Hlavní navigace

Euro se na trhu proti dolaru výrazně daří

17. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euru se včera výrazně dařilo. Pomohly zprávy o tom, že je Španělsko připraveno požádat o finanční pomoc i fakt, že Moody´s zemi nesnížila rating.

Zprávy a události

Americká průmyslová produkce si v září připsala 0,4 % m/m (trh 0,2 %) po prudkém srpnovém poklesu o 1,4 % (revidován z –1,2 %). Využití kapacit v souladu s očekáváním mírně vzrostlo na 78,3 %. Zářijové spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,5 %) především kvůli nárůstu cen pohonných hmot. Meziročně jsou americké spotřebitelské ceny vyšší o 2,0 % (trh 1,9 %).

Složka očekávání německého ZEW indexu se v říjnu zlepšila na –11,5 bodu ze zářijových      -18,2 bodu (trh –14,9). Hodnocení současné situace se ale zhoršilo na 10,0 bodu z 12,6 bodu (trh 11,8).

Spotřebitelská inflace v EMU byla za září revidována mírně dolů na 2,6 % y/y z původních 2,7 %.

Polská zaměstnanost v září v souladu s očekáváním poklesla o 0,1 % m/m, v meziročním vyjádření stagnovala. Průměrná hrubá mzda poklesla o 1,2 % m/m (trh –0,1 %). Meziročně byla jen o 1,6 % vyšší (trh +2,7 % y/y).

Výrazné zisky eura

Euru se včera na trhu proti dolaru výrazně dařilo. Po zprávách v tisku, že je Španělsko připraveno požádat o finanční pomoc a spustit tak odkupy dluhopisů ze strany ESM a ECB si euro připsalo osm desetin procenta. Dnes ráno během asijského obchodování se posunulo ještě výše k úrovni 1,31 USD/EUR. Euru prospělo, že Moody’s ponechala rating Španělska beze změn v investičním pásmu, zhoršila nicméně jeho výhled.

Inflace v eurozóně byla v září revidována mírně směrem dolů z 2,7 % na 2,6 % y/y. Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot poklesla oproti srpnové úrovni 1,8 % na 1,6 % y/y díky opadajícím inflačním tlakům. Především v periferních zemích EMU je jádrová inflace prakticky nulová a tlačí tak cenový index za celou eurozónu směrem dolů.

Německý říjnový ZEW index pozitivně překvapil, když se složka očekávání situace za šest měsíců zlepšila ze zářijových –18,2 bodu na –11,5 bodu (trh –14,9 bodu). Jedná se o druhý výrazný nárůst v řadě především díky krokům centrálních bank na stimulaci ekonomiky a pomoc zemím postižených dluhovou krizí. Složka hodnocení současných podmínek ZEW indexu ale naopak mírně poklesla na 10,0 bodu z 12,6 bodu (trh 11,8 bodu), což je v souladu s nedávnými údaji, které ukázaly na oslabující německou ekonomiku včetně domácí poptávky.

V eurozóně bude dnes zveřejněno jen srpnové stavitelství, které se neřadí mezi nejdůležitější indikátory. V USA se dočkáme zářijových údajů z trhu s nemovitostmi. Naši kolegové z SG očekávají, že by počet zahájených staveb nových domů i počet vydaných stavebních povolení měl zaznamenat nejvyšší hodnotu za spolední čtyři roky.

Další data z polské ekonomiky zvyšují pravděpodobnost snížení sazeb

V úterý se na trzích opět dařilo rizikovým aktivům. Forint s korunou si připisovaly další zisky především díky posilování eura na trhu s dolarem. Zpráv z regionu jsme se mnoho nedočkali. Koruna se posunula o zhruba tři desetiny procenta k úrovni 24,25 CZK/EUR, forint si polepšil o polovinu procenta pod 278 HUF/EUR.

Polská zářijová zaměstnanost v souladu s očekáváním poklesla o 0,1 % m/m a v meziročním vyjádření stagnovala. Dynamika průměrných hrubých mezd zklamala, když byl v září zaznamenán jejich pokles o 1,2 % m/m. Meziročně vzrostly jen o 1,6 % (trh +2,7 % y/y), což byl nejpomalejší nárůst od začátku roku 2010. Jedná se o další díl do mozaiky dat svědčících o zpomalování polské ekonomiky. Pravděpodobnost snížení sazeb NBP se tedy dále zvyšuje, i proto se dnes zlotý nepřipojil k posilující koruně a forintu a připsal si jen mírné zisky.

skoleni_8_6

Dnes se dočkáme dalších makroekonomických dat z Polska. Zveřejněny budou zářijové ceny výrobců, které by podle očekávání trhů měly vzrůst o 0,3 % m/m (1,7 % y/y). Důležitější však bude průmyslová produkce za září, pro kterou analytici předpovídají výrazný propad o 3,9 % y/y (nejvýraznější pokles od krizového roku 2009) jednak kvůli zpomalování ekonomické aktivity, ale také kvůli nepříznivým kalendářním vlivům (meziročně o 2 pracovní dny méně).

Česká swapová křivka včera vymazala svůj pondělní pokles, když na krátkém konci vzrostla o 1 bb a na dlouhém konci o 2 bb. Ministerstvo financí bude dnes pořádat další aukci státních dluhopisů. Plánuje prodat 2–3 mld. CZK dluhopisu s pevným kuponem 3,85 % se splatností v roce 2021 a stejný objem pětiletého dluhopisu s variabilním kuponem. Očekáváme podobný výsledek jako v minulé aukci. Vzhledem k nízkému nabízenému objemu by ministerstvo nemělo zaznamenat problém s upsáním emise. Celkově by poptávka měla být relativně silnější oproti zářijovým aukcím (díky omezování emisní aktivity; na prosinec není plánována žádná aukce CZGB). Investoři by měli mít větší zájem o dluhopis s fixním kuponem, protože 6M PRIBOR jako benchmark pro dluhopis s variabilním kuponem v posledních dnech poklesl na své historické minimum. Ministerstvo financí má zajištěno prakticky 100 % původně plánovaných hrubých výpůjčních potřeb pro letošní rok. Ty byly nedávno navýšeny o 1,8 mld. CZK kvůli splátce úvěru Evropské investiční banky a o dalších několik miliard korun mohou narůst z důvodu nevyplacení dotací z fondů EU. Ministerstvo ale disponuje velkou finanční rezervou, a tak by toto navýšení nemělo představovat zásadní problém pro likviditu státu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).