Hlavní navigace

Euro je vůči dolaru na začátku týdne mírně slabší

Jiří Škop

Obchodování na začátku týdne nebylo příliš zajímavé, což bylo z části způsobeno i svátkem v USA. Euro nejdříve ztrácelo až na 1,3119 USD/EUR, během pozdějšího obchodování své ztráty mazalo.

Doba čtení: 3 minuty

Dnes se dočkáme amerického ISM indexu za srpen

Pokles německého HDP o 0,2 % mezikvartálně (v Q2 14) byl podle finálních údajů potvrzen. Meziročně německá ekonomice vzrostla o 0,8 %. Soukromá spotřeba se v Q2 zvýšila o 0,1 %, stejně tak i vládní spotřeba. Kapitálové investice ovšem propadly o 2,3 %. Srpnový průmyslový PMI za srpen byl revidován dolů z 52,0 bodu na 51,4 bodu, naopak francouzský index se po revizi posunul nahoru o 0,4 bodu na 46,9 bodu. Za celou EMU se nálada v průmyslu snížila oproti prvnímu odhadu pouze o 0,1 bodu na 50,7 bodu.

Český PMI se v srpnu propadl z 56,5 bodu na 54,3 bodu (trh 55,5 bodu). Maďarská důvěra měřená indexem PMI se v srpnu zhoršila ještě výrazněji z 56,6 bodu na 51,0 bodu. Polský PMI pak poklesl v souladu s očekáváním ze 49,4 bodu na 49,0 bodu. Český státní rozpočet skončil od začátku letošního roku do srpna v deficitu 14,8 mld. CZK. Vloni za stejné období vykázal deficit 36,2 mld. CZK.

Euro je vůči dolaru na začátku týdne mírně slabší

Obchodování na začátku týdne nebylo příliš zajímavé, což bylo z části způsobeno i svátkem v USA. Euro nejdříve ztrácelo až na 1,3119 USD/EUR, během pozdějšího obchodování své ztráty mazalo. Nicméně dnes ráno se obchoduje opět na mírně slabších úrovních okolo 1,3120 USD/EUR.

Včera byly zveřejněny údaje pouze z EMU, jednalo se ovšem pouze o revize již zveřejněných čísel bez výraznějšího dopadu na trhy. Německý pokles HDP ve Q2 14 byl potvrzen ve výši 0,2 % q/q, srpnový průmyslový PMI se pak za Německo zhoršil. Zlepšení ovšem nastalo u francouzského indexu, za celou EMU byl pak PMI revidován dolů o 0,1 bodu (oproti červenci tak poklesl z 51,8 bodu na 50,7 bodu, vzhledem k rusko-ukrajinské krizi hrozil ovšem ještě výraznější propad).

Dnes naopak přijdou zajímavé údaje pouze z USA. Průmyslový ISM index za srpen by výrazných změn doznat neměl, když se očekává pouze marginální zhoršení z 57,1 bodu na 57,0 bodu. Nakonec stavební výdaje by v červenci měly vzrůst o 1 % meziměsíčně. Naši kolegové z SG jsou u obou indikátorů optimističtější. U ISM indexu očekávají zvýšení dokonce na 58,5 bodu. Již patnáct měsíců v řadě by se tak tento index měl nacházet v pásmu expanze. Zajímavější pro trhy ovšem bude až čtvrteční zasedání ECB (dnes bude mluvit v Haagu Knot) a páteční report z amerického trhu práce.

Česká koruna na začátku týdne stabilní

Pondělní obchodování na trhu s korunou příliš vzruchu nepřineslo. Koruna se vůči euru po celý den obchodovala okolo úrovně 27,73 CZK/EUR. Výraznějších změn oproti pátečním večerním úrovním nezaznamenal ani polský zlotý. Jedinou posilující měnou v regionu tak byl maďarský forint, který si připsal přibližně 0,1 %.

Včera jsme se dočkali zveřejnění indikátorů důvěry z průmyslu měřené indexem PMI. Dle očekávání se na důvěře v celém regionu podepsala rusko-ukrajinská krize. Největší propad zaznamenal maďarský index, který se propadl o 5,6 bodu na 51,0 bodu. Český index poklesl o 2,2 bodu na 54,3 bodu a stále se tak nachází bezpečně v pásmu expanze. To se ovšem nedá říci o jeho polském protějšku, který se snížil sice nejméně (o 0,4 bodu na 49,0 bodu), nicméně se již dva měsíce nachází v pásmu kontrakce. Minulé pondělí zveřejněný domácí konjukturální průzkum neukázal na takový propad, dokonce se nálada v průmyslu za srpen zlepšila. Včerejší výsledky PMI indexů bychom tak nepřeceňovali, pro budoucí vývoj v českém průmyslu je lepším ukazatelem konjukturální průzkum ČSÚ než index PMI.

Dnes se žádných zajímavých údajů v regionu nedočkáme. Zajímavější bude až středeční zasedání polské centrální banky, kde se nedá vyloučit ani další snížení úrokových sazeb (sedm ekonomů z 36 oslovených agenturou Bloomberg čeká pokles sazeb).

Česká swapová výnosová křivka na začátku týdne žádných změn nedoznala. Dopad na trhy nemělo ani zveřejnění státního rozpočtu za srpen, které ovšem nic nového nepřineslo. Meziročně je hospodaření od začátku roku stále výrazně lepší (o 21,5 mld. CZK, v červenci to bylo nicméně o více než 32,1 mld. CZK). Za celý letošní rok očekáváme schodek okolo 60 mld. CZK (vloni to bylo 80,9 mld.).

Našli jste v článku chybu?