Hlavní navigace

Euro na začátku týdne ve výrazných ztrátách

26. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pozitivní nálada z dohody ohledně Kypru na trzích dlouho nevydržela. Důvodem byl výrok šéfa Euroskupiny Dijsselbloema, že plán restrukturalizace kyperských bank by měl být považován za vzor pro zbytek EMU.

Tyto výroky doopravdy k uklidnění situace nepřispívají, naopak mohou podpořit paniku u vkladatelů v dalších zemích, kde se banky nacházejí v problémech. Opět tak nastává připomenutí toho, že evropští představitelé se s řešením dluhové krize nevypořádávají dobře a těžko lze očekávat, že se to v dohledné budoucnosti nějak změní. Evropská měna by tak ve střednědobém horizontu měla dále vůči dolaru ztrácet. Včera zaznamenala ztráty z úrovně okolo 1,3000 USD/EUR až na 1,2870.

Dnes bude v EMU zveřejněna březnová spotřebitelská důvěra. Zajímavější údaje však přijdou z USA. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by se měly meziměsíčně zvýšit o 3,9 %, čímž by se měl z větší části vykompenzovat pokles z předchozího měsíce. Po očištění o volatilní dopravu by pak měly objednávky vzrůst o 0,5 %. Zveřejněna bude i březnová spotřebitelská důvěra (očekává se zhoršení na 67,4 bodu) a průmyslový index z okolí Richmondu (který by měl dle trhu stagnovat na 6 bodech). Zajímavá budou i data z trhu nemovitostí, který je ve fázi oživení (prodeje nových domů a cenové indexy).

Regionální měny na začátku týdne mírně silnější

Začátek týdne byl pro regionální měny příznivý. Česká koruna posilovala z ranních úrovní nad 25,80 CZK/EUR pod tuto hladinu. Mírné zisky si však připisovaly i maďarský forint a polský zlotý. Pozitivní vývoj na regionálních trzích zůstal zachován i přes negativní výrok šéfa Euroskupiny Dijsselbloema, který poslal další riziková aktiva do červených čísel. Například evropské akcie ztratily 1,2 %, podobné ztráty zaznamenalo i euro proti dolaru.

Včera jsme se z ekonomických údajů dočkali českých indikátorů důvěry. Důvěra v českou ekonomiku se v březnu zvýšila o 0,2 bodu na 84,4 bodu, když zlepšení nastalo ve stavebnictví a u spotřebitelů. Naopak důvěra se zhoršila v obchodě a ve službách. Důvěra v průmyslu pak stagnovala. Zlepšení tak nastalo pouze v nejhůře performujících sektorech ekonomiky. Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla svoji klíčovou sazbu snížit z 5,25 % na 5,00 %.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí posunula dolů o přibližně 2 bb a pasivně tak sledovala vývoj na eurovém protějšku.    

Zprávy a události

Průmyslový index z okolí Dallasu se v březnu zlepšil z 2,2 bodu na 7,4 bodu (trh 3,2 bodu).

Účto_tip_změny21

Italská spotřebitelská důvěra se v březnu zhoršila z 86,0 bodu na 85,2 bodu (trh 85,5 bodu).

Důvěra v českou ekonomiku se v březnu zvýšila o 0,2 bodu na 84,4 bodu, když zlepšení nastalo ve stavebnictví a u spotřebitelů. Naopak zhoršení nastalo v obchodě a ve službách. Důvěra v průmyslu pak stagnovala. Zlepšení ekonomického sentimentu pak nastalo i v Maďarsku, když zlepšení nastalo v podnikové sféře i u spotřebitelů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).