Hlavní navigace

Euro oslabují náznaky rozpadu italské koaliční vlády

27. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euru nepomohly problémy v Itálii, kde se riziková přirážka u desetiletých dluhopisů od pátku zvýšila v maximu o 11 bazických bodů. Samozřejmě se zase začne připomínat Řecko, které bude potřebovat další peníze.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v červenci snížily o 7,3 % meziměsíčně (trh očekával pokles o 4,0 %). Bez volatilní dopravy se objednávky snížily pouze o 0,6 % meziměsíčně, nicméně trh očekával jejich růst o 0,5 %. Průmyslový index dallaského Fedu se v srpnu zlepšil z 4,4 bodu na 5,0 bodu (trh 4,0 bodu).

Celkový indikátor důvěry v českou ekonomiku se dle ČSÚ v srpnu zlepšil o 1,2 bodu na 84,8 bodu. Výrazné zlepšení sentimentu zaznamenali spotřebitelé (o 3,6 bodu), o něco lepší byla i podnikatelská důvěra (+0,8 bodu). Polské maloobchodní tržby se v červenci zlepšily o 3,8 % meziměsíčně (trh +2,8 %), meziročně byly vyšší o 4,3 %. Míra nezaměstnanosti se v červenci v souladu s očekáváním snížila z 13,2 % na 13,1 %.

Evropská měna na začátku týdne mírně slabší

Společná evropská měna si během pondělní seance připisovala mírné ztráty, když se kurz USD/EUR posunul z ranních úrovní okolo 1,3390 na 1,3360. Euru nepomohly náznaky možného rozpadu italské koaliční vlády. Riziková přirážka u desetiletých italských dluhopisů se od pátečního rána zvýšila v maximu o 11 bazických bodů na 4,40 %. Samozřejmě se zase začne připomínat Řecko, které bude potřebovat další peníze (prozatím MMF odhaduje něco okolo dalších 11 mld. eur pro roky 2014–2015).

Bohužel příznivých zpráv jsme se nedočkali ani z americké ekonomiky, kde byly zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Ty poklesly o 7,3 % meziměsíčně a vymazaly tak přibližně polovinu růstu zaznamenaného v předchozích třech měsících. Vzhledem k volatilním objednávkám v dopravě (a zejména u letadel) je zajímavější sledovat objednávky o tento sektor očištěné. Ty v červenci také poklesly o 0,6 % meziměsíčně, růst v předchozích třech měsících však překročil tři procenta.

Dnes bude v Německu zveřejněn IFO index za srpen a zlepšení se očekává ve všech složkách. Tento index by tak měl navázat na již známý PMI index z průmyslu, který se v srpnu zlepšil z 50,7 bodu na 52,0 bodu. Z USA se pak dočkáme cenových údajů z trhu nemovitostí, předstihového richmondského průmyslového indexu a zejména spotřebitelské důvěry za srpen. Ta by se sice v posledním letním měsíci měla zhoršit, nicméně se jedná pouze o korekci z předprázdninového růstu a nic tak nezmění na tom, že americká ekonomika se bude dále pohybovat na cestě oživení.

Pondělní obchodování na regionálních měnách poklidné

Pondělní obchodování na regionálních měnách bylo ovlivněno absencí likvidity z Londýna, což vedlo k ještě menší aktivitě, než je o letních prázdninách zvykem. Česká koruna vůči euru mírně posilovala, když se posunula z ranních úrovní okolo 25,70 CZK/EUR na 25,65. Okolní měny v regionu se obchodovaly bez výraznějších změn, když negativní dopad na polský zlotý nemělo ani zhoršení výhledu od ratingové agentury Fitch. Na druhou stranu nad očekáváními skončily tamní maloobchodní tržby za červenec, když jejich meziroční dynamika akcelerovala z 1,8 % v červnu na 4,3 %.  

V Čechách jsme se dočkali srpnového konjunkturálního průzkumu od ČSÚ. Celkový indikátor důvěry v českou ekonomiku se v srpnu zlepšil o 1,2 bodu na 84,8 bodu. Výrazné zlepšení sentimentu zaznamenali spotřebitelé (o 3,6 bodu), o něco lepší byla i podnikatelská důvěra (+0,8 bodu). V rámci podnikatelské důvěry se zhoršila situace pouze ve stavebnictví (o 4,1 bodu), tento sektor se tak přiblížil minimu z dubna 2013. V obchodě a průmyslu de facto důvěra stagnovala, zlepšení pak zaznamenalo odvětví služeb (o 2,2 bodu), čímž se dostalo z lokálního minima. Obecně důvěra ve službách, obchodě a stavebnictví reaguje na oživení v ekonomice s větším zpožděním než například v průmyslu, zvláště pokud je oživení taženo vnější poptávkou.

legislativni_zmeny_21

Dnes bude v regionu zasedat maďarská centrální banka, která by dle průzkumu Bloomberg měla snížit sazby o 10 bb na 3,90 %. Zveřejněna bude i míra nezaměstnanosti za červenec, která by měla poklesnout z 10,3 % na 10,1 %. Obchodování s korunou bude dále záviset na vývoji kurzu USD/EUR a vývoji na okolních regionálních měnách. Nyní se kurz CZK/EUR nachází na úrovních podpory, směr dolů by tak měl být omezen. Na druhou stranu je trh stále ještě dlouhý na eurové straně, což naopak brání pohybu kurzu směrem nahoru.

Česká swapová křivka v pondělí výrazných změn nedoznala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).