Hlavní navigace

Optimismus investorům nevydržel. Euro odevzdává zisky z počátku prázdnin

27. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Investoři vybírají zisky, které si euro připsalo na počátku prázdnin. Pesimismu pomáhá situace ve Španělsku, řecká stávka i informace, že země nešetří tak, jak má.

Zprávy a události

Čínské zisky z průmyslu od začátku roku poklesly o 3,1 % meziročně (v červenci –2,7 %).

Americké prodeje nových nemovitostí v srpnu poklesly o 0,3 % m/m, když trh očekával růst o 2,2 % meziměsíčně.

Německá inflace v září v souladu s očekáváními decelerovala z 2,1 % y/y na 2,0 %. Italské maloobchodní tržby v červenci poklesly o 0,2 % m/m (trh 0,0 %). Meziroční dynamika pak poklesla z –0,5 % v červnu na –3,2 %.

Euro ztrácelo i ve středu

Evropská měna i ve středu pokračovala ve svém korektivním pohybu započatém 17. září na úrovni 1,3172 USD/EUR. V předešlé fázi (od začátku prázdnin) si euro připisovalo výrazné zisky, které nyní investoři vybírají. Během včerejšího obchodování se kurz USD/EUR posunul z otevíracích 1,2900 až na 1,2835, ve večerních hodinách však euro začalo své ztráty mazat a dnes ráno se obchoduje vůči dolaru opět těsně pod hladinou 1,2900. Euru ani nadále nebude napomáhat situace v Řecku či Španělsku. V Řecku proběhla včera stávka, navíc prosakují zprávy, že vládě chybí k dosažení rozpočtových cílů 20 mld. eur.

Včera zveřejněná data z amerického trhu nemovitostí zklamala, když nové prodeje nemovitostí v srpnu poklesly o 0,3 % meziměsíčně. Nic to však nemění na tom, že se tento segment americké ekonomiky zlepšuje, což potvrzovala ostatní data z tohoto sektoru. V eurozóně pak byla zveřejněna německá inflace, která mírně decelerovala, a italské maloobchodní tržby, které propadly v červenci o 3,2 % meziročně. Italská ekonomika rozhodně ještě nemá to nejhorší za sebou, spíše naopak.

Dnes budou zveřejněna daleko zajímavější data. Z americké ekonomiky se dočkáme objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za srpen, které by měly poklesnout o 5,0 % meziměsíčně kvůli propadu v dopravních objednávkách (naši kolegové z SG dokonce čekají pokles o 9,4 %). Po očištění o volatilní dopravu by ovšem objednávky měly být vyšší o 0,2 %. Zveřejněna budou i další data z trhu práce, finální data o HDP za druhé čtvrtletí a nové žádosti v nezaměstnanosti, u kterých se čeká mírný pokles na 375 tis. V eurozóně pak budou zveřejněny indikátory důvěry za září, v Německu míra nezaměstnanosti a ve Španělsku maloobchodní tržby. 

Koruna ve středu mírně slabší

Česká koruna ve středu mírně oslabovala z ranních úrovní pod 24,95 CZK/EUR nad tuto úroveň. Dle agentury Reuters se dokonce realizoval obchod za 25,015 CZK/EUR. Maďarský forint ztrácel okolo 16. hodiny 0,3 %, polský zlotý pak 0,1 %. Ve ztrátách se pohybovala i další riziková aktiva, například evropské akcie odepsaly 2,7 %.

Z ekonomických dat jsme se ničeho v regionu nedočkali, z centrálních bankéřů promluvil polský guvernér Belka, který uvedl, že snižování sazeb v Polsku nebude pouze jednorázová záležitost, ale začátek cyklu. První pokles sazeb by měl být diskutován již v říjnu.

školení účto Kučerová

Dnes bude zasedat Česká národní banka. Dle průzkumu agentury Reuters očekává pokles sazeb o 25 bb většina analytiků, pouze 3 z 21 si myslí, že ČNB ponechá sazby na úrovni 0,50 %. Se snížením sazeb plně kalkuluje i peněžní trh. Nicméně se určitě nejedná o stoprocentní záležitost. Hlasování bude velmi těsné, pro nižší sazby by měli zvednout ruku viceguvernér V. Tomšík, L. Lízal a pravděpodobně guvernér M. Singer. K nižším sazbám bude zapotřebí ještě jeden hlas, který by mohl přijít od viceguvernéra M. Hampla či P. Řežábka. Pokud se podíváme na historii, druhý jmenovaný hlasoval pro stabilní sazby již od února 2010, těžko říci, zda ho protiinflační data z poslední doby přesvědčí ke změně názoru. No a poslední komentář viceguvernéra M. Hampla zase vyzněl spíše v jestřábím duchu. K úrokovým sazbám dokonce řekl, že si není jist, zda by mělo přijít další snížení sazeb, ale také že dosud nemůže říci, jak bude hlasovat. Více informací k našemu výhledu na ČNB (včetně možných nestandardních kroků, které by mohla bankovní rada diskutovat) naleznete na našich webových stránkách (http://trading.kb.cz/ibweb/a­nalysisDetail.do?ID=8817).

Česká swapová křivka ve středu poklesla po své celé délce, kratší konec o 2 bb a střední a delší konec dokonce o 6 bb. Peněžní trh plně počítá se snížením sazeb na dnešním zasedání, pravděpodobnost dalšího snížení sazeb je pak 60 % (z pohledu trhu). Pokud by bankovní rada sazby nezměnila, určitě by se křivka na krátkém konci posunula nahoru. Koruna by sice teoreticky měla posílit (v případě, že se sazby nezmění), nicméně současná korekce na rizikových aktivech a zhoršování sentimentu mezi investory by měly těmto ziskům bránit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).