Hlavní navigace

Euro dnes ráno posiluje proti dolaru na nové několikaměsíční maximum

11. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Začátek týdne byl na hlavních světových trzích klidný. Euro bylo proti dolaru během pondělí prakticky beze změn, během noci však na amerických a asijských trzích začalo posilovat a dnes ráno si připisuje zhruba čtyři desetiny procenta.

Kalendář ekonomických dat nebyl včera příliš nabitý. Pozornost trhů se tak zaměřila na dubnovou francouzskou průmyslovou výrobu, která přinesla výrazné pozitivní překvapení růstem o 2,6 % m/m (trh očekával pouze +0,5 %) především díky vyšší aktivitě v energetickém sektoru. Středeční indikátor průmyslové produkce za celou eurozónu by tak mohl dopadnout lépe oproti současným odhadům, které předpokládají meziměsíční stagnaci.

Ani dnes se mnoha makroekonomických dat nedočkáme. Trhy tak budou sledovat především jednání německého ústavního soudu o souladu protikrizových opatření EMU/ECB s německou ústavou. Verdikt dnes sice určitě nepadne (jeho vynesení se předpokládá nejdříve v září), mohli bychom se ale dočkat zajímavých vyjádření německých činitelů k záchrannému valu ESM a možným nákupům dluhopisů ze strany ECB (program OMT) s rizikem pro kurz společné evropské měny i pro výnosy evropských dluhopisů (případné zrušení či omezení ESM a především OMT by mělo pravděpodobně silně negativní vliv na finanční trhy v eurozóně).

Zprávy a události

Francouzská průmyslová produkce v dubnu překvapivě vzrostla o 2,2 % (trh +0,3 %). Meziroční dynamika však stále zůstala v červených číslech (-0,5 %, trh –4,0 %). Italský průmysl v dubnu poklesl o 0,3 % m/m (trh očekával staganci) a meziročně tak byla aktivita v sektoru nižší o 4,6 % (trh –3,6 %). Finální údaje pro italský HDP za Q1 13 ukázaly na hlubší propad o 0,6 % q/q oproti původnímu odhadu –0,5 %. Meziročně bylo italské HDP o 2,4 % níže.

České spotřebitelské ceny se v květnu snížily o 0,2 % m/m (trh 0,0 %). Meziroční růst cen tak zpomalil na 1,3 % (trh 1,6 % y/y). Květnová míra nezaměstnanosti poklesla v souladu s očekáváním na 7,5 % z dubnových 7,7 %.

Úvod týdne přinesl výrazné oslabení regionálních měn

Regionální měny na začátku týdne zaznamenaly silné ztráty. Koruna se v pondělí ráno odrazila od psychologické hranice 25,50 a během obchodování oslabila o šest desetin procenta až nad 25,70 CZK/EUR. Zlotý si také odepsal zhruba šest desetin procenta. Investoři očividně předpokládají další oslabování polské měny navzdory páteční intervenci centrální banky. Konečně maďarský forint oslabil o 1,3 % téměř k úrovni 300 HUF/EUR. Za pohybem středoevropských měn můžeme najít jak technické faktory (např. zmíněné odražení měnového páru CZK/EUR od hranice 25,50), tak zřejmě i nové budování pozic ze strany investorů. Oslabování středoevropských měn tak bude pravděpodobně pokračovat.

skoleni_8_6

České spotřebitelské ceny v květnu překvapivě poklesly o 0,2 % m/m, když trh očekával meziměsíční stagnaci (my jsme předpokládali pokles cen o 0,1 %). Překvapení se pro nás kumulovalo pouze do dvou faktorů – výraznější pokles cen plynu a telekomunikačních služeb, což se podepsalo na větším poklesu regulovaných a korigovaných cen. Meziroční spotřebitelská inflace dále poklesla z 1,7 % v dubnu na 1,3 % v květnu. Naposledy se takto nízko nacházela v červnu 2010. Pro ČNB se jedná o protiinflační data, když odchylka skutečné meziroční inflace od prognózy dosáhla v květnu 0,3 pb. Podle ČNB navíc měnověpolitická inflace zpomalila na 0,6 % y/y, což je poměrně výrazně pod dolním okrajem tolerančního pásma centrální banky. Je tak pravděpodobné, že centrální bankéři budou nadále verbálními intervencemi připomínat trhu, že ČNB chce držet korunu (jako současný měnověpolitický nástroj) na slabších úrovních, přímé intervence na devizovém trhu však můžeme očekávat jen v případě hrozby deflace. Inflační očekávání však prozatím na hrozbu negativní deflační spirály neukazují.

Podíl nezaměstnaných v české ekonomice v květnu poklesl z dubnových 7,7 % na 7,5 % v souladu s naším očekáváním i tržním konsenzem. Celkový počet nezaměstnaných dosáhl zhruba 547,6 tisíc, což je o 17,8 tisíce méně než na konci dubna. V meziročním srovnání ale opět můžeme vidět výrazné zhoršení situace na trhu práce, když se počet nezaměstnaných oproti loňskému květnu zvýšil o 65,4 tisíce. Bližší pohled na květnová data odhaluje mírné pozitivní překvapení. Po více než deseti měsících růstu sezónně očištěná míra nezaměstnanosti více méně stagnovala na úrovni 7,70 % (SA) a mohla tak odrážet i lepší čísla z dubnového průmyslu. Stále tak ale platí, že pokles míry nezaměstnanosti (bez sezónního očištění) způsobuje pozitivní sezónnost, kdy se tradičně projevuje nástup prací především ve stavebnictví, zemědělství a službách. Slabost českého hospodářství by však měla naopak tlačit sezónně očištěnou nezaměstnanost dále nahoru, což by se mělo postupně projevit i v neočištěných datech. Prázdninové měsíce a především závěr roku by tak měly přinést opětovný růst míry nezaměstnanosti (NSA).

Česká swapová výnosová křivka včera výrazně vzrostla o 10 bb po celé své délce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).