Hlavní navigace

Euro nakonec své zisky neudrželo

Jan Vejmělek

Americké předstihové indikátory nakonec dolaru pomohly. Zatímco první polovina minulého týdne byla z kurzového pohledu pro trh eura vůči dolaru nezajímavá, mimo jiné i kvůli pondělnímu svátku ve velké Británii i USA a tedy nedostatku fundamentálních zpráv, druhá polovina týdne již byla mnohem zajímavější.

Doba čtení: 5 minut

Kurz USD/EUR se totiž v průběhu čtvrtka vyšplhal na třítýdenní maximum těsně nad 1,3050 USD/EUR. Z pohledu dolaru se totiž nenaplnila optimistická očekávání, že první odhad HDP Spojených států za Q113 bude revidován směrem vzhůru. Zklamala i týdenní statistika o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Páteční americká fata ovšem přinesla nečekané a pozitivní překvapení. PMI index průmyslové aktivity z okolí Chicaga se v květnu vyšplhal na více než roční maximum, spotřebitelská důvěra University of Michigan vyskočila dokonce na nejvyšší úroveň za posledních šest let. Oba ukazatele jsou příslibem zrychlení hospodářského růstu ve druhé polovině letošního roku. Reakce měnového kurzu byla zřejmá – dolar posílil k 1,2950 USD/EUR.

Na nová data bohatý týden přinese důležité ekonomické indikátory již dnes. Za jednotlivé evropské země i eurozónu jako celek dnes budou publikovány finální indexy květnové aktivity ze sektoru průmyslu i služeb. Data by měla potvrdit, že eurozóna zůstává v recesi, situace v problémových zemích tzv. jižního křídla by se však již zhoršovat neměla. Nicméně odpolední americká data květnového ISM průmyslové aktivity ukáže na rozdíl od Evropy, že aktivita v tomto sektoru na druhé straně Atlantického oceánu roste.

I když bude v tomto týdnu zveřejněna opravdu celá řada zajímavých indikátorů, zřejmě nejdůležitější bude páteční statistika z amerického trhu práce za květen, která bude publikována v závěru tohoto týdne. Významným signálem, jak by to mohlo dopadnout, budou středeční odhady agentury ADP. U obou indikátorů jsou odhady ekonomů Société Générale výrazně nad tržním konsensem. Pokud by se tato očekávání naplnila, posílilo by to spekulace na to, kdy začne americká centrální banka ustupovat ze své strategie extrémně uvolněné měnové politiky s potenciálním pozitivním dopadem do kurzu americké měny.

Klíčovou evropskou událostí tohoto týdne je čtvrteční zasedání ECB. V souladu s tržním konsensem předpokládají ekonomové Société Générale, že klíčová sazba zůstane nezměněná na 0,50 %. Dosavadní makroekonomická data sice příliš povzbudivá nejsou, další uvolnění měnové politiky však neospravedlňují. Zveřejněna bude i nová prognóza z dílny ECB, která bude z největší pravděpodobností revidována směrem dolů. Povzbudivá data zřejmě ve druhé polovině týdne nepřijdou ani z Německa, kde se očekává publikování dubnových průmyslových objednávek a průmyslové produkce. Možnost dalšího uvolnění měnové politiky v nadcházejících měsících tedy zůstává bezesporu více než reálná. Pro euro by to dobrá zpráva být neměla.

Koruna na nejsilnější úrovni od počátku května

Uplynulý týden byl z pohledu vývoje kurzu české koruny vůči euru úspěšný. Zatímco v předchozích týdnech se kurz několikrát neúspěšně pokoušel dostat nad technickou rezistenci kolem 26,15 CZK/EUR, po převážnou většinu minulého týdne se držel těsně nad úrovní podpory 25,90 CZK/EUR. Ta ve druhé polovině týdne povolila a v průběhu pátečního odpoledne se již pod tlak dostala hladina 25,70 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy v průběhu první květnové dekády. Posílení koruny bylo především technického charakteru a souviselo jednak s posílením kurzu eura vůči dolaru na třítýdenní maximum, jednak se zavíráním dlouhých pozic na PLN a HUF vůči české koruně.

