Hlavní navigace

Euro se poprvé od února dostalo pod 1,36 USD/EUR

29. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společná evropská měna ve středu poprvé od poloviny února spadla pod úroveň 1,36 USD/EUR, i když jen na chvíli, protože dnes ráno se již drží těsně nad touto hladinou. Za postupným oslabováním eura stojí hlavně očekávání trhu ohledně akcí ECB, které by rada guvernérů mohla zahájit na svém zasedání příští týden.

Argumentem pro použití nestandardních nástrojů měnové politiky je také včera zveřejněný růst peněžní zásoby měřený agregátem M3, který v dubnu stoupnul o pouhých 0,8 %, zatímco referenční hodnota ECB je 4,5 %. Nízké číslo napovídá, že v eurozóně se ještě nerozjelo úvěrování.Kromě měnového agregátu M3 byly včera v eurozóně zveřejněny také indikátory důvěry. Celková důvěra se zlepšuje rychleji, než se očekávalo, tažena hlavně důvěrou v průmyslu a ve službách.

Účto_tip_změny21

Spotřebitelská důvěra zůstává beze změny. Příjemně překvapily také španělské maloobchodní tržby. Jinak ale data spíše zklamala. Německá nezaměstnanost v dubnu zastavila svůj pokles a francouzské spotřebitelské výdaje se dokonce snížily. Potvrzuje se tak, že ekonomické oživení v eurozóně je zatím slabé.Naopak dnes očekáváme hlavně data z americké ekonomiky. Bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP za první čtvrtletí roku. Ekonomové SG očekávají, že původní odhad slabého anualizovaného růstu ve výši 0,1 % q/q, bude přehodnocen na pokles o 0,4 %. Slabší by měly být fixní investice a tvorba zásob spolu a vyššího deficitu dosáhnul také zahraniční obchod.

Vedle HDP bude zveřejněna také tradiční čtvrteční statistika žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Za minulý týden by mělo přibýt 315 tis. nových žádostí. Nakonec se dozvíme objem prodejů stávajících domů, ten by měl meziměsíčně vzrůst o 4,8 % anualizovaně, což je nejrychlejší tempo za posledních pět měsíců. V Evropě se dnes dočkáme druhého odhadu španělského HDP. Ten by však na rozdíl od toho amerického, žádnou revizí projít neměl.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).