Hlavní navigace

Euro mírně mazalo své ztráty z předchozích dnů

7. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Během pondělní seance si evropská měna připisovala mírné zisky, když se posunula z ranních úrovní okolo 1,3590 USD/EUR na 1,3620.

Zprávy a události

Americký ISM index ze služeb se v prosinci zhoršil z 53,9 bodu na 53,0 bodu (trh naopak očekával zlepšení na 54,7 bodu). Tovární objednávky za listopad se zvýšily o 1,8 % meziměsíčně (trh +1,7 %).

Německá inflace podle prvního odhadu v prosinci v souladu s očekáváními mírně akcelerovala z 1,3 % y/y na 1,4 %. Finální PMI index za celou EMU zůstal v prosinci nezměněn na úrovni 52,1 bodu (v listopadu 51,7 bodu).

Český zahraniční obchod v listopadu skončil v přebytku 38,7 mld. CZK, což byl ve srovnání s trhem dobrý výsledek (trh +35,0 mld. CZK).

Euro mírně mazalo své ztráty z předchozích dnů

Během pondělní seance si evropská měna připisovala mírné zisky, když se posunula z ranních úrovní okolo 1,3590 USD/EUR na 1,3620. Na druhou stranu se ovšem jedná pouze o mírnou korekci předchozích ztrát, když svého maxima zaznamenala evropská měna 27. prosince na úrovni 1,3893 USD/EUR. Stále je však euro příliš silné na to, jak rozdílná je dynamika reálné ekonomiky EMU ve srovnání s USA. Letos by se tento rozdíl měl ještě zvýšit, navíc by dolar již neměla podporovat měnová politika Fedu. Vše tak hovoří proto, aby konečně euro letos oslabilo a nebylo tak další zátěží pro eurozónu.

Včera jsme se dočkali pouze německé inflace za prosinec, která mírně zrychlila, a amerického indexu ISM ze služeb, který za prosinec zklamal. Nicméně stále se bezpečně pohybuje v pásmu expanze, tedy nad hladinou 50 bodů. Zveřejněny byly i americké tovární objednávky za prosinec, které se zvýšily zhruba v souladu s očekáváními o 1,8 %. Zajímavější data z USA však přijdou v průběhu týdne, když trhy budou zajímat data z amerického trhu práce či zápis z posledního zasedání Fedu.

Dnes budou zveřejněna německá nezaměstnanost, francouzská spotřebitelská důvěra a prosincová inflace za celou EMU. Dopad na trhy by měl být spíše omezený, asi nejzajímavější z nich bude inflace v EMU za prosinec, která je důležitá pro další kroky ECB.

Koruna na začátku týdne mírně silnější

Česká koruna na začátku týdne vůči euru posilovala, když se posunula z ranních úrovní okolo 27,56 CZK/EUR na 27,50. Podporou pro ni mohla být slova guvernéra ČNB i výsledky listopadového zahraničního obchodu, který byl pro trh příjemným překvapením. Na druhou stranu okolní měny v regionu oslabovaly.

Guvernér M. Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny zmínil, že centrální banka by při jistých okolnostech mohla i euro prodávat. Například pokud by koruna výrazně oslabila z nefundamentálních důvodů (krátkodobých spekulací), což by znamenalo, že měnová politika je příliš uvolněná. Žádnou specifickou úroveň však guvernér neřekl, přesto ovšem trhům naznačil, že výraznější neopodstatněné spekulace proti koruně nemusí být centrální bankou tolerovány. Přeci jen chce ČNB dát ekonomice pomocí kurzu další prvek stability a koruna proti euru by se měla pohybovat v blízkosti 27 CZK/EUR. Dle nás by výraznější oslabení koruny centrální banka plně tolerovala, pokud by byla inflace oproti prognóze výrazně nižší nebo by se ekonomika opět vrátila do recese.

Zahraniční obchod v listopadu skončil nad tržním očekáváním, když dosáhl přebytku 38,7 mld. CZK (náš odhad 40 mld. CZK, trh 35 mld.). Víceméně v souladu s naším odhadem se vyvíjela i dynamika exportů, které se zvýšily o velmi slušných 2,8 % meziměsíčně (po sezónním očištění). Meziročně pak vývozy vzrostly o 7,4 %, což dává naději i na dobrý výsledek v průmyslu, který bude zveřejněn ve čtvrtek.

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu žádných zajímavých dat nedočkáme.

Česká swapová výnosová křivka se posunula v pondělí dolů v souladu s pohybem na eurovém protějšku. Kratší konec se snížil přibližně o 1 bb, delší až o 3 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).