Hlavní navigace

Euro před zasedáním ECB těsně nad 1,36 USD/EUR

Viktor Zeisel

Po sérii spíše horších dat z obou stran Atlantiku nakonec včera euro v očekávání dnešního důležitého zasedání rady guvernérů ECB mírně oslabilo

Zprávy a události

ADP report z amerického pracovního trhu ukázal na vytvoření pouhých 179 tis. míst v květnu (trh +210 tis). Deficit obchodní bilance USA se v dubnu zvýšil z březnových 40,8 mld. USD na 47,2 mld. (trh –40,8 mld.). Produktivita mimo zemědělství v prvním čtvrtletí klesla o 3,2 % (trh  3 %). Jednotkové náklady práce stouply o 5,7 % (trh +5,3 %). PMI ve Spojených státech ztratil z dubnových 58,6 bodu na květnových 58,4 bodu. Kompozitní index ISM mimo výrobu stoupnul z 55,2 bodu na 56,3 (trh 55,5).

Eurostat potvrdil růst HDP v eurozóně v prvním čtvrtletí tohoto roku na 0,2 % q/q. Kompozitní index PMI za květen v eurozóně klesnul na 53,5 bodu, zatímco trh čekal jeho stagnaci na 53,9 bodu. Index ve službách klesnul z 53,5 bodu na 53,3 (trh i zde očekával stagnaci). Zklamaly i další PMI indikátory z eurozóny, které, až na italský index ze služeb, zaostaly za tržním očekáváním. Naopak kompozitní PMI z Velké Británie i přes svůj mírný pokles na 59 bodů tržní očekávání ve výši 58,7 bodu překonal. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně v souladu s očekáváním meziměsíčně ubraly 0,1 %.

ČSÚ revidoval dynamiku HDP za Q1 14 ze stagnace na růst ve výši 0,4 % q/q (+2,5 % y/y). Růst maďarského HDP zůstal v souladu s předběžným odhadem beze změny na 1,1 % q/q (+3,5 % y/y). Maloobchodní tržby mírně zaostaly za očekáváním svým růstem o 6,6 % y/y (trh +7,5 %). 

Euro před zasedáním ECB těsně nad 1,36 USD/EUR

Po sérii spíše horších dat z obou stran Atlantiku nakonec včera euro v očekávání dnešního důležitého zasedání rady guvernérů ECB mírně oslabilo. Hranici 1,36 USD/EUR však výrazněji neprolomilo, a tak dnes otevírá svou evropskou seanci těsně nad ní. Včerejší data dále ukázala na slabost evropského ekonomického oživení, když indexy PMI z jednotlivých evropských ekonomik stejně jako za eurozónu jako celek nedosáhly na tržní očekávání. Velké oslabování eura to ale nezpůsobilo. Jednak trhy vyčkávají na akce ECB, které budou představeny dnes na zasedání rady guvernérů a navíc i data z USA trhy zklamaly. Deficit zahraničního obchodu se dále prohloubil a tvorba nových pracovních míst podle ADP výrazně zaostala za očekáváním.

Od posledního zasedání ECB, na kterém guvernér Draghi oznámil, že červen přinese balíček opatření na podporu ekonomiky a proti slabé inflaci, jsme se dočkali zveřejnění několika údajů, které potvrzují, že ECB by mohl podniknout odvážné kroky dalšího měnového uvolnění. Růst evropských ekonomik i eurozóny jako celku nedosáhl očekávání, inflace v dubnu znovu zpomalila a i předstihové indikátory ukazují spíše na slabost. Podle průzkumu agentury Reuters se většina oslovených analytiků domnívá, že ECB ve čtvrtek sníží svoji refinanční úrokovou sazbu o 15 bb na 0,10 % a depozitní sazbu o 10 bb na –0,10 %. Ekonomové SG dále předpokládají, že ECB přijde s programem dodávek mezibankovní likvidity, který by měl ve svém důsledku zvýšit úvěrování malých a středních podniků a tímto tak pomoci evropské ekonomice (podle SG by se mělo jednat o ukončení sterilizace nakoupených aktiv v programu SMP, spuštění dalšího dlouhodobého repo tendru LTRO a zahájení odkupu cenných papírů krytých aktivy a dluhopisů evropských institucí jako je Evropská investiční banka či záchranný fond EFSF). Očekávání jsou nastavena poměrně vysoko, což potvrzuje i pohyb na trzích v posledních týdnech – oslabení eura, či další pokles výnosů. Rizika pro čtvrteční zasedání jsou tak nejspíše asymetrická. Pokud ECB schválí výše zmíněná opatření, můžeme se dočkat dalšího (mírného) oslabení eura a snížení výnosů. Za předpokladu, že ECB investory zklame, je možné rychlý návrat eura k silnějším úrovním i korekce na výnosových křivkách.

