Hlavní navigace

Euro proti dolaru zpět nad 1,2900

Marek Dřímal

Včerejší den byl na hlavních trzích klidný. Euro si proti dolaru připsalo mírné zisky kolem třetiny procenta, když posílilo nad hladinu 1,2900 USD/EUR

Doba čtení: 2 minuty

Z makro-ekonomických dat jsme se včera dočkali pouze německých cen výrobců za duben, které poklesly více než očekával trh. Nižší než očekávaná inflace (ve spotřebitelských i výrobních cenách) byla zveřejněna za duben i ve Velké Británii.

Dnes se trhy zaměří především na americkou centrální banku. Fed totiž večer zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a ještě předtím vystoupí šéf Fedu Ben Bernanke v americkém kongresu. Vzhledem k důležitosti kvantitativního uvolňování pro ceny akcií a dluhopisů i celkovou náladu na finančních trzích se budou investoři snažit odhadnout, jaký je pohled Fedu na možné předčasné ukončení nákupů aktiv.

Březnový běžný účet v eurozóně by obchodování na trzích ovlivnit neměl. Z makroekonomických indikátorů tak dnes zřejmě bude nejdůležitější statistika prodejů existujících domů v USA za duben, kde analytici očekávají poměrně solidní meziměsíční nárůst o 1,4 %. 

Zprávy a události

Německé dubnové ceny výrobců poklesly o 0,2 % m/m (trh –0,1 %). Meziročně byly vyšší o pouhých 0,1 % (trh +0,2 %).

Polská průmyslová výroba v dubnu poklesla o 2,3 % m/m, trh přitom čekal pokles jen o 1,7 %. V meziročním vyjádření se dynamika průmyslu dostala do černých čísel, když aktivita v sektoru vzrostla o 2,7 % (trh +3,0 %). Dubnové ceny výrobců v Polsku poklesly o 0,6 % m/m (trh –0,2 %, meziročně se snížily dokonce o 2,0 % (trh –1,5 % y/y).

Koruna korigovala své oslabení

Kurz koruny proti euru včera dopoledne setrvával poblíž svého tříletého minima a krátce dokonce opět atakoval úroveň 26,19 CZK/EUR. Odpoledne však došlo k prudké korekci kurzu, když koruna proti společné evropské měně posílila o více než půl procenta a pod hranici 26,05 CZK/EUR. Důvod pro tento pohyb nemůžeme hledat ve fundamentálních faktorech, protože jsme se včera nedočkali zveřejnění žádných makroekonomických indikátorů, které by takový pohyb mohly podpořit. Jednalo se proto zřejmě o kombinaci technických faktorů (blízkost rezistence na úrovni 26,20 CZK/EUR) a vybíraní zisků investory. Zisky čtyři desetiny procenta si proti euru připsal i forint, kurz zlotého se změnil jen minimálně.

dan_z_prijmu

V Polsku byla včera zveřejněna dubnová průmyslová produkce. Její meziroční dynamika se sice po dvou měsících dostala do černých čísel, nicméně pouze díky vlivu většího počtu pracovních dní v letošním dubnu. Pohled na meziměsíční čísla však ukazuje pokračující zhoršování výkonnosti polského průmyslu, když se aktivita v sektoru oproti březnu snížila o 2,3 % (trh přitom očekával pokles jen o 1,7 % m/m). Jedná se o negativní signál i vzhledem k českému průmyslu, jehož dubnová statistika bude zveřejněna v červnu.

Česká swapová křivka včera výrazně zvýšila svůj sklon, když kratší konec vzrostl o 2 bb a dlouhý konec o 7 bb.

Našli jste v článku chybu?