Hlavní navigace

Euro se proti dolaru dostalo na osmiměsíční minimum

30. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kurz hlavního měnového páru se v úterý dostal na své osmiměsíční minimum 1,3404 USD/EUR.

Zprávy a události

Americký index cen nemovitostí ve dvaceti největších městech USA S&P Case Shiller meziměsíčně klesnul o 0,31 %, zatímco trh čekal 0,3% růst. Meziročně si index polepšil o 9,34 %. Spotřebitelská důvěra v USA stoupla z červnových revidovaných 86,4 bodu na 90,9, analytici očekávali růst pouze na 85,5 bodu z původních 85,2.

Čisté spotřební úvěry v červnu dosáhly 0,4 mld. GBP. Trh očekával růst na 0,8 mld. GBP. Ve stejném měsíci bylo schváleno 67,2 tis. nových hypoték (trh 63 tis.).

Euro se proti dolaru dostalo na osmiměsíční minimum

Euro dostala pod tlak debata o ekonomických sankcích, které nakonec byly uvaleny na Rusko a očekávání investorů ohledně hospodářského vývoje ve Spojených státech v druhém kvartále. Navíc se čeká na výstupy z dvoudenního zasedání Fedu. Data zveřejněná v USA včera znovu vyvolala smíšené dojmy. Zatímco růst cen nemovitostí ve dvaceti největších amerických městech mírně zaostal za očekáváním, spotřebitelská důvěra se ukázala mnohem silnější, než se předpokládalo. Oproti červnu spotřebitelé lépe hodnotí situaci na trhu práce, což by se mělo ukázat i na oficiálních statistikách zaměstnanosti a nezaměstnanosti.

Dnes budeme ve Spojených státech sledovat tři klíčové události. Bude zveřejněn HDP za druhé čtvrtletí, uskuteční se tisková konference po dvoudenním zasedání Fedu a bude zveřejněn ADP report, tradiční předskokan oficiálních statistik z trhu práce. Po extrémně nepříznivém prvním čtvrtletí ovlivněném počasím, kdy byl zaznamenán mezičtvrtletní anualizovaný pokles o 2,9 %, očekáváme vzestup amerického HDP o 3,2 %, tržní konsensus se nachází na 2,9 %. Za zmínku stojí předpokládaný růst domácí poptávky, která by měla anualizovaně přidat 3 %, což by byl nejsilnější od podzimu 2010. Američtí centrální bankéři by dnes ještě neměli překvapit. Očekáváme stejné vyznění jako na červnovém zasedání, v souladu s trhem předpokládáme opětovné snížení měsíčního objemu skupovaných aktiv o dalších 10 mld. USD. Změna holubičí rétoriky Fedu by měla podle ekonomů SG přijít nejdříve na zářijovém zasedání. Po dobrých výsledcích týdenních šetření o žadatelích o dávky v nezaměstnanosti očekáváme příznivé výsledky o tvorbě pracovních míst v červenci. První vlaštovkou, která naznačí pohyby na trhu práce před pátečním oficiální statistikou, je ADP report. Ten by měl ukázat na 270 tis. nových pracovních míst, což je výrazně více, než činí průměr za prvních šest měsíců roku ve výši 196 tis.

I v eurozóně dnes budou zveřejněna zajímává data. Hned ráno by měl průzkum bankovních úvěrů ukázat, že podmínky úvěru pro domácnosti se uvolňují, zatímco podniky si ještě na uvolnění podmínek budou muset počkat. Uvolnění podmínek pro úvěry podnikatelům podle ekonomů nenastane dřív, než bude skončeno hodnocení aktiv bank v říjnu. Indikátory důvěry v eurozóně by měly zaznamenat mírný pokles kvůli eskalaci krize na Ukrajině a uvalení sankcí na Rusko. Předběžný odhad červencového růstu cen v Německu by měl ukázat na mírné zpomalení inflace na 0,9 % y/y. Za slabším růstem cen stojí bazický efekt cen energií a mírná korekce cen ve službách. Naopak stabilizovat by se měly ceny potravin.               

Sankce proti Rusku oslabují středoevropské měny

Středoevropské měny se včera dostaly pod tlak. Tento tlak byl způsoben diskuzí evropských diplomatů ohledně sankcí vůči Rusku. Ty omezí přístup Ruska na evropský kapitálový trh a zamezí dovozům zbraní a citlivých technologií. K jejich schválení pak došlo ve včerejších večerních hodinách. Česká koruna tak přes den oslabila až těsně nad hranici 27,50 CZK/EUR. Nad touto hodnotou se pohybuje i v dnešních ranních hodinách. Ztráty jejích středoevropských protějšků byly větší. Polský zlotý oslabil přibližně o 0,15 %. Maďarský forint zaznamenal největší ztrátu, v průběhu dne odepsal skoro 0,6 %. Vzhledem k absenci makroekonomických údajů budou dnes geopolitická situace a sankce hlavními hybateli kurzů v regionu.

Podle agentury Reuters ČNB včera v reakci na výroky zástupce odborů zopakovala, že pro posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by bylo potřeba, aby rada shledala podstatně závažnější posílení protiinflačních rizik. Potvrdila, tak náš výhled, který předpokládá spíše prodloužení závazku, než zvýšení bráněného kurzu.

Komerční banka včera vydala svou novou prognózu

České ekonomice se od začátku roku daří. Zahraniční poptávka pomáhá průmyslové produkci, stavebnictví těží ze začátku fiskální expanze a z oživení na trhu nemovitostí. Rostou však i soukromé a veřejné služby. Příjemný pohled je i na poptávkovou stranu, když spotřebitelé více utrácejí a silně rostou i fixní investice, které tak vylepšují vyhlídky na růst potenciálního produktu a konvergenci české ekonomiky k eurozóně. Bohužel rizika plynoucí z vývoje v zahraničí zůstávají stále relativně silná.  Inflace bude nízká letos i v příštím roce, což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu. Červnová meziroční inflace se nacházela na nulové úrovni, v dalších měsících by se již měla postupně posunovat nahoru. Na konci letošního roku vidíme meziroční inflaci ve výši 0,7 %, na konci příštího roku by se meziroční růst cen měl nacházet ve výši okolo 1 %. Na svém posledním zasedání posunula centrální banka exit z intervenčního režimu ze začátku příštího roku do začátku druhého čtvrtletí. Podle nás ČNB opustí intervenční režim nejdříve v srpnu 2015. Rizika jsou ovšem na straně pozdějšího exitu. Očekáváme pokračující stabilitu kurzového vývoje, ve zbytku roku by se měl kurz i nadále držet kolem 27,40 CZK/EUR. S rokem 2015 předpokládáme nejprve mírné posilování koruny směrem k centrální bankou cílované úrovni 27,00 CZK/EUR, ve druhé polovině roku by měl trend mírně posilující koruny v režimu řízeného ústupu z intervenční strategie pokračovat. Ke konci roku 2015 vidíme kurz CZK/EUR v blízkosti hodnoty 26,35. Více se dočtete v naší čtvrtletní zprávě.

Česká výnosová swapová křivka včera na svém dlouhém konci klesla o 3–4 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).