Hlavní navigace

Euro pod tíhou snížení španělského ratingu oslabilo

27. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve středu euro vystoupalo na svá 3týdenní maxima, vymazalo předchozí zisky, aby je vzápětí získalo nazpět. Nicméně v noci přišla pro něj další rána.

Zprávy a události

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu klesly o jeden tisíc na 388 tis., zatímco trh ukazoval na jejich snížení o 11 tis. z dříve uváděných 386 tis.

Německé spotřebitelské ceny se v dubnu dle prvních odhadů zvýšily dle očekávání o 0,1 % m/m, respektive 2,0 % y/y.

Zasedání ČNB se v příštím týdnu účastní všech sedm centrálních bankéřů.

Euro pod tíhou snížení španělského ratingu oslabilo

Kurz USD/EUR se během včerejší seance pohyboval jak na houpačce. Poté, co v průběhu středeční seance euro vystoupalo na svoje 3týdenní maximum, vymazalo předchozí zisky, aby je vzápětí v reakci na slušná data z amerického trhu práce opět získalo nazpět. Nicméně v noci přišla pro něj další rána a euro se dostalo pod hranici 1,32 USD/EUR.

Po delší době se totiž opět nechala slyšet jedna z ratingových agentur. Standard & Poor‘s snížila o dva stupně ratingové známky Španělsku. To nyní hodnotí na stupni BBB+ s negativním výhledem. Důvodem jsou obavy především ohledně zhoršující se situace ve veřejných financích z důvodu hospodářského propadu a skomírajícího bankovního systému. Agentura zároveň potvrdila dosavadní rating Irska na BBB+ s negativním výhledem.

A z evropského kontinentu nepřišly ani dobré makroekonomické zprávy. Indikátory důvěry ukázaly souhrnně na pokles indexu na nejnižší úroveň od prosince 2009. Potvrzuje se, že ekonomické oživení z počátku roku je vskutku za námi a naopak se opět začínají objevovat obavy z prohloubení recese. Horší data jsme zaznamenali prakticky napříč všemi sektory. Nepatrné zlepšení bylo zaznamenáno pouze u maloobchodu, ale pokud se výraznější zpomalení v ekonomice dostaví, je pouze otázkou času, kdy zhoršující se důvěra zasáhne i tento segment. Z teritoriálního pohledu je pak patrné, že za tímto poklesem stojí především země jižního křídla. Itálie vysvětluje zhruba polovinu dubnového propadu.

Dnes bude publikováno asi nejzajímavější číslo tohoto týdne. Ve Spojených státech bude zveřejněn první odhad HDP za první kvartál letošního roku. První nástřely jsou obvykle ovlivněny velkou nejistotou, o čemž svědčí i široké pásmo odhadů 1,8 – 3,6 % (mezikvartální anualizovaný růst). Konsensus mezi analytiky činí 2,5 %. Jakékoliv číslo výrazně pod hranicí 2,0 % by opět vyvolalo otázku dalšího kvantitativního uvolňování ze strany Fedu.

Regionální měny umazaly předchozí zisky

Regionální měny včera korigovaly své středeční výrazné posílení. Prakticky shodně ztratily zhruba třetinu procenta. Koruna se po většinu dne pohybovala v úzkém 7haléřovém pásmu, ale v závěru seance pak ztratila výrazněji. Nejdražší obchod na mezibankovním trhu tak proběhnul v odpoledních hodinách za 24,84. Naopak nejlevněji se jedno euro prodávalo dopoledne za 24,705 korun.

skoleni_29_6

Velmi klidné obchodování panovalo včera i na swapovém a dluhopisovém trhu. Zatímco IRS křivka nepatrně vzrostla, ta dluhopisová zůstala prakticky beze změny. Pravděpodobně obdobný vývoj zažijeme i během dnešní seance. Naplno se zřejmě rozjedou obchodní systémy až příští středu.

Ve zbytku týdne tak zajímavou regionální událostí bude pouze hlasování o vyslovení důvěry české vládě. Případné neúspěšné hlasování povede k rozpuštění Poslanecké sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. V takovém případě nelze vyloučit dočasnou negativní reakci české koruny.   


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).