Hlavní navigace

Euro se odrazilo od dvouměsíčního minima

21. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro v pondělí v průběhu celého dne oproti dolaru mírně posilovalo, poté co se v pátek odrazilo od svého dvouměsíčního minima

Zprávy a události

Lednový Rightmove index cen domů ve Velké Británii meziročně stoupnul o 6,3 % po prosincových 5,4 %.

Ceny průmyslových výrobců v Německu meziročně klesly o 0,5 % (trh –0,6 %). Průmyslové tržby v Itálii stouply v listopadu o 0,4 % y/y, po říjnovém poklesu o 1,3 %. Italské průmyslové objednávky stouply v listopadu meziročně o 3 % (trh +1,5 %).

Polská hrubá mzda stoupla v prosinci o 2,7 % y/y (trh +3,2 %).  Zaměstnanost meziročně stoupla v souladu s tržním očekáváním o 0,3 % y/y.

Euro se odrazilo od dvouměsíčního minima

Euro se drží u svého minima, když na trhu sílí přesvědčení, že ECB podnikne akci, která by poskytla trhům více eurové likvidity, a to tlačí společnou evropskou měnu k oslabování. Vzhledem k tomu, že v USA byl včera státní svátek, tak jsme se žádných údajů z americké ekonomiky nedočkali. Dens se již americké parkety otevřou, ale žádná důležitá data zveřejněna nebudou. V Evropě jsme se dočkali pouze méně důležitých indikátorů. V Německu byl zveřejněn vývoj cen výrobců a v Itálii průmyslové tržby a objednávky.

Dnes se dočkáme zveřejnění německého ZEW indexu a britských indikátorů důvěry. Sentiment v Německu zůstává silný, když byl tento měsíc posílen dobrými daty z ekonomiky. Přesto se ukazuje, že i oživení v Německu je křehké, když předběžný odhad HDP v posledním čtvrtletí 2013 ukázal pouze na velmi slabý růst. Analytici SG tak očekávají mírné zlepšení v indexu posuzujícím současný stav, zlepšení by ale mělo být menší než v minulých měsících. Index očekávání by měl o něco poklesnout. Nicméně i stabilizace indexů naznačuje silný hospodářský růst na začátku tohoto roku. Britské indikátory důvěry by měly zůstat silné. Podle analytiků SG však problematická zůstává situace v investičních záměrech podnikatelů. Vykázaná míra optimismu by se měla také projevit v investičních záměrech podniků, ale to se v Británii zatím neděje, když se zdá, že ekonomické oživení již nabírá na síle. 

Koruna v pondělí pokračovala v oslabování

oruna včera pokračovala v mírném oslabování, když proti euru ztratila necelé tři desetiny procenta a v odpoledních hodinách se obchodovala nad hranicí 27,50 CZK/EUR. Český ekonomický kalendář byl včera prázdný, a tak obchodování nebylo ovlivněno žádnými fundamentálními zprávami. Nové údaje z ekonomiky budou zveřejněny až v pátek, kdy vyjdou indikátory důvěry za leden. A tak jedinou zprávou z české ekonomiky bylo zveřejnění plánu ministerstva financí nabídnout v únoru dluhopisy v nominální hodnotě 11 až 27 mld. CZK. ve čtyřech aukcích. Ministerstvo také potvrdilo, že v prvním čtvrtletí tohoto roku nepřesáhne nominální hodnota dluhopisů nabídnutých do konkurenčních částí aukcí 50 až 60 mld. CZK. 

Maďarský forint nadále ztrácel během dne před zasedáním maďarské centrální banky. Trhy očekávají, že banka svou klíčovou úrokovou sazbu sníží z 3,0 % na 2,9 %. Maďarský forint tak pokračoval ve ztrátách i ze svého měsíčního minima, když včera ztratil čtvrt procenta. Analytici také očekávají, že k dalšímu uvolnění měnové politiky by mělo dojít ještě do dubnových voleb. Maďarský forint by tak měl pokračovat v postupném oslabování, které bude brzdit jen dobrá bilance zahraničního obchodu.

legislativni_zmeny_21

Premiantem mezi regionálními měnami se tak včera stal polský zlotý, který na rozdíl od svých středoevropských protějšků mírně posiloval, když přidal kolem 0,15 %.  

Česká swapová výnosová křivka včera na krátkém konci poklesla o 1 bb a na dlouhém konci dokonce o 4 bb. Následovala tak pohyb svého eurového protějšku.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).