Hlavní navigace

Euro proti dolaru na vzestupné vlně

20. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Uplynulý týden se společné evropské měně vydařil, když euro proti dolaru prakticky po celý týden posilovalo, ve výsledku si připsalo zisk přesahující 1,5 %.

Zatímco na počátku minulého týdne se kurz nacházel ještě u 1,0600 USD/EUR, v jeho závěru se již kurz dostal na dosah hladiny 1,0850 USD/EUR.

Dolaru jednoznačně ublížila pokračující série méně příznivých makroekonomických dat, která ohrožuje očekávané zvyšování dolarových úrokových sazeb. Navzdory očekávání, že trend slabších dat z počátku roku poznamenaných nepříznivým počasím, bude minulý týden ukončen, opak byl pravdou. Hned v první polovině týdne zklamaly březnové maloobchodní tržby, následovaly slabé statistiky z průmyslového sektoru, nemovitostního trhu a koneckonců i z trhu práce (v podobě Jobless Claims). Teprve závěr týdne přinesl první povzbudivý indikátor v podobě dubnového vzestupu spotřebitelské důvěry University of Michigan. Z Evropy tentokráte výraznější zklamání nepřišlo. Událostí týdne bylo zasedání ECB, které však žádné překvapení nepřineslo. Program nákupů v rozsahu 60 mld. EUR měsíčně by měl pokračovat až do konce září příštího roku nebo dokud vývoj inflace nebude konsistentní s plněním inflačního cíle ECB ve střednědobém horizontu. Přitom není až tak důležité, jestli celková inflace se dočasně dostane ke dvěma procentům, pozornost bude soustředěna na vývoj jádrové inflace. Zatím se ECB ani neobává nedostatku dluhopisů na trhu, které by mohla kupovat (a prozatím nehodlá ani snižovat depozitní sazbu níže, čímž by se jí otevřel prostor pro další nákupy). Dle ekonomů SG bude kvantitativní uvolňování pokračovat i v roce 2017.

Po sérii nepříznivých dat z USA v minulém týdnu přistoupili ekonomové Société Générale k revizi výhledu dolarových úrokových sazeb. První zvýšení úrokových sazeb již nepředpokládají na červnovém ale až na zářijovém zasedání, druhé zvýšení pak v prosinci. Příští rok bychom se pak dle SG měli dočkat pěti zvýšení. Trh je stále mnohem pesimističtější, když letos počítá pouze s jedním zvýšením a příští rok se dvěma. A i data, která přinese z USA tento týden, budou zřejmě smíšená. Platí to zejména pro data z trhu nemovitostí (prodeje nových a stávajících domů), průmyslové objednávky podpoří zejména objednávky letadel, po očištění číslo tak povzbudivé nebude.

V Evropě bude tento týden ve znamení spekulací ohledně Řecka, když se na jeho konci (24. dubna) sejde euroskupina. Těžko očekávat, že by k nějaké zásadní dohodě týkající se Řecka došlo. To jen zvýší nervozitu z toho, zda bude Řecko schopnost splatit květnovou tranši svého dluhu vůči MMF. Z ekonomických dat se tento týden dočkáme zejména sentiment indikátorů za duben. Po silném prvním čtvrtletí se očekává určitá ztráta momenta. Ve výsledku tak z titulu fundamentů nelze očekávat výraznější trend na trhu USD/EUR.

Centrální bankéři potvrzují platnost kurzového závazku

Česká měna ztratila v týdenním hodnocení vůči euru něco málo přes třetinu procenta. Zatímco v první polovině minulého týdne kurz několikrát testoval hladinu 27,30 CZK/EUR, v pátečním odpoledni se naopak pod tlakem nacházela hladina 27,50 CZK/EUR. Domácí měna doplatila na zhoršující se výnosové prostředí, když se výnosy státních dluhopisů na trhu do splatnosti pěti let obchodují již za ceny implikující záporný výnos do splatnosti. A centrální bankéři, kteří v minulém týdnu komunikovali s médii, potvrdili platnost kurzového závazku. Podle slov viceguvernéra V. Tomšíka se česká ekonomika zotavuje a je na trajektorii robustního růstu. Uvedl, že nebude tolerovat skoky na kurzu CZK/EUR, jaké byly vidět po švýcarském exitu, a že ČNB je připravena zasáhnout proti vysoké volatilitě. Po exitu z intervenčního režimu neočekává prudké posílení koruny. V obdobném duchu se viceguvernér ČNB vyjadřoval i ve svých předchozích komentářích, pro trhy to tak není nic nového. O něco zajímavější byla slova J. Rusnoka (s velkou pravděpodobností budoucího guvernéra ČNB), který nevyloučil intervence jako budoucí nástroj, pokud bude zapotřebí. Zároveň se nijak zásadně nepostavil proti současnému intervenčnímu režimu.

Vnější bilance ekonomiky se dále zlepšuje, což potvrzuje statistika běžného účtu platební bilance. Čistě z tohoto titulu se bezesporu jedná o vývoj podporující sílu tuzemské měny. Za samotný únor vykázal běžný účet platební bilance přebytek 33,0 mld. CZK. Na tomto výsledku se podepisuje zejména více než dobrá kondice exportérů i zrychlené čerpání fondů EU. Obchodní bilance skončila v únoru s kladným saldem ve výši 27,7 mld. CZK. V kladných číslech (+8,5 mld. CZK) skončila i bilance prvotních důchodů, která byla ovlivněna právě převodem prostředků z rozpočtů EU ve výši 7,8 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních dvanáct měsíců se přebytek na běžném účtu zvýšil na 36,0 mld. CZK, což podle našich výpočtů odpovídá 0,8 % HDP.

skoleni_27_5

Sektorové cenové statistiky potvrzují, že nejvýraznější deflační či dezinflační tlaky již mohou býti za námi. Ceny průmyslových výrobců se během března zvýšily o celkem výrazných 0,5 % m/m, zatímco trh čekal zvýšení pouze o 0,1 % m/m. Meziroční propad cen se tak v březnu zmírnil z –3,6 % na –2,9 %. Své dno, které zaznamenala v prosinci minulého roku ve výši 3,7 %, má již meziroční deflace za sebou. Do kladného teritoria se však meziroční růst cen v průmyslu dostane nejdříve na konci letošního roku, pokud se ceny ropy opět nezačnou snižovat či se nedočkáme rekordní úrody s dopadem do cen v potravinářském průmyslu.

Nadcházející týden bude na nové fundamenty z domácí ekonomiky chudý. Kurz koruny k euru by tak měl být řízen spíše technickými faktory a klientskými objednávkami. Podle aktualizované technické analýzy je pravděpodobnější posun kurzu výše k oblasti technické rezistence 27,65/27,80. To je v souladu i s naším pohledem nadcházející dividendové sezóny. Zespodu je kurz podporován silnou oblastí technické podpory 27,00/27,25 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).