Hlavní navigace

Euro proti dolaru včera jako na houpačce

2. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vývoj měnového páru USD/EUR byl včera poměrně volatilní, ve výsledku si nakonec lehce polepšila americká měna.

Zatímco na počátku včerejší evropské seance se kurz ještě tlačil níže a pokoušel se dostat pod 1,0900 USD/EUR, na přelomu evropského a amerického obchodování se nacházel naopak o celý cent výše. V průběhu americké seance však euro opět padalo, aby v závěru včerejšího dne kurz atakoval hladinu 1,0890 USD/EUR.

Během dopoledne euro podporovaly spekulace, že Řecko nakonec přeci jen dosáhne dohody s věřiteli, nakonec ho ale potopily zveřejněné ekonomické indikátory. Finální čísla PMI indexů průmyslové aktivity za eurozóny i třeba za Německo nakonec skončila ve srovnání s bleskovými odhady mírně níže. Naopak odpolední americká data vytvořila dolaru podporu. Dubnové výdaje Američanů sice zůstaly za očekáváním, stejně jako cenové tlaky ve spotřebitelském segmentu, příjemně proti tomu překvapila růstová dynamika příjmů amerických domácností, poměrně razantní vzestup ISM indexu průmyslové aktivity a zejména silná data ze stavebnictví.

Dnešní ekonomický kalendář by měl potvrdit, že deflační perioda je za námi. Mnohé již naznačila včerejší německá data, dnešní bleskový odhad květnové inflace za celou eurozóny by měl poukázat na meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 0,2 %, když ještě před měsícem to byla nula a v březnu –0,1 % y/y. Jádrová inflace by měla mírně zrychlit z dubnových 0,6 % na květnových 0,7 % y/y. Dobrou kondici německého trhu práce by mělo potvrdit další snížení nezaměstnaných Němců, za květen očekáváme jejich pokles o 11 tisíc. Míra nezaměstnanosti v Německu by měla stagnovat na historicky nejnižších 6,4 %, počet volných pracovních míst by měl atakovat historická maxima. Ze Spojených států nás odpoledne budou zajímat zejména dubnové podnikové objednávky.

 

Středoevropské měny na úvod týdne proti sobě

Na středoevropských devizových trzích se na úvod týdne žádný společný trend neprosazoval. Tradičně nejklidnější vývoj panoval na české koruně. Ta měla včera vůči euru tendenci oslabovat. Zatímco první ranní kotace se nacházely u 27,40 CZK/EUR, v odpoledních hodinách byla testována hladina 27,45 CZK/EUR. Výraznějších ztrát včera doznal polský zlotý, který během dne ztrácel i více než půl procenta. Naopak maďarský forint včera ve výsledku o zhruba třetinu procenta zhodnotil.

Vývoj polské a maďarské měny reflektoval rozdílné informace, které přinesly květnové PMI indexy průmyslové aktivity. Zatímco polský index poklesl ještě více, než se očekávalo, jeho maďarská obdoba zaznamenala naopak silné zlepšení. Z pohledu úrovní je na tom ovšem nejlépe český průmyslový sektor, kde se PMI index za květen vyšplhal na 55,5 bodu z dubnových 54,7 bodu. Zatímco vstup do druhého čtvrtletí českému PMI úplně nevyšel, když hodnota byla nejnižší za poslední čtyři měsíce, květnové číslo vše vynahradilo. Výsledek předčil očekávání trhu i dlouhodobý průměr. Aktivita v českém průmyslovém sektoru roste již 26 měsíců v řadě. Květnové číslo ukázalo na další expanzi výroby v tomto sektoru, pozitivní je i zlepšení situace v oblasti nových objednávek, což je příslibem růstu i pro další měsíce. Průzkum ukázal na výrazné zlepšení ve složce zaměstnanosti – pozitivní trendy v sektoru se tak více a více projevují i ve vyšší zaměstnanosti. Složka průzkumu hodnotící zaměstnanost zaznamenala nejvyšší hodnotu za poslední více než čtyři roky. Pohled nákupních manažerů na cenový vývoj ukazuje na zintenzivňování cenových tlaků potvrzujících tezi, že deflační obavy začínají být opravdu minulostí. Ceny vstupů rostly podle respondentů nejrychleji od loňského února, výstupní ceny dosáhly nejvyšší hodnoty za posledních 17 měsíců.

Pozitivní obrázek současné cyklického vzestupu v českém hospodářství potvrdila i statistika hospodaření státního rozpočtu ke konci května. Státní rozpočet za období leden až květen uzavřel v deficitu 22,1 mld. CZK, což znamená meziroční zhoršení o 12,6 mld. CZK. Přestože se na první pohled jedná o výrazné zhoršení, pohled na strukturu příjmů a výdajů rozpočtu odhaluje relativně příznivý obrázek. Nejdůležitější je fakt, že květen potvrdil trend z posledních měsíců, kdy stát vybírá meziročně více na DPH i spotřební dani z tabáku. Meziroční propad výběru daně ze začátku roku tak byl opravdu dán vysokou srovnávací základnou z prvních měsíců roku 2014. Březen, duben i květen letošního roku ale ukazují, že především díky vyšší ekonomické aktivitě výběr daní roste. Velmi dobrou zprávou pro státní rozpočet je výrazný meziroční růst odvodů na sociální pojištění. To souvisí se silným oživením na trhu práce, ke kterému dochází už od loňského roku a letos na jaře dále toto oživení zrychluje. Na straně výdajů je patrný prudký meziroční vzestup výdajů na programy spolufinancované EU fondy (o téměř 13 mld. CZK). Vrcholí tak snaha státu vyčerpat poslední prostředky z programového období 2007–2013, což je patrné na zrychlujícím růstu ekonomiky taženém do jisté míry prudkou obnovou stavební činnosti.

Na domácím dluhopisovém trhu včera panoval naprostý klid. Česká výnosová křivka se proti pátečnímu závěru v podstatě nepohnula.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).