Hlavní navigace

Euro proti dolaru včera korigovalo své úterní ztráty

Marek Dřímal

Pozornost trhů se včera soustředila na Evropu. Zatímco německá nezaměstnanost v květnu v souladu s očekáváním analytiků stagnovala na 6,9 %, měnová zásoba měřená indikátorem M3 v dubnu překvapila pozitivně.

Doba čtení: 2 minuty

Dnes se bude zájem investorů soustředit především na USA. Naši kolegové z SG očekávají revizi dynamiky amerického HDP za Q1 13 směrem nahoru z 2,5 % na 2,9 % q/q (anualizovaně) na základě nedávno zveřejněných pozitivních dat z největší světové ekonomiky. Důležitý bude i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, který by se mohl mírně snížit o 5 tis. na 335 tis. Dnešní data by tak naopak mohla podpořit americkou měnu, důležitá bude i reakce investorů v rámci očekávání ohledně Fedu (lepší čísla z trhu práce by dále podpořily spekulace o možném předčasném ukončení kvantitativního uvolňování).

Zprávy a události

Měnová zásoba v eurozóně měřená indikátorem M3 vzrostla v dubnu o 3,2 % y/y (trh +2,9 %).

Květnová míra nezaměstnanosti v Německu stagnovala na 6,9 % v souladu s očekáváním analytiků. Meziroční spotřebitelská inflace (HICP) dosáhla v květnu v Německu 1,7 % y/y, když se ceny oproti dubnu zvýšily o 0,3 % m/m.

Zpřesněná dynamika polského HDP za Q1 13 ukázala na meziroční růst o 0,5 % (první odhad +0,4 %) při mezikvartálním zlepšení o 0,1 %. Maďarská dubnová nezaměstnanost klesla na 11 % z březnových 11,8 % (trh 11,6 %).

Koruna včera nejúspěšnější měnou v regionu

Včerejší pohyb kurzu koruny proti euru připomínal úterní obchodování. Kurz se hýbal oběma směry, ale nakonec se navrátil zpět ke svému úternímu závěru kolem 25,90 CZK/EUR, ke konci středečního obchodování pak ještě dokonce mírně posílil. To zlotý a forint si proti společné evropské měně připsaly ztráty přes jedno procento, když tyto měny citlivěji reagovaly na výprodej rizikových aktiv na světových trzích.

dan_z_prijmu

K oslabení polské a maďarské měny došlo navzdory pozitivnímu překvapení ze zveřejněných makroekonomických údajů. Zpřesněná data pro polský HDP za Q1 13 ukázala na rychlejší růst ekonomiky (+0,5 % y/y) v porovnání s prvním odhadem (+0,4 % y/y). Mezikvartálně si polská ekonomika polepšila o 0,1 % q/q, tedy stejně jak ukazovaly předběžné údaje (za meziročním zlepšení dynamiky tak stály i revize předchozích údajů směrem dolů). Nezaměstnanost v Maďarsku se v dubnu snížila na 11,0 % z březnových 11,8 % (trhy očekávaly snížení jen na 11,6 %).

Česká swapová křivka se včera poměrně výrazně posunula vzhůru za současného zvýšení sklonu, když dvouleté swapy vzrostly o 3 bb a desetileté swapy o 7 bb. Ve středu se také konala aukce šestiletých státních dluhopisů s pevným kuponem a desetiletých dluhopisů s variabilním kuponem. Díky malému nabízenému objemu se podařilo papíry upsat bez problémů a především kratší papír se těšil solidnímu zájmu investorů.

Našli jste v článku chybu?