDP ve Velké Británii v Q3 15 pravděpodobně zpomalilo z 0,7 % q/q v Q2 15 na 0,5 % v Q3 15, především v důsledku vývoje ve stavebnictví.

Po polských volbách se zlotý zklidňuje

Vývoj v regionu byl včera diferencovaný. Polský zlotý byl ovlivněn výsledky nedělních parlamentních voleb. Nakonec však byla reakce na vítězství opoziční pravicové strany Právo a spravedlnost minimální. Zlotý vůči euru ztratil 0,3 % a posunul se na 4,27 PLN/HUF. Pokud se předběžné výsledky potvrdí, mohla by vládnout sama vítězná strana. V polském Sejmu by měla 232 hlasů ze 460. Naopak maďarský forint si včera připisoval zisky (+0,4 % na 310,8 HUF/EUR). Náladu mu vylepšila důvěra spotřebitelů, která se v říjnu vyhoupla na nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku, stejně tak ekonomický sentiment, který v říjnu dosáhl nejvyšší hodnoty od počátku letošního roku.

Kurz koruny se během pondělního obchodování posunul opět pod hladinu 27,10 CZK/EUR (+0,1 % na 27,09 CZK/EUR). Podle konjunkturálního průzkumu říjnová důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku vyskočila na nejvyšší úroveň od března letošního roku. Celková důvěra si o 0,9 bodu pohoršila, i tak ale stále zůstává na velmi vysokých úrovních. Dnes bude na domácí půdě kalendář ekonomických událostí prázdný.

skoleni_13_10

V Polsku bude trh vstřebávat výsledky parlamentních voleb. Zatím je reakce na volební výsledky minimální a nasvědčuje spíše postupnému zklidňování. Potíže by mohly nastat, pokud by se ukázalo, že vítězná strana bude muset shánět koaličního partnera. To bychom se měli dozvědět dnes.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně po celé své délce směrem dolů.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).