Hlavní navigace

Euro i trhy na houpačce

3. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zasedání Evropské centrální banky vyneslo euro na měsíční maxima aby vzápětí propadlo na týdenní minimum. V červených skončily i burzy.

Zprávy a události

Evropská centrální banka ponechala dle očekávání sazby nezměněny. Klíčová sazba se tak nachází na 0,75 %. Zároveň dodal, že banka je připravena podpořit trhy dalšími nestandardními opatřeními a přímými operacemi na otevřeném trhu.

Britská centrální banka nadále v souladu s očekáváním drží hlavní úrokovou sazbu na 0,5 %.
Česká národní banka podle konsensu úrokové sazby nezměnila. 2T repo sazba nadále činí 0,50 %. Nová prognóza je konzistentní s poklesem tržních úrokových sazeb v nejbližších několika čtvrtletích a jejich růstem až v roce 2014.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostl o 365 tis. Konsensus ukazoval na zvýšení o 370 tis.

Tovární objednávky se v červnu propadly o 0,5 %, zatímco trh předpovídal jejich růst o 0,5 %.

Mario Draghi poslal euro na týdenní minimum

Silná očekávání trhů na vyřešení evropské dluhové krize, která vyvolal prezident ECB Mario Draghi svým komentářem v minulém týdnu, nedoprovodil na včerejší tiskové konferenci po zasedání bankovní rady žádnými konkrétními kroky. Spíše zopakoval některé již známé komentáře. ECB je připravena vykupovat státní dluhopisy, ale jen za předpokladu, že budou podpořeny nákupy z evropských záchranných fondů EFSF a ESM.

Zároveň by se mělo jednat o cenné papíry s kratší dobou splatnosti. Draghi zároveň zchladil očekávání, že by fond ESM mohl získat bankovní licenci, přestože v minulém týdnu šéf rakouské centrální banky E. Nowotny trhům dal určitou naději. Bankovní rada také diskutovala možnost dalšího snížení úrokových sazeb, ale prozatím dle centrálních bankéřů pro to nenadešel pravý okamžik. SG očekává tento krok na následujícím zářijovém zasedání, kdy bude mít ECB k dispozici i novou makroekonomickou prognózu.

Reakce USD/EUR na zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci byla velmi rozpačitá. V bezprostřední reakci kurz vylétl na čtyřtýdenní maximum těsně nad hranicí 1,24, aby během několik pár minut propadnul na týdenní minimum 1,2175, poblíž kterého se pohyboval i během dnešního asijského obchodování. V červených číslech nakonec skončily i akciové burzy, výnosy problémových zemí pak výrazně vyskočily nahoru.

Dnešní zkouškou pro finanční trhy bude report z amerického trhu práce. Středeční předskokan, ADP report, ukázal na překvapivě vysokou tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru USA. Dnes se dočkáme údajů i včetně veřejné správy a kolegové z SG jsou ve srovnání s konsensem velkými optimisty. Pokud by se jejich odhad naplnil, na trzích by to určitě zchladilo spekulace o další potřebné pomoci největší světové ekonomice a dolar by mohl v reakci zpevnit. Naopak na výrazně horší výsledek by trhy reagovaly opačně a citlivěji. Kromě toho se pak dočkáme i předstihového ISM indexu. Z Evropy pak budou publikovány finální údaje obdobných ukazatelů PMI.  

ČNB vyzněla v holubičím tónu

Koruna se včera na mezibankovním trhu pohybovala v relativně úzkém pásmu 10 haléřů těsně nad hranicí 25,20 CZK/EUR. Oproti středečnímu závěru si zhruba o čtvrt procenta polepšila. Podobné zisky zaznamenal i maďarský forint, naopak nepatrně ztrácel polský zlotý.

skoleni_8_6

Nejzajímavější regionální událostí bylo včerejší zasedání České národní banky. Ta dle očekávání úrokové sazby nezměnila, 2týdenní repo sazba se stále drží na 0,50 %. Pro stabilitu sazeb zvedli ruku čtyři bankéři, dva hlasovali pro jejich snížení o 25 bb. Nová prognóza předpokládající nižší hospodářský růst, nižší inflaci v letošním roce a vyšší v příštím a slabší korunu byla víceméně v souladu s naším očekáváním. Predikce ČNB ukazuje na velkou pravděpodobnost snížení úrokových sazeb na zářijovém zasedání. Šance na takový krok bychom viděli 50–50 (více naleznete v našem reportu ČNB Focus dostupném v anglické verzi na našich webových stránkách).
Koruna na zasedání ČNB nereagovala, ale reakci jsme zaznamenali na swapovém trhu, kde se sazby snížily po celé křivce. Výnosy dluhopisů pak rovněž nepatrně klesly.

Dnes sérii srpnových měsíčních údajů zahajují maloobchodní tržby, u kterých za červen v meziročním vyjádření očekáváme pokles o 2,0 %, (v květnu –2,1 %), na meziměsíční bázi pak snížení celkových tržeb o 0,4 % (SA, WDA). Tržby v automobilovém segmentu by měly přidat 2,0 % m/m, což indikují registrace nových aut. Na druhou stranu tržby bez aut by měly poklesnout o 1,4 %, což by vymazalo většinu růstu z předchozího měsíce a také potvrzovalo slabé výdaje domácností. Výhled pro další měsíce není příliš optimistický – letošní spotřebitelská poptávka je omezována poklesem reálných mezd, zaměstnaností a fiskální konsolidací.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).