Hlavní navigace

Euro se podívalo pod 1,23 USD/EUR

9. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Doznívající efekt dobrých dat z amerického trhu práce včera pomohl dolaru posílit proti euru na nejsilnější hodnoty od srpna 2012.

Doznívající efekt dobrých dat z amerického trhu práce včera pomohl dolaru posílit proti euru na nejsilnější hodnoty od srpna 2012. Nicméně posilovací trend se v průběhu odpoledne zvrátil a došlo ke korekci dolarových zisků. Kurz hlavního měnového páru se tak dnes ráno pohubuje těsně pod úrovní 1,234 USD/EUR.

skoleni_27_5

Včerejšek byl na ekonomické údaje ze světa poměrně chudý. Evropský indikátor důvěry Sentix doznal již druhý měsíc za sebou zlepšení. Za jeho zvýšením důvěry pravděpodobně stojí nižší ceny ropy a slabší euro, které by mohly pomoct evropskému ekonomickému oživení. Sešla se také Euroskupina, která podpořila stanoviska Evropské komise k návrhům státních rozpočtů zemí eurozóny. V březnu by se měla vrátit k situaci ve Francii, Itálii a Belgii. Jestliže tyto země nezesílí své reformní úsilí a nezahájí fiskální konsolidaci, tak by na řadu mohla přijít další doporučení případně sankce. Dnešní nejdůležitější ekonomická data byla již zveřejněna v Německu. Tamní přebytek zahraničního obchodu v říjnu jen mírně klesnul z revidovaných 22,1 mld. EUR ze září na 21,9 mld. EUR. Za zlepšením však stojí 3,1% meziměsíční pokles dovozů, který tak do velké míry kompenzuje silný zářijový růst. Dovozy meziměsíčně klesly o 0,5 %.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněno několik zajímavých statistik. Důvěra malých podniků za listopad by měla dosáhnout svého sedmiročního maxima. Měla by být podpořena hlavně lepšími vyhlídkami, vyššími výdaji na investice a vyššími příjmy. Počet volných pracovních míst v USA (JOLTS Job Openings) v říjnu podle odhadů SG vzrostl o 55 tis. na 4,79 mil. To by do velké míry znamenalo korekci předchozího poklesu v září. Napovídá tomu vyšší počet nabídek zaměstnání publikovaný on-line. Poptávka po motorových vozidlech v říjnu pravděpodobně pomohla vyprázdnit velkoobchodní skaldy v USA. Ekonomové SG očekávají, že velkoobchodní zásoby se v tomto měsíci snížily o 0,6%.     

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).