Hlavní navigace

Euro proti dolaru ve středu dále ztrácelo

Jiří Škop

Společná evropská měna během středečního obchodování ztrácela, když se kurz USD/EUR posunul z nočních úrovní nad hladinou 1,3800 pod tuto úroveň.

Včerejší pohyb byl určitě ještě dozvukem holubičích komentářů ECB, na druhou stranu americká centrální banka by měla dále snižovat objem nakupovaných aktiv a poté se začít chystat na zvyšování sazeb (které by mohlo přijít dle šéfky Fedu J. Yellen již na začátku příštího roku). Dolaru však pomohla i dobrá data o amerických objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které se zvýšily o 2,2 % meziměsíčně. Nicméně když data očistíme o volatilní dopravu, objednávky vzrostly zhruba v souladu s trhem o 0,2 %.

Na pokračující expanzi v americké ekonomice pak poukázaly i indexy nákupních manažerů PMI, když za sektor služeb se tento index zvýšil na 55,5 bodu, což je výrazně v pásmu expanze.Dnes kromě událostí kolem Ukrajiny budou trhy sledovat zejména americká data. Dočkáme se konečného odhadu HDP za Q4 13, který by měl být revidován nahoru z 2,4 % q/q anualizovaně na 2,7 %. Pravidelné týdenní nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti by se měly stále pohybovat okolo úrovně 320 tis., ekonomové z SG nicméně vidí pokles pod hladinu 300 tis. Zveřejněn pak bude i průmyslový index z okolí Kansasu a probíhající prodeje domů.

V EMU budou pozorně sledovány údaje o růstu peněžní zásoby M3, který by se měl marginálně zvýšit z 1,2 % y/y na 1,3 %. Současné oživení v EMU určitě není taženo růstem úvěrů, jejich tvorba by měla zůstat utlumená s velkými rozdíly napříč sektory a zeměmi. Měnový a úvěrový kanál by se snad měly začít lepšit až po říjnovém AQR (posouzení kvality aktiv vybraných finančních institucí ze strany ECB).

Našli jste v článku chybu?