Hlavní navigace

Euro potěšil německý index. Důvod k oslavám ale není

20. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro zpevnilo v reakci na německý ZEW index. Podíváme-li se ale na složku hodnotící současnou situaci, optimističtí být nemůžeme.

Zprávy a události

Německý ZEW index očekávání investorů v únoru vzrostl na vysokých 48,2 bodu z lednových 31,5 bodu (odhad trhu 35 bodů). Složka hodnotící současnou situaci však poklesla na 5,2 bodu oproti očekávanému vzestupu na 9 bodů z předchozích 7,1 bodu.

Polská průmyslová výroba v lednu překvapivě rostla o nepatrných 0,3 %. Oslovení analytici čekali pokles o 3,15 %.

Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně klesly o 1,2 % (trh očekával pokles o 1,1 %).

Euru zpevnilo v reakci na německý ZEW index

Euru se během včerejší seance dostalo podpory ze strany německého ZEW indexu, který překvapil vyšším než odhadovaným růstem ve složce očekávání. Díky pozitivnímu sentimentu na akciových i dluhopisových trzích se tak dostal ukazatel na své tříleté maximum. Dobrou zprávou zároveň je, že nedávné zpevnění evropské měny se na náladě investorů výrazněji neprojevilo. Podíváme-li se však na složku hodnotící současnou situaci, optimističtí rozhodně být nemůžeme. Ta totiž ukázala na pokles, což svědčí o tom, že nejbližší týdny a měsíce příliš pozitivní zřejmě nebudou. Zároveň bude také záležet na tom, do jaké míry se přívětivé předstihové indikátory (ve čtvrtek budou zveřejněny PMI indexy z eurozóny a v pátek německý Ifo index) nakonec promítnou v reálných datech. Výstrahou mohou být včerejší registrace nových aut v eurozóně, které se dostaly na rekordní dno, když v lednu propadly o 14,2 % y/y.

Euro tak v úterý vůči dolaru zpevnilo o více jak půl procenta a v průběhu dnešního asijského obchodování se pohybovalo okolo hranice 1,342 USD/EUR. Další zisky jsou ale limitovány nadcházejícími volbami v Itálii, jejichž výsledky by mohly dění na finančních trzích výrazně ovlivnit.

Dnes se dočkáme v eurozóně podnikatelské důvěry ve Francii. Údaj by však neměl vyznít tak pozitivně jako v případě Německa. Po lednovém výrazném propadu by se měl za únor stabilizovat, což ale stále svědčí o nízké aktivitě ve výrobním sektoru, zejména pak v automobilovém průmyslu. V Německu budou zveřejněny spotřebitelské ceny za leden, jejichž harmonizovaný index by měl zaznamenat meziměsíční pokles o 0,7 % a zpomalení meziroční dynamiky na 1,9 % z prosincových 2,0 %.

Na druhé straně Atlantického oceánu se dočkáme čísel z amerického trhu nemovitostí. Počet započatých staveb a stavebních povolení by se měl vyhoupnout na 4,5leté maximum, a to zejména díky neobvykle mírným zimním teplotám. To by byla indikace dalšího oživení v tomto sektoru ekonomiky. Zajímavý bude i zápis z posledního zasedání Fedu, který by nám mohl naznačit časový rámec pro ukončení programu nákupu aktiv. Náš hlavní scénář počítá s ukončením až v závěru roku, nicméně existuje zde riziko, že by k němu mohlo dojít ještě dříve než později.    

Ministerstvo financí dnes nabídne nový 15letý dluhopis

Koruna prožila další ze svých klidných seancí. Na mezibankovním trhu činil rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem osm haléřů. Jedno euro se v průběhu včerejška nejlevněji nakupovalo za 25,358 korun. Během úterka jsme se nedočkali žádné zprávy, která by měla výraznější dopad na vývoj kurzu koruny.

Účto_tip_změny21

Guvernér ČNB Miroslav Singer včera uvedl, že česká inflace míří relativně bezpečně ale ne zcela příjemně hluboko pod inflační cíl ČNB. Z prohlášení je tak patrné, že pokud dezinflační, popř. deflační tlaky zesílí, vyžádá si to dodatečné kroky v měnové politice centrální banky.

Mrtvo včera bylo na swapovém i dluhopisovém trhu. Výnosy se prakticky nepohnuly, na trzích panovala minimální obchodní aktivita. Dnešek by mohl být pro bondový trh zajímavější, když ministerstvo financí nabídne nový dluhopis s fixním kupónem 2,5 % a splatností v roce 2028. Ten zaplní mezeru mezi dosud vydanými bondy maturujícími v letech 2024 a 2036. K dispozici bude investorům i tříletý papír s kupónem 0,5 %. Tento dluhopis v posledních týdnech na sekundárním trhu zlevnil, čímž mohl zvýšit svoji atraktivnost v očích investorů. Dlouhý konec křivky nabízí solidní výnosy, každopádně vyšší poptávku by zájemci nejspíš projevili v případě 10letého dluhopisu než 15letého. Vzhledem k poměrně vysokému nabízenému objemu (pro každý papír 3 – 5 mld. CZK) vnímáme celkově riziko slabšího zájmu v dnešní aukci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).