Hlavní navigace

Euro je proti dolaru na více než měsíčním maximu

10. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Euro proti dolaru v průběhu včerejšího obchodního dne výrazně posilovalo. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 1,09 USD/EUR.

V závěru americké seance se již kurz nacházel nad 1,10 USD/EUR. Nad tuto hodnotu se kurz vyhoupl poprvé od počátku listopadu.

Euru k více než měsíčnímu maximu pomohl člen nejvyššího vedení ECB E. Nowotny. Ten se vyjádřil ve smyslu, že trh si vytvořil nerealistická očekávání ohledně toho, jak může být měnová politika ECB uvolněna. Od posledního zasedání ECB, kde došlo ke snížení depozitní sazby a rozšíření programu kvantitativního uvolňování si tak euro připsalo již více než tři procenta.

Dnešní ekonomický kalendář vypadá na první pohled zajímavě, nicméně se nedá příliš očekávat, že by přinesl zásadnější stimul pro vývoj kurzu USD/EUR. V Evropě bude pozornost směřovat na zasedání dvou centrálních bank – švýcarské a britské. Ani u jedné v souladu s tržním konsensem změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme. Ze Spojených států se jako každý čtvrtek dočkáme týdenní statistiky ohledně počtu uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Listopadové dovozní ceny zřejmě zaznamenají čtvrtý měsíc v řadě pokles, a to hlavně díky snižujícím se cenám ropy.

Nečekaně nízká inflace korunu nerozhodila

Navzdory zveřejnění výrazně nižší než očekávané listopadové inflace se česká koruna ani včera neodpoutala od blízkosti hladiny kurzového závazku. Po celou včerejší seanci zůstal kurz koruny vůči euru téměř připoután k hodnotě 27,02 CZK/EUR. Navzdory posilujícímu euru na globálním trhu se ani na regionálních devizových trzích jednoznačný trend neprosazoval. Polský zlotý měl po většinu včerejšího dne tendenci mírně posilovat, aby se v odpoledních hodinách vracel zpět. Naopak maďarský forint měl tendenci lehce ztrácet.

skoleni_13_10

Domácí inflace skončila výrazně pod prognózou ČNB

Spotřebitelské ceny za samotný listopad klesly o výrazných 0,4 % m/m, když tržní konsensus počítal pouze s –0,1 %. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen zpomalil z říjnových 0,2 % na listopadových 0,1 % y/y. Výsledek tak byl hluboko pod předpokladem ČNB ve výši +0,6 % y/y. Meziměsíční pokles cen byl navíc zaznamenán prakticky v rámci celého spotřebitelského koše. Nicméně meziroční vývoj spotřebitelských cen dosáhl podle našeho názoru svého dna. Inflaci by v nadcházejících měsících měl nahoru pomáhat bazický efekt, když před rokem v prosinci a v lednu nastal výrazný propad cen pohonných hmot. Již na začátku příštího roku očekáváme, že se dostane k úrovním okolo jednoho procenta. Ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli by se měla přiblížit na přelomu let 2016 a 2017.

Vzhledem k tomu, že dnešní ekonomický kalendář je pro Česko prázdný, těžko očekávat, že by se kurz koruny vůči euru nějak zásadně odpoutal od úrovně 27,00 CZK/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).