Hlavní navigace

Euro kvůli výbuchům v Bruselu ignoruje pozitivní makro-čísla

22. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnešní čísla by byly za normálních okolností byla povzbudivá pro euro i evropské akcie. Dnešní exploze v Bruselu ale jakýkoliv pozitivní efekt makro-čísel vylučuje.

Březen přináší v náladách mezi podnikateli v eurozóně obrat k lepšímu. Jak indexy podnikatelských nálad PMI, tak index německé podnikatelské nálady Ifo lehce vzrostly. Index pondikatelské nálady PMI tak smazal ztráty z počátku roku vyvolané čínským strachem. Dnešní čísla by byly za normálních okolností byla povzbudivá pro euro i evropské akcie. Dnešní exploze na letišti v Bruselu ale jakýkoliv pozitivní efekt makro-čísel vylučuje. Euro po ránu naopak více než 0,5% ztrácí.

Přes celkové pozitivní vyznění, ale průměr podnikatelských nálad za první kvartál zůstává relativně nízko (nejníže za poslední rok) a stávající nálady v průmyslu ukazují na růst ekonomiky eurozóny o 1,3–1,5 %. To je o něco méně, než je náš odhad pro růst ekonomiky pro první polovinu tohoto roku (1,6 %).

skoleni_13_10

Pozitivní zprávou naopak je, že se v rámci PMI vylepšovalo především hodnocení nových objednávek. Vylepšení podnikatelské nálady zaznamenala většina koutů EMU, i když mezi jednotlivými regiony zůstávaly značné rozdíly. Největší německá ekonomika podle výsledků indexu Ifo zaznamenala zlepšení nálady napříč odvětvími – od maloobchodu po průmysl (výjimkou zůstává stavebnictví).

Vylepšení podnikatelských nálad do jisté míry souvisí se současnou lepší náladou na trzích – vyššími cenami komodit a akcií, které odráží aktuální pokles obav z prudkého přistání Číny. Tvrdá data mezitím spíše potvrzovala, že situace v ekonomice eurozóny zatím nebyla tak špatná. Lednový průmysl v eurozóně vzrostl o 2,8 % – nejrychlejší tempo růstu od poloviny roku 2011. Silná dynamika přitom přicházela z většiny klíčových odvětví (již se nejedná pouze o auta). I když takové tempo růstu průmyslu je pravděpodobně po zbytek roku neudržitelné a čínský strach může opět v dalších měsících zesílit, zatím to nepředstavuje pro růst bezprostřední riziko.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).