Hlavní navigace

Euro i koruna pod tíhou předstihových indikátorů

22. 3. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Čtvrteční seance nepřála euru ani regionálním měnám. Korekci eurových ztrát lze čekat až se podaří nalézt řešení kyperské situace. Koruně nepomáhají slabší data z Evropy.

Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostl o dva tisíce na 336 tis., zatímco trh předpovídal vzestup o 10 tis.

Prodej domů v USA v únoru rostl nejrychlejším tempem za poslední tři roky, když se zvýšil o 0,8 %.

Filadelfský předstihový indikátor aktivity v průmyslu ukázal na další vzestup, když index za březen vzrostl na 2 body z únorových –12,5 bodu (odhad –3 body).

Složený index PMI v eurozóně zklamal za březen poklesem na 46,5 bodu z únorových 47,9 bodu, zatímco konsensus ukazoval na růst k 48,2 bodu. Propad zaznamenal sektor služeb i průmyslu.

Německý index PMI v průmyslu v březnu překvapivě klesnul na 48,9 bodu z únorových 50,3 bodu (odhad 50,5 bodu).

Měnového zasedání ČNB, které se bude konat 28. března, se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

Euru již nepomáhají ani předstihové indikátory

Poslední události na evropských finančních trzích euru rozhodně nepomáhají. Euro se během dnešního ranního obchodování pohybovalo okolo hranice 1,29 USD/EUR. Korekci eurových ztrát lze očekávat až v okamžiku, kdy se podaří nalézt řešení kyperské situace, pro které zvednou ruku jak zástupci euroskupiny, tak i kyperský parlament. Důležité slovo bude mít ve vyjednáváních pochopitelně i MMF a ECB.

ECB během včerejška zvýšila tlak na Kypr, když uvedla, že prostředky plynoucí ostrovnímu státu prostřednictvím standardního programu ELA (Emergency Liquidity Assistance) bude mít Kypr k dispozici do 25. března. Poté bude záležet, zda se politici dohodnou na opatřeních, které by opětovně vedly k solventnosti kyperských bank. Pokud se tak nestane, zastavení 9 mld. linky od ECB by bylo prvním krokem ke kolapsu celého bankovního sektoru a k opuštění eurozóny.

Po včerejších jednáních se na stole rýsuje nový plán, který by měl spočívat v národním solidárním fondu a myšlence rozdělení bank na dobré a špatné. Zároveň by měly být garantovány vklady do 100 tis. EUR, nicméně vklady nad tuto úroveň by podléhaly zdanění. Kypr se snaží dohodnout i na půjčce od Ruska, nicméně to povede k dalšímu zadlužení Kypru. Zástupci Trojky požadují celkový dluh v maximální výši 100 % HDP v roce 2020, nicméně v případě Řecka byl původní požadavek nastaven na 120 % HDP, otázkou tak je, zda ECB, MMF a eurozóna nakonec nebudou benevolentnější. Dnes by měl kyperský parlament hlasovat o legislativě pro restrukturalizaci bank a kontrolách kapitálových toků. Zároveň by Trojka měla hodnotit nový plán. Pokud nakonec dnešní jednání dopadnou dobře, přes víkend by euroskupina mohla schválit záchranný program pro Kypr.

Ranou pod pás evropské měně byly i včera zveřejněné předstihové indikátory z eurozóny (komentář k jejich výsledkům viz v části o regionálních měnách). Na opačné straně Atlantiku naopak přišla celá řada pozitivních čísel potvrzujících, že největší světová ekonomika nabírá na síle.

Kombinace všech těchto událostí podporuje další pokles kurzu USD/EUR. Z dnešních čísel bude nejzajímavější německý Ifo index, u kterého jsou očekávání nastavena rovněž na další vzestup. Pokud se ale zopakuje situace ze včerejška a přijde zklamání, eurové ztráty se dále prohloubí. Oči investorů budou upřeny na vyjednávání kyperské záchrany. Pokud nebude ani v pondělí jasno, nejistota se na finančních trzích dále rozšíří a euro by mohlo do nového týdne vstoupit atakováním svého 4měsíčního minima vůči dolaru.  

Region pod tíhou evropských předstihových indikátorů

Čtvrteční seance se regionálním měnám nevydařila, když oslabily v reakci na neuspokojivé předstihové indikátory z Evropy. Ztrátám v jedné chvíli vévodila česká koruna, která okolo poledne oslabila až k hranici 25,86 CZK/EUR. V odpoledních hodinách část svých ztrát zkorigovala, ale i tak se oproti středečnímu závěru nachází na slabších úrovních a euro tak podražilo o zhruba čtvrt procenta. Třetinu procenta ze své hodnoty ztratily shodně polský zlotý a maďarský forint.

Účto_tip_změny21

První odhady předstihových indikátorů v Evropě za březen rozhodně optimisticky nevyzněly. V minulých měsících se stalo téměř zvykem, že údaje překvapovaly v pozitivním směru, nicméně ty březnové přinesly zklamání. A nutno podotknout, že většina respondentů odpovídala ještě před zprávou o záchraně Kypru. Na druhou stranu však není divu, když po několika měsících lepšících se předstihových indikátorů nedošlo ke zlepšení i u reálných dat. Nejistota ohledně hospodářského oživení v Evropě se tak opět prohloubila.

Na údaje z Evropy reagovala i česká swapová křivka, která respektive kopírovala pohyb svého evropského protějšku. Křivka po celé své délce klesla o zhruba dva body. Naopak na dluhopisovém trhu byla znát vyšší aktivita zejména ze strany prodávajících, což mělo za následek růst dluhopisových výnosů.    

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).