Hlavní navigace

Euro na houpačce, regionální měny opatrně posilují

17. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euro včera marně hledalo jasnější trend. Regionální měny naopak nepatrně vylepšovaly své skóre.

Zprávy a události

Ve Spojených státech v květnu poklesl počet nově zahájených staveb o 11,1 % m/m, trh počítal s poklesem pouze o 4 % m/m. Jednalo se však převážně o korekci výrazného dubnového růstu (20,2 % m/m). Počet vydaných stavebních povolení v květnu předčil tržní očekávání, když vzrostl o 11,8 % m/m (trh –3,5 %).

Německá inflace za květen byla v souladu s tržními očekáváními potvrzena na úrovni 0,1 % m/m a 0,7 % y/y. Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci mírně zpomalil na 62,9 bodu (konsenzus 63,0 bodu), ve složce očekávání poklesl na 31,5 bodu (konsenzus 37,3 bodu).

České ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,4 % m/m (trh 0,2 % m/m), v meziročním srovnání byly o 2,1 % nižší (trh –2,4 % y/y). Polské jádrové ceny zůstaly v květnu meziměsíčně beze změny, meziročně +0,4 %.

Euro jako na houpačce

V průběhu včerejšího obchodování euro vůči dolaru marně hledalo nějaký jasnější trend. Zatímco během dopoledne společná evropská měna posílila až na 1,133 USD/EUR, v průběhu dne postupně ztrácela a v celodenním hodnocení si nakonec odepsala 0,4 % (na 1,124 USD/EUR).

Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Jeho součástí bude i zveřejnění nových ekonomických odhadů, mediánu odhadů vývoje úrokových sazeb a také tisková konference, na níž vystoupí šéfka Fedu Janet Yellen. Zatímco výhled na HDP a medián očekávaného vývoje sazeb se posune spíše směrem dolů, rétorika by měla být naopak ve srovnání s posledním zasedáním mírně optimističtější. Nový odhad růstu HDP pro rok 2015 bude pravděpodobně ovlivněn velmi slabým prvním čtvrtletím 2015. Proto ekonomové SG očekávají jeho revizi směrem dolů z původních 2,3 – 2,7 % na 2,0 – 2,2 %. To se pravděpodobně odrazí i ve výhledu na úrokové sazby, kde podle ekonomů SG bude nový medián úrokových sazeb počítat pouze s jedním zvýšením úrokových sazeb letos a se čtyřmi v roce 2016 (ve srovnání s 2 a 5 zvýšeními v březnové prognóze). Tisková konference by se naopak měla nést v pozitivnějším tónu a reflektovat pozitivní vývoj na trhu práce i v celé reálné ekonomice v posledním období. Pokud jde o načasování prvního zvýšení úrokových sazeb, FED se zřejmě bude držet svého přístupu závislého čistě na aktuálním vývoji ekonomických dat a trhu žádnou nápovědu v tomto směru neposkytne. SG očekává, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde v září letošního roku.

V eurozóně budou dnes zveřejněna finální květnová inflační čísla. Podle ekonomů SG by inflace měla být potvrzena na úrovni 0,3 % y/y, kam se posunula z dubnové nuly. V meziměsíčním srovnání by spotřebitelské ceny měly být potvrzeny na předběžně zveřejněných 0,2 %. Překvapení v květnu přinesla především jádrová inflace, která vzrostla na 0,9 % y/y z dubnových 0,6 % y/y. K její akceleraci přispěly především vyšší ceny v oblasti služeb. Dnes proběhne i nemonetární zasedání Evropské centrální banky, které však příliš pozornosti zřejmě nepřitáhne. Jednání s Řeckem nepokročila, takže pokud jde o financování řeckých bank prostřednictvím programu ELA, ECB k žádným změnám tentokrát zřejmě nepřistoupí. Dobrou zprávou pro ECB je včerejší rozhodnutí Evropského soudního dvora, že OMT (záchranný program přijatý v roce 2012 umožňující ECB nakupovat dluhopisy členských zemí) jakožto nástroj monetární politiky, je v souladu s evropským právem. Celá záležitost tím však stále není vyřešena. Legálnost programu ve vztahu k německé ústavě bude nyní projednávat německý Ústavní soud.

Regionální měny opatrně posilují

Regionální měny si včera nepatrně vylepšily své skóre. Polský zlotý si vůči euru připsal 0,2 %, když se posunul na úroveň 4,14 PLN/EUR. Tendenci posilovat měl i maďarský forint, který však své zisky v průběhu dne postupně ztrácel a den nakonec uzavřel prakticky beze změny (na 312,4 HUF/EUR).

Včera jsme se dočkali vystoupení dvou českých centrálních bankéřů. Lubomír Lízal zopakoval, že ČNB bude držet svůj kurzový závazek nejméně do  poloviny roku 2016, přičemž úrokové sazby nebude zvyšovat před opuštěním kurzového režimu. Podle vyjádření Miroslava Singera začala domácí ekonomika viditelně ožívat. Její růst je podle jeho názoru přirozený a zdravý. Koruna však na komentáře příliš nereagovala a převážnou část dne se držela ve velmi úzkém pásmu 27,26 – 27,27 CZK/EUR. V závěru seance se kurz koruny vůči euru posunul na nejsilnější hodnotu od poloviny letošního března (27,25 CZK/EUR), aktivita na trhu však byla minimální.

Jedinou zemí v regionu, kde budou dnes zveřejněny makroekonomické indikátory, bude Polsko. Situace na polském trhu práce se postupně zlepšuje. V květnu by zaměstnanost podle ekonomů SG měla vzrůst o 1,1 % y/y, zatímco průměrné hrubé mzdy by měly stoupnout o 3,8 % y/y. V České republice a Maďarsku už tento měsíc nejdůležitější data zveřejněna byla. Před námi jsou pouze zasedání centrálních bank v závěru měsíce a zveřejnění spotřebitelské a podnikatelské důvěry v domácí ekonomiky. V obou zemích bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

Česká swapová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když na delším konci ztratila 4 bb a na kratším si odepsala 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).