Ve stínu zasedání ECB budou zveřejněna i další dat z ekonomiky. Německé tovární objednávky za duben podle ekonomů přidají 0,6 % m/m a nevyrovnají tak březnový pokles o 2,8 %. Jedná se tak o další z indikátorů, které naznačují, že německá ekonomika v druhém čtvrtletí zpomaluje. Nicméně tyto údaje musíme chápat ve světle silného růstu HDP na začátku roku. Ekonomové SG nepředpokládají, že by se toto zpomalení přeneslo do druhé poloviny letošního roku. Počet nových žádostí v nezaměstnanosti v USA by se měl držet nad hladinou 300 tis. U pokračujících žádostí očekáváme další mírný pokles. Na důležitější statistiku o nově vzniklých pracovních místech v americké ekonomice si budeme muset počkat do zítřka.

Regionální měny před zasedáním ECB mírně posilují

Středoevropské měny včera zaznamenaly úspěšný den. Česká koruna přidala necelé tři haléře a výrazněji tak nereagovala na zveřejnění statistiky národních účtů včetně příznivé revize HDP. Nejúspěšnější měnou včerejška byl polský zlotý, který posílil přibližně o čtyři desetiny procenta a smazal tak středeční ztráty po tom, co tamní guvernér centrální banky Marek Belka nevyloučil snížení klíčových úrokových sazeb v blízké budoucnosti, což zlotému neprospělo. Donedávna se totiž spíše spekulovalo, kdy přijde první zvýšení. Nicméně středoevropské měny spíše vyčkávají na dnešní zasedání ECB, které by mohlo nasměrovat investory od eura ke středoevropským měnám.  

ČSÚ včera zveřejnil statistiky národních účtů a při té příležitosti revidoval nejen svůj předběžný odhad růstu HDP v prvním čtvrtletí, ale i dříve zveřejněné statistiky. Česká ekonomika podle statistického úřadu přidala 0,4 % q/q. Na druhé straně však byl revidován růst v posledním čtvrtletí roku z 1,8 % na 1,5 %. Kvůli výrazným revizím je těžké ze včerejších čísel vyvozovat dalekosáhle závěry, můžeme však říct, že se potvrzuje oživení domácí poptávky, když spotřeba domácností přidala silných 1,2 % q/q. Fixní investice přidaly 1,2 % a navázaly tak na výborný výsledek z Q4 13. Pozitivně (+0,7 pb) přispěly i čisté exporty a negativního příspěvku jsme se na poptávkové straně dočkali pouze od tvorby zásob. Podle ČNB se potvrdilo, že oživení spotřeby domácností a fixních investic, které jsme zaznamenali již na konci minulého roku, je dlouhodobého charakteru a je spojeno s příznivými očekáváními tržních aktérů.   

Dobrou spotřebitelskou poptávku i v prvním měsíci druhého čtvrtletí by měly potvrdit maloobchodní tržby. Ty by měly v dubnu vzrůst o 1,2 % (SA, WDA). Přispět by měl efekt Velikonoc, které oproti minulému roku byly až právě v dubnu. Meziroční růst by měl dosáhnout 6 %, když hlavním tahounem zůstanou prodeje automobilů (růst přes 10 %). V kladných číslech se od konce loňského roku pohybují i prodeje očištěné o automobilový segment (očekáváme +3,8 % yoy, SA, WDA), což svědčí o zlepšeném spotřebitelském optimismu podpořeném nízkou inflací, zlepšující se situací na trhu práce a již skončenou fiskální konsolidací.

V České republice včera ministerstvo financí nabídlo v aukci dva dluhopisy s pohyblivým výnosem a se splatností 6 a 13 let. Dohromady ministerstvo při slušné poptávce prodalo 9 mld. CZK těchto cenných papírů.  

Česká swapová výnosová křivka včera velmi mírně zvýšila svůj sklon, když se na dlouhém konci posunula směrem nahoru přibližně o 1 bb.
Našli jste v článku chybu?