Hlavní navigace

Euro proti regionálním měnám zdražilo

Miroslav Frayer

V průběhu dne jsme se dočkali komentářů dvou českých centrálních bankéřů. Pavel Řežábek řekl, že sazby mohou zůstat nízko v krátkodobém horizontu, z dlouhodobého pohledu to ale může být riskantní.

Doba čtení: 1 minuta

Regionální měny dnes společně ztrácely. Nejvíce odepisoval rumunský ron, následovaný maďarským forintem. Relativně nejméně si vůči euru pohoršila česká koruna, která oslabila o zhruba čtvrt procenta. Kurz CZK/EUR se během středeční seance pohyboval v rámci 13haléřového pásma. Euro se na mezibankovním trhu nejdráže prodávalo za 25,70 korun. V závěru obchodování pak koruna část ztrát zkorigovala a posunula se ke hranici 25,65 CZK/EUR. Dnešní oslabování měn mohlo do velké míry souviset s očekáváními na závěry ze zasedání americké centrální banky.

Lubomír Lízal byl ve svém vyjádření mnohem přímější, když uvedl, že od začátku roku vzrostla potřeba intervenovat proti koruně. Přesto si ale nemyslíme, že by v současnosti byla potřeba proti vývoji domácí měny přímo zasahovat. Průměrný kurz od začátku dubna činí 25,80 CZK/EUR, což je nad prognózou centrální banky pro druhý kvartál (25,70). ČNB tak může být s dosavadním vývojem spokojená, razantnější akci bychom očekávali až v okamžiku hrozby deflace.

dan_z_prijmu

Zátěžové testy centrální banky ukázaly, že bankovní sektor zůstává odolný a jeho celková kapitálová přiměřenost by se udržela nad požadovanou úrovní 8 % i v extrémně zátěžovém scénaři. Hlavním rizikem pro českou ekonomiku zůstává v následujících dvou letech výraznější propad ekonomické aktivity.

Swapová výnosová křivka dnes vzrostla po své celé délce zhruba o 3 až 4 body. Vzestup víceméně okopírovala po svém evropském protějšku. Růst sazeb byl patrný i u ostatních rozvíjejících se trhů. Dluhopisy pak opět zlevňovaly. Jejich výnosy se posunuly nahoru prakticky totožně se swapy. 

Našli jste v článku chybu?