Hlavní navigace

Euro mírně korigovalo své předchozí oslabení

11. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro včera zastavilo své posilování proti dolaru, když si odepsalo zhruba dvě desetiny procenta a na mezibankovním trhu se dostalo na úroveň 1,306 USD/EUR.

Data pro průmyslovou produkci za říjen odhalila pokračující pokles aktivity v krizí zmítaných zemích jižního křídla – Itálii a Španělsku. Naopak pozitivně překvapil francouzský průmysl, který v únoru vzrostl o 0,7 % m/m (trh +0,2 %) a prakticky tak vyrovnal svůj lednový pokles.

Zápis z posledního zasedání FOMC ukázal na pokračující převahu holubic při hlasování o případném ukončení kvantitativního uvolňování. Většina členů komise se při zasedání vyslovila pro pokračování odkupů cenných papírů až do konce letošního roku s tím, že by tempo nákupů mohlo být v dalších měsících redukováno. Pouze jeden centrální bankéř hlasoval pro ukončení QE. Pro trhy to však nebyla nová zpráva, reakce kurzu USD/EUR proto nebyla výrazná. Naši kolegové z SG očekávají pokračování odkupů až do konce roku 2013.

Dnes se v USA dočkáme tradičního indikátoru nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zatímco trh očekává 360 tis., ekonomové SG jsou se svým odhadem 335 tis. výrazně optimističtější. V Evropě se dočkáme francouzské spotřebitelské inflace, která by měla vzrůst o 0,8 % m/m především kvůli cenám potravin a pohonných hmot. Meziročně by měla dosáhnout 1,0 %.

Zprávy a události

Německá spotřebitelská inflace byla za březen potvrzena na 1,8 % y/y. Meziměsíčně ceny v březnu vzrostly o 0,4 %.

Francouzská průmyslová produkce vzrostla v únoru o 0,7 % m/m (trh +0,2 %). Meziročně poklesla o 2,5 % (trh –3,9 % y/y). ● Španělský průmysl se propadl o 6,5 % y/y (WDA, trh očekával pokles jen o 4,9 %). ● Italská průmyslová produkce zaznamenala pokles o 0,8 % m/m (trh –0,5 %), na meziroční bázi byla aktivita v italském průmyslovém sektoru o 3,8 % nižší (WDA, trh –4,0 %).

Polská centrální banka ponechala v souladu s očekáváním trhu sazby beze změn na historickém minimu 3,25 %.

Středa přinesla prudký pokles koruny

Koruna si ve středu zaznamenala výrazné ztráty kolem sedmi desetin procenta, když se posunula z ranních úrovní mírně nad 25,70 až k hranici 25,90 CZK/EUR. Podle včerejšího ranního komentáře viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla totiž všechna rizika v české ekonomice ukazují protiinflačním směrem. Hampl zmínil zejména zklamání z dynamiky zahraničního obchodu (v únoru vývozy poklesly o 3,6 % y/y). Viceguvernérův komentář si trhy vyhodnotily tak, že zvyšuje pravděpodobnost přímých devizových intervencí. Ty však podle nás nelze čekat dříve než ve druhé polovině roku.

Kurz forintu proti euru se včera posunul mírně dolů, a to navzdory zápisu z březnového zasedání centrální banky, podle kterého je zpomalující inflace příznivým faktorem pro další uvolňování měnových podmínek. Polský zlotý si připsal třetinu procenta posílením k úrovni 4,10 PLN/EUR. Polská centrální banka včera ponechala sazby beze změny po posledním prudkém snížení o 50 bb na historické minimum 3,25 %. Podle guvernéra Marka Belky budou další kroky NBP záviset na makroekonomických údajích, především spotřebitelské inflaci, která v posledních měsících výrazně zpomaluje (1,3 % y/y v březnu).

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu dočkáme pouze maďarské říjnové inflace. Podle konsenzu trhu by měla zpomalit na 2,5 % y/y z únorových 2,8 %.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně vzrostla o 1–2 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).