Hlavní navigace

Euro posiluje. Eurozónu ale zachraňují jen data z Německa

18. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euro i nadále posiluje. I tak ale v jednotné měnové oblasti pokračuje divergence. Více než polovinu exportů zachraňuje Německo.

Zprávy a události

Empire manufacturing index z okolí New Yorku monitorující aktivitu v průmyslovém sektoru se v září propadl na –10,41 bodu ze srpnových –5,85 bodu. Trh přitom čekal zlepšení na –2,00 bodu. Zářijová úroveň je nejnižší za posledního 3,5 roku.

Přebytek bilance zahraničního obchodu eurozóny se v červenci zvýšil na 15,6 mld. EUR po červnových 13,6 mld. EUR. Výsledek tak mírně překonal očekávání trhu ve výši 15,0 mld. EUR. Zatímco exporty byly meziročně vyšší o 11,0 %, importy pouze o 2,0 % y/y. Více než polovinou se na celkovém exportu podílí Německo.

Ceny průmyslových výrobců v Česku během srpna vzrostly o 0,5 % m/m, zatímco analytici v průměru očekávali jejich vzestup pouze o 0,1 % y/y. V meziročním vyjádření růst cen zrychlil na 1,9 % y/y z červencových 1,3 % y/y.

Ceny zemědělských výrobců se v průběhu srpna snížily o 0,9 % m/m, meziročně ovšem růstová dynamika akcelerovala na 4,6 % y/y z předchozích 2,4 % y/y.

Euro se udrželo poblíž mnohaměsíčního maxima

I když bylo na úvod týdne patrné určité oddechnutí si rostoucího eurového trendu, výraznější korekce jsme se včera nedočkali. Kurz USD/EUR se v podstatě po celý včerejší den udržel nad hladinou 1,3100 USD/EUR. Se vstupem amerických obchodníků na trhu byly dokonce patrné tlaky na další zhodnocování společné evropské měny.

I když včera zveřejněné ekonomické indikátory nepatřily z pohledu měny k těm nejdůležitějším, jejich vyznění odpovídalo trendu, kterého jsme svědky v posledních týdnech. Pro euro vyzněla pozitivně statistika červencového zahraničního obchodu eurozóny. Přebytek se dále zvýšil hlavně zásluhou exportů. Bohužel pro jednotnou měnovou oblast jako celek jsme ale svědky pokračující divergence. Více než polovinou se na celém exportu eurozóny podílí jediná země – Německo. Odpolední americká data pak neprospěla dolaru. Index průmyslové aktivity z okolí New Yorku se propadl na nejnižší úroveň za posledního 3,5 roku.

Dnešní statistiky by na současné náladě podporující euro nic zásadního změnit neměly. Německý ZEW index za září by měl znamenat zastavení klesajícího trendu z předchozích měsíců, u složky očekávání by dokonce mohlo být zaznamenáno zlepšení. Ze Spojených států se v odpoledních hodinách dočkáme červencové statistiky přílivu portfoliových investic do USA.

Středoevropské měny na úvod týdne lehce slabší

Zatímco minulý týden byl ve znamení posilujících měn v regionu, počátek nového týdne přinesl mírnou korekci předchozích zisků. Klíčovým kurzotvorným faktorem zůstává pro středoevropské měny pozice eura na globálním trhu. Protože se jeho růst proti dolaru včera zastavil, objevila se na středoevropských devizových trzích tendence k vybírání zisků. Nejvíce včera ztratil polský zlotý, když ze své hodnoty ubral zhruba procento. Ztráty maďarského forintu a české koruny činily zhruba tři čtvrtiny procenta. Zatímco první ranní kotace koruny se nacházely ještě těsně pod 24,40 CZK/EUR, v pozdních odpoledních hodinách již byla zdolána hladina 24,50 a testována úroveň 24,55 CZK/EUR.

Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění srpnových cen průmyslových a zemědělských výrobců, i když výsledek byl výrazně nad tržním konsensem. Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, meziroční dynamika pak akcelerovala z 1,3 % na 1,9%. Stejně jako v cenách pohonných hmot ve spotřebitelském koši se i v průmyslových cenách v srpnu projevily vyšší ceny ropy v korunovém vyjádření, které vyskočily za poslední dva měsíce o 15 %. Zajímavější pro další vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše jsou ceny zemědělských výrobců, které v srpnu klesly o 0,9 % m/m. Tento pokles však odpovídá sezónnímu vývoji, po očištění byly dokonce ceny v zemědělství vyšší o 0,2 %. Kumulativně od začátku roku jsou pak ceny v zemědělství vyšší o 6,4 % (SA), což indikuje inflační tlaky do cen potravin v rámci spotřebitelského koše. V cenách zemědělských produktů se tak již začíná odrážet letošní horší úroda.

Dnešní den bude na čerstvé indikátory chudý. Z regionu bude zveřejněna pouze statistika vývoje mezd za červenec v Maďarsku, což je číslo, které nemá potenciál trhy výrazněji ovlivnit. Středoevropské měny tak i dnes zůstanou pod vlivem nálady hráčů na globálních trzích. S blížícím se koncem měsíce a zasedáním bankovní rady se zvyšuje pravděpodobnost další korekce předchozích korunových zisků. Očekávání, že ČNB sníží svou klíčovou úrokovou sazbu o 25bb na 0,25 % jsou velmi silná. A nic na tom nezměnil ani včerejší komentář členky bankovní rady Evy Zamrazilové pro agenturu Dow Jones. Podle ní by se k dalšímu snižování úrokových sazeb mělo přistupovat opatrně s tím, že pozoruje více proinflačních rizik.

Domácí výnosová křivka se během pondělní seance v podstatě nepohnula. Ani vyšší než očekávané ceny průmyslových výrobců, ani jestřábí komentář Evy Zamrazilové výnosovou křivku nijak neovlivnily.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).