Zatímco uplynulý týden byl z fundamentálního pohledu naprosto nezajímavý, ten nadcházející přinese celou řadu důležitých ekonomických indikátorů. Hned dnešní den přinese květnový PMI index průmyslové aktivity a výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci května. Zítra bude zveřejněn zpřesněný odhad a struktura vývoje reálného HDP za první čtvrtletí. Podle předběžného odhadu ČSÚ HDP v Q1 13 poklesl o 0,8 % mezikvartálně, což bylo negativním překvapením. Nejvíce nás bude zajímat, zda nedojde k revizi směrem k lepšímu, čímž by se výsledek za první čtvrtletí přiblížil našemu původnímu odhadu i odhadu centrální banky. V této souvislosti připomeňme, že velké zklamání přinesl rychlý odhad HDP za první čtvrtletí loňského roku, kdy byl oznámen mezičtvrtletní pokles o 1,0 % q/q. Po několika revizích byl nakonec zaznamenán pokles pouze o 0,5 % q/q.

Dubnová data z reálné ekonomiky by zklamat neměla, spíše naopak. Naše odhady jsou ve srovnání s tržním konsensem optimističtější. Po březnovém meziročním poklesu průmyslové výroby o 6,0 % y/y očekáváme za duben dokonce mírný růst o 1,0 % y/y, tržní konsensus ukazuje na stagnaci. Růst předpokládáme i v meziměsíčním vyjádření, a to o 0,4 % m/m (SA, WDA). Na rozdíl od března by již nemělo negativně působit nepříznivé počasí, zlepšení  bychom měli vidět i u automobilového průmyslu. Také PMI indexy z průmyslu se v dubnu zlepšily, vyšší byly i německé objednávky (za únor a březen kumulativně o 4,4 %) či polský průmysl za duben (+1,7 % m/m, SA, WDA), se kterým je česká průmyslová výroba významně kladně korelována.Zlepšení by měla zaznamenal i dynamika zahraničně-obchodní výměny. Bilance zahraničního obchodu vykazovala až do listopadu loňského roku dobré výsledky. V posledních měsících se však vývoj zhoršil, a to hlavně kvůli problémům v automobilovém sektoru. V dubnu by se komoditní bilance měla zhoršit o 2,9 mld. CZK (SA) a bilance očištěná o komodity by se naopak měla zlepšit o 3,4 mld. CZK (SA). Celková bilance by se tak měla zvýšit o 0,5 mld. na 24,7 mld. CZK (SA). Obchodní bilance bez sezónního očištění by měla vykázat přebytek 24,9 mld. CZK, což je meziročně o 4,9 mld. CZK více. Nominální exporty by měly meziročně vzrůst o 2,2 %, importy pak o 0,2 %.

dan_z_prijmu

Výrazně lepší výsledek oproti tržnímu očekávání předpokládáme u dubnového výsledku maloobchodních tržeb. Podle našeho odhadu by totiž měly zaznamenat vzestup o 2,7 % y/y, tržní konsensus se ovšem obává mírného poklesu. Z meziměsíčního pohledu by ovšem měl být zaznamenán pokles, dle našeho odhadu o 1,1 % m/m (SA, WDA). Pozitivní vývoj očekáváme v prodejích automobilů, které by měly vzrůst o 1,4 % m/m. Ostatní prodeje  by měly poklesnout o 2,1 % m/m, a tedy téměř vykompenzovat březnový růst. Probíhající fiskální konsolidace a vyšší míra nezaměstnanosti dopadaly negativně na rozpočty domácností. Ale poslední kroky fiskální konsolidace jsou již za námi, což by mělo podpořit spotřebitelskou důvěru. Navíc dezinflační trendy v české ekonomice pomáhají stabilizovat reálnou kupní sílu domácností.

Pokud se naše odhady naplní, mělo by to z pohledu české měny znamenat pozitivní překvapení, což by mohli hráči na trhu ocenit vyšší poptávkou. Nicméně prostor pro výraznější posilování zůstává omezen, v horizontu týdnů/měsíců očekáváme spíše tlaky na oslabení koruny. Důvodem bude pokračující kumulace protiinflačních tlaků. Květnová inflace, která bude publikována až 10. června, zřejmě ukáže na další pokles (podle našeho odhadu na 1,5 % y/y z dubnových 1,7 % y/y; tržní očekávání se přitom nachází na 1,6 % y/y).

Našli jste v článku chybu?