Hlavní navigace

Euro proti dolaru včera pokračovalo čtvrtým dnem v řadě v mírném oslabování

24. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Celkově však absence nových makroekonomických dat a blížící se velikonoční svátky vedly k tomu, že obchodování bylo klidné.

Prodeje nových domů v USA se v březnu zvýšily o 2,0 % m/m, čímž zaostaly za průměrným tržním očekáváním ve výši 3,2 % m/m. K lepšímu byl ovšem revidován výsledek za leden, z původních –9,2 % m/m na –7,0 % m/m.

Euro pokračuje v mírném oslabování

Euro proti dolaru včera pokračovalo čtvrtým dnem v řadě v mírném oslabování. Celkově však absence nových makroekonomických dat a blížící se velikonoční svátky vedly k tomu, že obchodování bylo klidné. Na počátku včerejší evropské seance se kurz posunul pod 1,1200 USD/EUR, po poledni se krátce dostal pod 1,1170 USD/EUR.

Dnešní den bude posledním obchodní na většině hlavních trhů před nadcházejícími velikonočními svátky. Pozornost investorů bude směřovat zejména na odpolední americká data. Kromě pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podpoře v nezaměstnanosti za minulý týden se dočkáme únorové statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Celkový index by měl za únor poklesnout kvůli nižším objednávkám dopravních prostředků (především letadel), očištěný indikátor by ale měl ukázat na meziměsíční stagnaci objednávek. Trh se ovšem obává jejich poklesu. Výsledkem by tak mělo být omezení prostoru pro další posílení dolaru pro dnešní den.

Po snížení sazeb forint pokračuje v oslabování

Na středoevropských devizových trzích včera panovalo spíše obchodování poklidného charakteru, měny měly tendenci vůči euru lehce ztrácet. V případě české koruny se to projevilo v opadnutí tlaků na testování kurzového závazku, žádné výraznější oslabení jsme ale nezaznamenali. Pouze minimální ztrátu ve výši desetiny procenta vykázal polský zlotý. Nejhůře se vyvíjející měnou včerejšího dne byl maďarský forint, jehož kurz se vyšplhal až k 314 HUF/EUR, což znamená ztrátu více než půl procenta. Forint tak navázal na oslabující trend po úterním nečekaném snížení klíčové měnověpolitické sazby ze strany maďarské centrální banky.

skoleni_29_6

Poslední pracovní den tohoto týdne sice přinese z regionu některé zajímavé ukazatele. Vzhledem k nadcházejícím velikonočním svátkům se už ale nedá očekávat zvýšení aktivity na středoevropských trzích. Z domova se dnes dočkáme březnového konjunkturálního průzkumu. Nálada mezi podnikateli i spotřebiteli by se mohla oproti únorovému propadu vylepšit díky ochladnutí bezprostředních rizik vyplývajících z turbulencí na finančních trzích, kterých jsme byli v prvních dvou měsících roku svědky.

Česká výnosová křivka se včera posunula mírně výše. Dvouleté IRS včera vzrostly o zhruba 2 bb, desetileté o cca 3 bb. Vývoj byl víceméně v souladu s pohybem eurových sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).