Hlavní navigace

Euro kvůli výbuchům v Bruselu ignoruje pozitivní makro-čísla

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Dnešní čísla by byly za normálních okolností byla povzbudivá pro euro i evropské akcie. Dnešní exploze v Bruselu ale jakýkoliv pozitivní efekt makro-čísel vylučuje.

Březen přináší v náladách mezi podnikateli v eurozóně obrat k lepšímu. Jak indexy podnikatelských nálad PMI, tak index německé podnikatelské nálady Ifo lehce vzrostly. Index pondikatelské nálady PMI tak smazal ztráty z počátku roku vyvolané čínským strachem. Dnešní čísla by byly za normálních okolností byla povzbudivá pro euro i evropské akcie. Dnešní exploze na letišti v Bruselu ale jakýkoliv pozitivní efekt makro-čísel vylučuje. Euro po ránu naopak více než 0,5% ztrácí.

Přes celkové pozitivní vyznění, ale průměr podnikatelských nálad za první kvartál zůstává relativně nízko (nejníže za poslední rok) a stávající nálady v průmyslu ukazují na růst ekonomiky eurozóny o 1,3–1,5 %. To je o něco méně, než je náš odhad pro růst ekonomiky pro první polovinu tohoto roku (1,6 %).

Pozitivní zprávou naopak je, že se v rámci PMI vylepšovalo především hodnocení nových objednávek. Vylepšení podnikatelské nálady zaznamenala většina koutů EMU, i když mezi jednotlivými regiony zůstávaly značné rozdíly. Největší německá ekonomika podle výsledků indexu Ifo zaznamenala zlepšení nálady napříč odvětvími – od maloobchodu po průmysl (výjimkou zůstává stavebnictví).

Vylepšení podnikatelských nálad do jisté míry souvisí se současnou lepší náladou na trzích – vyššími cenami komodit a akcií, které odráží aktuální pokles obav z prudkého přistání Číny. Tvrdá data mezitím spíše potvrzovala, že situace v ekonomice eurozóny zatím nebyla tak špatná. Lednový průmysl v eurozóně vzrostl o 2,8 % – nejrychlejší tempo růstu od poloviny roku 2011. Silná dynamika přitom přicházela z většiny klíčových odvětví (již se nejedná pouze o auta). I když takové tempo růstu průmyslu je pravděpodobně po zbytek roku neudržitelné a čínský strach může opět v dalších měsících zesílit, zatím to nepředstavuje pro růst bezprostřední riziko.

Našli jste v článku chybu?