Hlavní navigace

Euro po zasedání ECB ztratilo skoro jedno procento

3. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna včera ztratila skoro jedno procento. Oslabení měny nastalo v reakci na snížení úrokové sazby ECB o 25 bb na 0,50 %

Česká koruna včera vůči euru získala 0,3 %. V závěru obchodního dne byla na mezibankovním trhu kótovaná kolem 25,62 CZK/EUR. Nejlevnější obchod byl dokonce na mezibankovním trhu ve čtvrtek uskutečněn za 25,57 CZK/EUR. Na této úrovni se koruna držela naposledy v polovině března.

Včera proběhlo zasedání České národní banky. Ta podle očekávání jednomyslně hlasovala pro ponechání klíčové úrokové sazby na 0,05 %. ČNB zopakovala, že ponechá 2týdenní repo sazbu na „technické nule“, dokud se neobjeví významný vzestup inflačních tlaků a ty v letošním ani v příštím roce v našich prognózách nevidíme. Nástroj úrokových sazeb je již vyčerpán a novým nástrojem se stal směnný kurz. Centrální banka znova uvedla, že je připravena použít devizové intervence v případě potřeby dalšího uvolňování měnové politiky. Myslíme si, že ČNB použije přímé devizové intervence pouze při hrozbě deflace a ta zatím nehrozí. ČNB také zveřejnila novou předpověď, ve které nedošlo k žádným velkým překvapení. Odhad HDP na letošní rok byl snížen na –0,5 % z –0,3 %. Predikce inflace na letošní rok se posunula dolů v průměru o 0,4 pb, ale je stále vyšší než naše předpověď. V Q2 13 je očekáván kurz 25,70 CZK/EUR, v Q3 13 pak 25,61 CZK/EUR.

I další regionální měny včera posílily. Na měny v regionu dopadlo snížení klíčové sazby ECB o 25 bb na 0,50 %, což euro úrokově znevýhodnilo, a to následně oslabilo. Maďarský forint během včerejšího obchodování získal skoro jedno procento a odpoledne se obchodoval za méně než 297 HUF/EUR. Oproti svému minimu ve výši 302 HUF/EUR, kterého dosáhnul minulý týden, již posílil o 2 procenta a vytvořil prostor pro další uvolňování měnové politiky. Maďarská centrální banka minulý týden snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 4,75 %. Polský zlotý ve čtvrtek posílil o 0,6 % a v závěru obchodování se držel úrovně kolem 4,14 PLN/EUR. Dnešní den bude makroekonomický kalendář v regionu velmi chudý. Dočkat bychom se měli jen finálního údaje o maďarské obchodní bilanci za únor. Ten předběžný poukázal na přebytek ve výši 672,6 mil. EUR.

Česká swapová křivka včera poklesla o 3 bb u 2letých swapů a o 5 bb na 10letých swapů.

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden poklesl z revidovaných 342 tis. na 324 tis. (trh 345 tis.). Březnová obchodní bilance USA snížila deficit z revidovaných 43,6 mld. USD na 38,8 mld. USD (trh –42,3 mld. USD).

Evropská centrální banka snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 0,50 %. Finální údaj o indexu PMI z průmyslu v eurozóně za duben byl mírně vyšší (46,7b) než předběžný údaj (46,5 b).

Česká národní banka ponechala svoji klíčovou úrokovou sazbu beze změny (0,05 %).

V závěru dne se euro vůči dolaru na mezibankovním trhu obchodovalo za 1,3060 USD/EUR. Noční obchodování v Asii hladinu kurzu nijak výrazně nezměnilo.Včera proběhlo měnové zasedání Evropské centrální banky. Ta  snížila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na rekordně nízkou úroveň 0,50 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Na tiskové konferenci ECB guvernér Draghi zmínil, že jsou zvažovány i záporné úrokové sazby. Draghi uvedl, že technicky na to ECB je připravena, musí však zvládnout nežádoucí vedlejší účinky, pokud k záporným sazbám přistoupí. Negativní sazby mohou odradit banky od ukládání přebytečné likvidity u ECB a spíše je podpoří v půjčování. Na druhou stranu to může poškodit ziskovost bank. Guvernér také uvedl, že ECB bude pokračovat v neomezeném půjčování bankám nejméně do poloviny příštího roku.

legislativni_zmeny_21

V eurozóně byl včera zveřejněn index PMI z průmyslu za duben, který byl mírně vyšší (46,7 b) než předchozí údaj (46,5 b), avšak stále se nachází v pásmu kontrakce. Příjemným překvapením bylo, že tento index vzrostl ve Španělsku a v Itálii. Z amerického trhu práce přišla pozitivní zpráva, když se počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden snížil o 18 tisíc na 324 tisíc, zatímco trh čekal nárůst na 345 tisíc.

Dnešní den přinese důležitá data za duben z amerického trhu práce. Bude zveřejněna míra nezaměstnanosti (trh 7,6 %) a počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (trh 140 tis., SG 175 tis.). Zároveň se dočkáme březnových průmyslových objednávek (trh –2,9 % m/m). V Evropě bude zveřejněn pouze index cen výrobců za březen  (trh –0,2 % m/m, +0,6 % y/y).

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).