Hlavní navigace

Euro na začátku týdne vůči dolaru posílilo

3. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna si na začátku týdne připisovala vůči dolaru zisky ve výši 0,4 %, když se kurz USD/EUR posunul z ranní úrovně 1,1290 na dnešních ranních 1,1340.

Dnes budou v USA zveřejněny tovární objednávky za prosinec

Zprávy a události

         Americké osobní příjmy se v prosinci zvýšily o 0,3 % (trh +0,2 %). Výdaje naopak klesly o 0,3 % (trh –0,2 %). Průmyslový ISM index se v lednu zhoršil z 55,1 bodu na 53,5 bodu (trh 54,5 bodu). Stavební výdaje se v prosinci zvýšily o 0,4 % (trh +0,7 %).

         Průmyslový PMI v EMU za leden byl potvrzen na úrovni 51,0 bodu, což je oproti prosinci zlepšení o 0,4 bodu. Výrazné zlepšení zaznamenal francouzský a italský index (stále se však nachází v pásmu kontrakce), na druhou stranu německý index se v lednu zhoršil.

         Český PMI se v lednu zlepšil z 53,3 bodu na 56,1 bodu (trh 54,0 bodu). Zvýšení optimismu zaznamenal i maďarský (z 50,9 bodu na 54,2 bodu) a polský protějšek (z 52,8 bodu na 55,2 bodu, trh 53,0). Český státní rozpočet skončil v lednu v přebytku 28,6 mld. CZK, což bylo o 16,5 mld. horší výsledek než za loňský leden.

Euro na začátku týdne vůči dolaru posílilo

Společná evropská měna si na začátku týdne připisovala vůči dolaru zisky ve výši 0,4 %, když se kurz USD/EUR posunul z ranní úrovně 1,1290 na dnešních ranních 1,1340. Z technického pohledu se stále jedná pouze o korekci předchozích výrazných eurových ztrát.

Včera byl zveřejněn finální průmyslový PMI index v EMU za leden, který byl ponechán na úrovni 51 bodů. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zlepšení o 0,4 bodu. Příjemně překvapily zejména indexy ze Španělska i Itálie, které skončily výrazně nad očekáváním (italský se zlepšil o 1,1 bodu na 49,9 bodu a španělský dokonce o 0,9 bodu na 54,7 bodu). V USA zveřejněná data skončila pod odhady, když zejména průmyslový ISM index zklamal svým poklesem o 1,6 bodu na 53,5 bodu (dnes bude ještě zveřejněn obdobný index z okolí New Yorku). Horší však byly i osobní výdaje a stavební výdaje za prosinec.

Dnes kalendář již tak zajímavý nebude. Z eurozóny se dočkáme pouze průmyslové inflace za prosinec a italské spotřebitelské inflace za leden. Dle ekonomů SG by se měla italská deflace v lednu prohloubit z prosincových –0,1 % y/y na –0,7 % zejména díky propadu cen energií a potravin. V USA bude odpoledne zveřejněn ISM index z New Yorku a tovární objednávky za prosinec, které by měly poklesnout o 2 % meziměsíčně. Již dříve zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci propadly o 3,4 % meziměsíčně (a po očištění o volatilní dopravu o 0,8 %). Večer by pak měly být zveřejněny i prodeje motorových vozidel. Z Fedu promluví dva centrální bankéři (nehlasující) Bullard a Kocherlakota.

Koruna na začátku týdne beze změny

Obchodování na koruně vůči euru bylo na začátku týdne naprosto nudné. Koruna se prakticky nevychýlila z pásma 27,74–78 CZK/EUR. Ani maďarský forint a polský zlotý výraznější změny vůči euru nezaznamenaly.

Včera byly v regionu zveřejněny průmyslové PMI indexy za leden, které se výrazně zlepšily. Nejvýše se nachází český index, úroveň 56,1 bodu je vysoko v pásmu expanze a naznačuje, že by průmysl měl růst i v nadcházejících měsících. I my v naší prognóze očekáváme pokračující oživení české ekonomiky, když by se HDP letos měl zvýšit v průměru o 2,3 % a v prvním čtvrtletí o 0,4 % mezikvartálně (za Q4 14 odhadujeme +0,5 % q/q). Nicméně ani polské a maďarské PMI indexy příliš neztrácejí (55,2 bodu a 54,2 bodu). Také jsem se dočkali českého státního rozpočtu za leden, který skončil v přebytku 28,6 mld. Kč, což bylo o 16,5 mld. horší výsledek než vloni. Důvodem byl nižší výběr DPH a spotřební daně na tabák.

FIN21

Dnes se žádných údajů z regionu nedočkáme, ve středu pak budou zveřejněny domácí maloobchodní tržby za prosinec. 

Česká swapová výnosová křivka se včera na krátkém konci nezměnila, mírný pokles zaznamenala až od splatností pět let a dále, když 10Y IRS se posunul níže o 1 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).